Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki dla Dzieci o Ukrainie

Ukraina dla dzieci

Dowiedz się ciekawych informacji o Ukrainie, a jednocześnie ciesz się wieloma faktami, ciekawostkami i informacjami, które są idealne dla dzieci. Ukraina posiada bogactwo naturalnych minerałów, jak również bogate tereny uprawne. Na przestrzeni dziejów był ośrodkiem walki wielu kultur o przejęcie tego obszaru. Dostęp do Morza Czarnego uczynił z niego kluczowy obszar dla Rosji. Graniczy z Rosją, Polską, Słowacją, Węgrami, Białorusią, Mołdawią i Rumunią. Na południu znajdują się Góry Krymskie.

Przeczytaj o wielkości Ukrainy, jej granicach, języku, populacji, walucie, zasobach naturalnych, górach, przyrodzie, historii, kuchni i wielu innych.

Podstawowe ciekawostki o Ukrainie

  • Ludność: 45 000 000 osób
  • Stolica: Kijów, 2 900 000 osób
  • Język: Ukraiński, rosyjski, rumuński, polski, węgierski
  • Religia: Ukraiński prawosławny, ukraiński katolicki, protestancki, żydowski
  • Waluta: Hrywna
  • Powierzchnia: 603 700 km2
  • Średnia długość życia: 68 lat

1. Ukraińskie jajka pisanki: W Ukrainie istnieje piękna tradycja malowania jajek, zwanych pisankami. Są one tradycyjnie tworzone przez drapanie lub malowanie wzorów na jajkach i często są one robione na Wielkanoc. Każdy wzór ma swoje znaczenie, a technika ich tworzenia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. To jest dopiero ciekawostka!

2. Niezwykła muzyka: Ukraina jest znana z unikalnych instrumentów muzycznych, takich jak bandura, która jest połączeniem lutni i harfy i ma do 60 strun. Muzyka z bandury ma głębokie korzenie w ukraińskiej kulturze ludowej.

3. Święto Niepodległości: Ukraina świętuje Dzień Niepodległości 24 sierpnia. W tym dniu odbywają się parady, koncerty i różne festiwale, by uczcić niepodległość kraju.

4. Ukraińskie stroje ludowe: Ukraińskie stroje ludowe, nazywane „vyshyvanka”, są bardzo kolorowe i często ozdobione skomplikowanymi haftami. Każdy region Ukrainy ma własny charakterystyczny styl haftu.

5. Dzień Kijowskiego Tortu: Tak, w Ukrainie istnieje nawet święto poświęcone słodkości – Dzień Kijowskiego Tortu, który obchodzi się 8 listopada. To doskonała okazja, aby spróbować tego słynnego deseru!

6. Święto Ivana Kupala: Jest to tradycyjne ukraińskie święto, które łączy w sobie elementy pogańskich rytuałów i chrześcijańskich wierzeń, obchodzone jest w noc z 6 na 7 lipca. Ludzie skaczą przez ogniska, śpiewają i tańczą, a młode dziewczęta puszczają wianki na wodę.

7. Kwiaty Ukrainy: Ukraina ma również wiele pięknych rodzimych kwiatów, takich jak słoneczniki, które są jednym z symboli kraju. Widoki rozległych pól słoneczników są typowe dla ukraińskiego krajobrazu.

8. Znani Ukraińcy: Oprócz braci Kliczko, innym znanym Ukraińcem jest artystka Maria Prymatszenko, która była znana z tworzenia żywych, kolorowych obrazów przedstawiających życie wiejskie i fantastyczne stwory.

9. Chleb i sól: Ukraińska gościnność często wyrażana jest przez tradycyjne powitanie chlebem i solą, co oznacza przyjęcie gości z największym szacunkiem.

10. Jaskinia Optymistyczna: W Ukrainie znajduje się najdłuższa jaskinia gipsowa na świecie, Jaskinia Optymistyczna, która ma ponad 230 kilometrów znanych korytarzy.

11. Ciekawe jest to, że pierwszymi znanymi ludźmi, którzy mieszkali na tym obszarze, zwanym Ukrainą, byli koczownicy, którzy przybyli w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem: Scytowie, Kimerianie, Goci i Sarmatianie. Byli to handlowcy i koloniści znani zarówno Rzymianom, jak i Grekom.

12. Nazwa Ukraina pierwotnie oznacza „pogranicze” lub „region”. W języku angielskim „The Ukraine” (Ukraina) była używana jako forma obecnie nazywana jest po prostu „Ukraine” (Ukraina).

13. Kolejna ciekawostka mówi o tym, że Ukraina dzieli granice lądowe z 7 krajami, Rosją, Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią i Węgrami.

14. Oficjalnym językiem Ukrainy jest język ukraiński, dominuje on w miastach zachodnich i centralnych oraz na wielu obszarach wiejskich. Większość rdzennych Ukraińców zna rosyjski jako drugi język. We wschodnich i południowych miastach najczęściej używanym językiem jest rosyjski.

15. Stolicą Ukrainy jest Kijów, w którym mieszka ponad 2,9 miliona ludzi.

16. Ukraina ma wiele interesujących zwierząt, w tym rysie, wilki, dziki, niedźwiedzie brunatne, bobry, wydry, chomiki i gołębie. Karpie, leszcze i sumy są gatunkami ryb pospolitych, podczas gdy Wielkie Białe Pelikany są gatunkami rodzimymi w obszarach południowo-zachodnich.

17. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na Ukrainie, dwie najbardziej utytułowane drużyny klubowe to rywale FC Dynamo Kijów i FC Shakhtar Donetsk. Ukraina wraz z Polską była współgospodarzem Euro 2012.

18. Ukraińscy bracia Witalij i Władimir Klitschko posiadali bokserskie tytuły światowej wagi.

19. Tradycyjne ukraińskie potrawy to m.in. pierogi, barszcz oraz słynne specjały stolicy, takie jak kurczak czy deser Kijowski.

20. I wojna światowa w połączeniu z rewolucją rosyjską zniszczyła zarówno Imperium Habsburgów, jak i Imperium Rosyjskie. W tym czasie Ukraińcy ogłosili niepodległość i w 1918 r. powołali Ukraińską Republikę Narodową, wybierając prezydenta. W 1919 r. formalnie połączyli oni jednak Zachodnią Ukrainę z nową republiką, i

21. Najwyższym punktem Ukrainy jest Hora Hoverla na wysokości 2061 metrów, położona jest w Karpatach. Jedynymi innymi pasmami górskimi są Góry Krymskie na południu. Centralnym sercem Ukrainy jest duży płaski, bogaty w śnieg obszar zwany stepem.

22. Ukraina stała się niepodległym krajem 24 sierpnia 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego.

23. W 2011 roku Ukraina była trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie i nazywana była koszykiem chleba Związku Radzieckiego. Kraj ten posiada również duże złoża surowców naturalnych, w tym żelaza, węgla, gazu, ropy naftowej, manganu i innych metali.

24. Walutą ukraińską jest hrywna.

25. Najgorszy wypadek w elektrowni jądrowej na świecie, katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej w 1986 r., miał miejsce w opuszczonym obecnie ukraińskim mieście Prypyat.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Ukrainie