14 niesamowitych ciekawostek oraz informacji o Ukrainie

Ukraina ciekawostki

Ukraina, największe państwo położone w całości w Europie, pojawiła się na mapie świata w 1991 roku. Została ona szybko uznana przez społeczność międzynarodową. W tym artykule dowiesz się o informacjach, ciekawostkach i faktach na temat Ukrainy.

Ciekawostki o Ukrainie

1. Powierzchnia kraju wynosi 603 628 km 2, co czyni go największym krajem na kontynencie europejskim.

2. Według ukraińskich opowieści ludowych, Kijów szczyci się aż trzema oficjalnymi miejscami spotkań czarownic. Nazwa Lysa Hora jest wspólna dla ich wszystkich.

3. W przeciwieństwie do wielu kultur na całym świecie, Ukraińcy noszą obrączki ślubne po prawej, a nie lewej stronie.

4. „O Sole Mio”, została skomponowana na Ukrainie.

5. Popularna tradycja jajek wielkanocnych wywodzi się z tradycji jajecznej na Ukrainie. Początkowo jaja były wzorzyste przy użyciu wosku i barwnika. Ostatecznie wosk został usunięty, pozostawiając efektowny wzór.

6. Ukraiński romantyzm zaczął się rozwijać w latach 30. Centralną rolę odegrał tu romantyk – malarz poetycki Taras Szewczenko. Jest powszechnie uważany za ojca odrodzenia narodowego.

7. Ukraińska Vyshyvanka to ukraiński strój narodowy. Ozdobiona haftem ręcznym tkanym ręcznie z detalem kwiatowym. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą kostium przy różnych okazjach.

8. Obchodzony , 23 czerwca Dzień Iwany Kupały jest jednym z najbardziej zabawnych, tradycyjnych Świąt. Chłopcy i dziewczęta łączą ręce w pary i przeskakują nad ogniem w rytuale oczyszczającym. Mieszkańcy wierzą, że kiedy para opuszcza ogień nie tracąc przy tym przyczepności, ich miłość jest przeznaczona do życia.

9. Podczas II wojny światowej ukraińscy przywódcy religijni zapewnili ochronę tysiącom Żydów. Jeden z liderów, Metropolitan Andrey Sheptytsky, został uhonorowany w 2013 roku za swoją rolę humanitarną. Żydzi znaleźli schronienie w klasztorach i domach ukraińskich.

10. Ukraińskie cywilizacje sięgają 4800 p.n.e. Kraj ten położony jest na obszarze, gdzie rozwijały się cywilizacje trypolska i scytyjskie.

11. Kijów jest powszechnie uważany za duchową stolicę kraju. Pielgrzymi regularnie podróżują na duże odległości, aby odwiedzić kościół w Sofii Kijowskiej.

12. Najdłuższy instrument muzyczny świata pochodzi również z Ukrainy.

13. Na Ukrainie znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, gdzie wcześniej żyli neandertalczycy. Osady te były zamieszkiwane przez mamuty i postrzegane jako możliwe miejsce udomowienia koni.

14. Rosja i Austria w XIX wieku bardzo mało interesowały się Ukrainą. Kraj był w przeważającej mierze wiejski. Sytuacja zmieniła się wraz z postępującą ukraińską modernizacją i urbanizacją.

3.7/5 - (liczba ocen: 25)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 21 marca 2022 o 17:22

    myślę że ta strona internetowa jest brdzo pomocna i dobra ponieważ daje ona różne i ważne informacje bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie.
    😍😁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.