Europa

10 najlepszych atrakcji na Ukrainie

ukraina

Ukraina jest państwem od zachodu sąsiadującym z Polską. Uważana przez wielu jako kraj którego nie warto odwiedzać z powodu licznych konfliktów na Krymie oraz małej atrakcyjności jeśli chodzi o zabytki i miejsca warte zobaczenia. Nie do końca jednak jest to prawdziwe stwierdzenie. 

Jest to państwo którego powierzchnia wynosi blisko 604000 km kwadratowych, a liczba ludności to 42 miliony. W głównej mierze składa się ono z wielu dużych gospodarstw, gdzie mechanizacja jest na niskim poziomie, a produkcja jest stosunkowo niska. Prawdą jest również że drogi i wszelka infrastruktura nie zachęca do odwiedzin. Lecz oprócz tych okolic Ukraina to również wiele pięknych i zabytkowych miast. Warte odwiedzenia są miasta: Charków, Chocim, Kijów czy Odessa. Co więc będąc na Ukrainie warto zobaczyć i jakie są największe atrakcje?

1. Chocim-miasto z historią

Zacznijmy od Chocimia. Jest to miasto z bardzo bogatą historią zarówno jako przyłączone do Polski oraz Ukrainy. Główną atrakcją jest ogromna twierdza w której mury zachowały się aż po dziś dzień. Minusem jest tylko to że oprócz murów i baszt nie zachowało się w środku nic więcej.

2. Kamieniec Podolski

Dla wielu miłośników historii, nieodzownym elementem wycieczki na Ukrainę jest odwiedzenie Kamienieńca Podolskiego. Miasto jako ostoja katolicyzmu przechodziła przez ręce Dominikanów, Franciszkanów, Karmelitów, Jezuitów i przez ponad 300 lat należało do Polski. Znajdują się tam liczne zabytki z XVII wieku.

3. Drohobycz

Jest to miasto z bardzo bogatą historią i licznymi zabytkami. Leży zaledwie 60 km od granicy z Polską. Z najważniejszych zabytków tego miasta należą zbudowana w latach 1392 do 1445 katedra im. Świętego Bartłomieja, oraz dwie cerkwie położony niedaleko rynku. Pierwsza zbudowana w XV w im. Św. Jerzego oraz druga z XVI wieku im. Podwyższenia Krzyża. Są to najstarsze zabytki miasta które są zarazem jego duszą.

4. Krym

Teraz porozmawiajmy o czymś innym niż miasta. Na początek Półwysep Krymski. Łączy on w sobie piękno naturalnego świata oraz starożytnej kultury. Zobaczymy tam różne ekosystemy począwszy od gór poprzez pustynie i błękitne jeziora. Dodatkowo Krym nosi ślady bizantyjskiej kultury. Można zobaczyć tam pozostałości starożytnych miast i warowni. Najbardziej znana z nich to pałac Chanów w Bakczysaraju.

5. Czarnobyl

Wracając w głąb lądu, dla osób lubiących bardziej ekstremalne wycieczki niezapomnianym przeżyciem będzie odwiedzenie Czarnobyla. Wymaga to odpowiednich przygotowań i przewodnika oraz niezbędnych zezwoleń. Tam zobaczymy pozostałości elektrowni oraz miasta Prypeć. Jest to miejsce po niesamowitej tragedii ekologicznej oraz śmierci wielu osób którego odwiedzenie z jednej strony jest zagrożeniem a z drugiej stanowi spore zagrożenie dla zdrowia. Jest przez to bardzo rzadko wybierane jako miejsce na wycieczkę.

6. Odessa

Jeśli jednak nie poszukujecie tak ekstremalnych wrażeń i wolicie delektować się słońcem możecie odwiedzić Odessę. Największy na Ukrainie port morski oferuje liczne uzdrowiska i plażę gdzie można bardzo miło i ciekawie spędzić czas. Liczne kawiarnie i restauracje z regionalnym jedzeniem zaoferują nam niesamowite doznania smakowe.

7. Złota Brama

Jest to średniowieczna brama wjazdowa znajdująca się w Kijowie. Zbudowana w 1024 dziś jest praktycznie w całości zrekonstruowana.

8. Matka Ojczyzna

Ten monumentalny pomnik znajduje się w Kijowie i ma 102 m wysokości. Zbudowana w 1981 stanowi element muzeum historii Ukrainy w czasie II Wojny. Ma upamiętniać poległych w walce o ojczyznę.

9. Bukowel

Dla fanów górskiego szaleństwa jest to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Ten największy na Ukrainie kurort oferuje liczne trasy i wyciągi narciarskie gdzie zarówno duzi jak i mali nie będą się nudzić.

10. Bukowina

Dla osób aktywnych lubiących spacery i przebywanie na łonie natury dwa ukraińskie pasma górskie Bukowina i Czarnohora będą idealnym miejscem. Uświadczymy tam piękne górskie krajobrazy, rozmaitą roślinność i wiele dziko żyjących zwierząt. Jeśli natomiast wolicie leniuchować i wypoczywać na słońcu bez wychodzenia gdziekolwiek Ukraina oferuje wiele pięknych kurortów i uzdrowisk gdzie znajdziecie hotele i spa w których oddajcie się relaksowi.

Na sam koniec porozmawiajmy o dokumentach. Aby dostać się na Ukrainę nie jest wymagana wiza a wyłącznie ważny paszport. Jeśli chodzi o możliwość dojazdu możemy wybrać samolot, samochód oraz pociąg, w zależności od naszych preferencji i zasobności portfela. Nieskażone ludnością tereny w naturalny sposób odwdzięczają się pięknem którego trudno doświadczyć w innych miejscach. Nie warto więc zwlekać z wyborem.