CiekawostkiEuropa

22 ciekawostki o Kijowie o których prawdopodobnie nie wiedziałeś

Kijów, Ukraina

Kijów, główne miasto i stolica Ukrainy. Jest to miasto o starożytnej i dumnej historii. Miasto leży nad Dnieprem, tuż poniżej jego ujścia do Desny i 951 km od jego ujścia do Morza Czarnego. Poznajcie fakty i ciekawostki o Kijowie o których być może nie słyszeliście.

1. Frekwencja w McDonald’s znajdującym się w pobliżu dworca kolejowego w Kijowie zajmuje trzecie miejsce wśród restauracji tego typu na świecie. Rocznie jest tutaj składanych ponad 2 miliony zamówień.

2. Kijów jest ważnym przemysłowym, naukowym, edukacyjnym i kulturalnym centrum Europy Wschodniej. Jest domem dla wielu gałęzi przemysłu zaawansowanych technologii, instytucji szkolnictwa wyższego i światowej sławy zabytków historycznych.

3. 1000 lat temu kijów, uzyskał tytuł „Matki Miast Rusi”. Został poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej, ale do połowy lat 50. XX wieku został odbudowany, a w drugiej połowie XX wieku cieszył się dobrze rozwiniętym życiem gospodarczym i kulturalnym.

4. Jaskinie klasztoru Lavra zostały wykopane ponad 1000 lat temu. Jest to pomnik architektury podziemnej. Dziś jest to skomplikowany system podziemnych połączonych przejść łączących podziemne pomieszczenia. Ich średnia długość wynosi 800 metrów.

5. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że pierwsze osady na terenie Kijowa istniały około 15 tysięcy lat temu.

6. Kijów jest znany jako najbardziej zielone miasto. Obszar zielonej strefy obejmuje 43600 hektarów, z czego ponad połowę zajmują lasy, ogrody publiczne, dwa ogrody botaniczne, parki i bulwary pokryte drzewami.

7. Kościół św. Andrzeja to arcydzieło architektury rokokowej w Kijowie. Został zaprojektowany dla cesarzowej Elżbiety I przez Bartolomeo Francesco Rastrelli i zbudowany pod kierunkiem I. Michurina w latach 1747-53.

8. Nie można sobie wyobrazić Kijowa bez Katedry Świętej Zofii. Wnętrze świątyni jest zachowane od XI wieku. Kolorystyka jej mozaiki zawiera ponad 177 odcieni. Ta świątynia jest wspaniałą próbką architektury bizantyjskiej. Znajduje się pod ochroną UNESCO.

9. Kijów był największy w Europie w XI wieku. 50 razy większy niż Londyn i 10 razy większy niż Paryż.

10. W Kijowie znajduje się kilka uniwersytetów, przede wszystkim Uniwersytet Kijowski założony w 1834 roku. W Kijowie znajduje się Ukraińska Akademia Nauk i jej Biblioteka Centralna, największa biblioteka na Ukrainie.

11. Najwyższy punkt w Kijowie znajduje się na wysokości 179 metrów nad poziomem morza.

12. Niezależność Ukrainy od Związku Radzieckiego w 1991 roku odnowiła status Kijowa jako głównej europejskiej stolicy.

13. Kijowska stacja metra „Zołoti Worota” jest uznawana przez Daily Telegraph za jedną z najpiękniejszych stacji metra na świecie. Można tutaj prześledzić chronologicznie powstanie państwa kijowskiego od XI do XIII wieku.

14. Miasto istniało prawdopodobnie już w V wieku jako centrum handlowe.

15. Połowa terytorium Kijowa jest zajęta przez parki i ogrody.

16. Kijów obchodzi swoje urodziny co roku w maju. Festiwal odbywa się zazwyczaj w ostatni weekend maja i w całym mieście odbywają się imprezy i uroczystości.

17. Pierwotnie miasto znajdowało się na wysokim i stromym zachodnim brzegu, który wznosi się nad rzeką w imponującej linii urwisk, której punktem kulminacyjnym jest wzgórze Batyjewa, 100 metrów nad średnim poziomem rzeki.

18. Jedno z największych miast Europy, Kijów ma 3,14 miliona mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 840 kilometrów kwadratowych.

19. Kijowska stacja metra, zwana Arsenalną, jest dziś uważana za najgłębszą stację metra na świecie. Znajduje się na głębokości 105 metrów pod ziemią. Stacja została zbudowana na początku lat 60. w pobliżu gmachu Parlamentu.

20. Całkowicie zniszczone podczas najazdów Mongołów w 1240 r., miasto straciło większość swoich wpływów na następne stulecia.

21. Andrew Descent to ulica i muzeum. Jest to jeden z najciekawszych zabytków miasta przesyconego zróżnicowaną architekturą, mnóstwem legend i opowieści, atmosferą kreatywności i wolności.

22. Interesujące są ruiny XI-wiecznej Złotej Bramy, niegdyś głównego wejścia do miasta.