Europa

Wakacje w Grecji – co warto wiedzieć przed wyjazdem na nie?

wakacje w Grecji

Grecja to kraj o niezwykłej mocy przyciągania. Kogo? Turystów szukających wakacyjnego słońca i wypoczynku. Śródziemnomorski klimat, gorące i suche lato, bardzo łagodna zima i oczywiście miło usposobieni, otwarci i życzliwi mieszkańcy kraju – czy można chcieć lepszych warunków do urlopowania? Przedstawiamy zatem kilka istotnych i ciekawych informacji na temat Grecji, które pomogą wam dobrze przygotować się do wakacji w tym pięknym kraju!

Wakacje w Grecji – co warto wiedzieć?

Do Grecji najlepiej polecieć samolotem. Najwięcej lotów odbywa się do Aten, ale można też znaleźć połączenia z Salonikami. Po samej Grecji, a właściwie pomiędzy poszczególnymi wyspami, wygodnie przemieszczać się promami i (szybszymi ale droższymi) wodolotami. A może wypożyczyć auto? Proszę bardzo, będziemy mogli się nim poruszać na podstawie krajowego prawa jazdy.

Kiedy jechać do Grecji? Najbardziej upalne miesiące to lipiec i sierpień. To także szczyt sezonu, więc do greckich kurortów ściągają turyści z całej Europy. Jeśli nie lubimy tłoku i bardzo wysokich temperatur, jedźmy lepiej w czerwcu albo wrześniu. Będzie wówczas bardzo ciepło, ale taniej i luźniej.

Warto pamiętać, że w Grecji – podobnie jak we Włoszech – istnieje coś takiego jak sjesta. Ze względu na upały, codziennie między 13:00 a 15:00 pracownicy sklepów, urzędów i innych placówek robią sobie przerwę. Aby nie napotkać na zamknięte drzwi galerii albo kawiarni, najlepiej w tym czasie również oddawajmy się słodkiemu lenistwu.

Grecja

A jak gorący klimat i sjesta wpływają na pory jedzenia? W Grecji największy posiłek w ciągu dnia spożywa się dopiero w godzinach wieczornych, nawet ok. 21:00! To czas na rodzinne, niespieszne biesiadowanie. Ale bez obaw – jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia obiadu we wcześniejszych porach, restauracje bez najmniejszych problemów nam go zaserwują. Z drugiej strony polecamy przynajmniej raz wziąć udział w tradycyjnej greckiej biesiadzie. Zgodnie ze zwyczajem, zamawianymi daniami częstuje się wszystkich zebranych przy stole i… je się naprawdę dużo, do syta!

Co zabrać na wakacje w Grecji?

Ponieważ Grecja należy do Unii Europejskiej, dokumentem uprawniającym nas do wjazdu na jej teren będzie dowód osobisty. Z dokumentów niezbędna będzie także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Często poleca się do tego zakup dodatkowej polisy turystycznej (zwłaszcza w przypadku wyjazdów indywidualnych), która uprawni nas do korzystania także z prywatnej opieki medycznej.

pod palmami

Co jeszcze powinno się znaleźć w naszych walizkach? Z całą pewnością ochrona przeciwsłoneczna, a więc okulary, krem z filtrem UV i nakrycie głowy, np. w formie przewiewnej chustki. Jeśli chodzi o odzież, to powinna być ona maksymalnie lekka i przewiewna – Grecja to synonim doskonałej pogody! Warto wziąć ze sobą jak najwięcej ubrań białych i błękitnych, bo kolory te nie przyciągają promieni słońca. Niezbędne będą też wygodne, ale przy tym lekkie buty. W Grecji zwiedzać można całymi dniami, więc we wspinaniu się po schodach hellenistycznych zabytków najlepiej sprawdzą się dobrze trzymające się stóp sandały na grubej podeszwie. Jeśli planujemy zwiedzanie prawosławnych obiektów sakralnych, dobrze będzie mieć ze sobą coś do okrycia ramion i kolan.

Ile kosztują wakacje w Grecji?

Ceny za wycieczkę do Grecji oscylują wokół 800-1000 zł za 5-8 dni pobytu. Np. na popularną dziś wyspę Korfu można polecieć w kwietniu już za 799 zł od osoby. W lipcu, a więc w szczycie sezonu, najtańsza opcja to 1339 zł. W cenie mieszczą się noclegi bez wyżywienia w hotelu o standardzie 2,5 gwiazdki. Jeśli celujemy w nieco lepsze warunki pobytu, nie musimy wiele więcej dopłacać. W maju polecimy np. do Pefkochori na Półwyspie Kassandra i za cenę 846 zł spędzimy 4 noce w hotelu czterogwiazdkowym. Ciekawą propozycją dla osób ze skromniejszym budżetem będzie wycieczka na Kretę do miejscowości Rethymnon, która stanowi świetną bazę wypadkową do zwiedzania całej wyspy. Wycieczka kosztuje 893 zł za 7 nocy na przełomie maja i czerwca.

Grecja jest przyjazna, słoneczna i niespieszna. To kraj celebracji życia i miejsce na urlop nie tylko dla najzamożniejszych turystów. Właśnie o tym warto pamiętać przed wyjazdem w to miejsce!