Ciekawostki, Fakty, Informacje dla Dzieci o Ukrainie

Ukraina dla dzieci

Dowiedz się ciekawych informacji o Ukrainie, a jednocześnie ciesz się wieloma faktami, ciekawostkami i informacjami, które są idealne dla dzieci.

Ukraina posiada bogactwo naturalnych minerałów, jak również bogate tereny uprawne. Na przestrzeni dziejów był ośrodkiem walki wielu kultur o przejęcie tego obszaru. Dostęp do Morza Czarnego uczynił z niego kluczowy obszar dla Rosji. Graniczy z Rosją, Polską, Słowacją, Węgrami, Białorusią, Mołdawią i Rumunią. Na południu znajdują się Góry Krymskie.

Kraj ten jest drugim co do wielkości krajem w Europie po Rosji, ale największym, który leży w całości w Europie.

Ukraina uzyskała niepodległość w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. Większość Ukrainy jest płaska i zalesiona, a góry znajdują się na zachodzie.

Przeczytaj o wielkości Ukrainy, jej granicach, języku, populacji, walucie, zasobach naturalnych, górach, przyrodzie, historii, kuchni i wielu innych.

Podstawowe fakty

  • Ludność: 45 000 000 osób
  • Stolica: Kijów, 2 900 000 osób
  • Język: Ukraiński, rosyjski, rumuński, polski, węgierski
  • Religia: Ukraiński prawosławny, ukraiński katolicki, protestancki, żydowski
  • Waluta: Hrywna
  • Powierzchnia: 603 700 km2
  • Średnia długość życia: 68 lat

Pierwszymi znanymi ludźmi, którzy mieszkali na tym obszarze, zwanym Ukrainą, byli koczownicy, którzy przybyli w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem: Scytowie, Kimerianie, Goci i Sarmatianie. Byli to handlowcy i koloniści znani zarówno Rzymianom, jak i Grekom.

Nazwa Ukraina pierwotnie oznacza „pogranicze” lub „region”. W języku angielskim „The Ukraine” (Ukraina) była używana jako forma obecnie nazywana jest po prostu „Ukraine” (Ukraina).

Ukraina dzieli granice lądowe z 7 krajami, Rosją, Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią i Węgrami.

Oficjalnym językiem Ukrainy jest język ukraiński, dominuje on w miastach zachodnich i centralnych oraz na wielu obszarach wiejskich. Większość rdzennych Ukraińców zna rosyjski jako drugi język. We wschodnich i południowych miastach najczęściej używanym językiem jest rosyjski.

Stolicą Ukrainy jest Kijów, w którym mieszka ponad 2,9 miliona ludzi.

Ukraina ma wiele interesujących zwierząt, w tym rysie, wilki, dziki, niedźwiedzie brunatne, bobry, wydry, chomiki i gołębie. Karpie, leszcze i sumy są gatunkami ryb pospolitych, podczas gdy Wielkie Białe Pelikany są gatunkami rodzimymi w obszarach południowo-zachodnich.

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na Ukrainie, dwie najbardziej utytułowane drużyny klubowe to rywale FC Dynamo Kijów i FC Shakhtar Donetsk. Ukraina wraz z Polską była współgospodarzem Euro 2012.

Ukraińscy bracia Witalij i Władimir Klitschko posiadali bokserskie tytuły światowej wagi.

Tradycyjne ukraińskie potrawy to m.in. pierogi, barszcz oraz słynne specjały stolicy, takie jak kurczak czy deser Kijowski.

I wojna światowa w połączeniu z rewolucją rosyjską zniszczyła zarówno Imperium Habsburgów, jak i Imperium Rosyjskie. W tym czasie Ukraińcy ogłosili niepodległość i w 1918 r. powołali Ukraińską Republikę Narodową, wybierając prezydenta. W 1919 r. formalnie połączyli oni jednak Zachodnią Ukrainę z nową republiką, i

Najwyższym punktem Ukrainy jest Hora Hoverla na wysokości 2061 metrów, położona jest w Karpatach. Jedynymi innymi pasmami górskimi są Góry Krymskie na południu. Centralnym sercem Ukrainy jest duży płaski, bogaty w śnieg obszar zwany stepem.

Ukraina stała się niepodległym krajem 24 sierpnia 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego.

W 2011 roku Ukraina była trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie i nazywana była koszykiem chleba Związku Radzieckiego. Kraj ten posiada również duże złoża surowców naturalnych, w tym żelaza, węgla, gazu, ropy naftowej, manganu i innych metali.

Walutą ukraińską jest hrywna.

Najgorszy wypadek w elektrowni jądrowej na świecie, katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej w 1986 r., miał miejsce w opuszczonym obecnie ukraińskim mieście Prypyat.

4/5 - (liczba ocen: 20)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *