10 najlepszych atrakcji w Chorzowie

Lestat (Jan Mehlich) / Wikipedia

Szukając miejsca na weekendowy wyjazd, warto spojrzeć w kierunku śląska. To województwo jest pełne miast, które warto odwiedzić na weekend. Jednym z takich miast jest Chorzów, czyli niemałe miasto położone na Górnym Śląsku. Miasto jest zamieszkiwane przez ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Zobacz też -> Atrakcje dla dzieci w Chorzowie

Miasto jest bardzo ładne, zadbane i przepływa przez nie potok Rawa. Miasto w latach 1922 – 1934 funkcjonowało pod nazwą Królewska Huta, co było dosłownym tłumaczeniem wcześniejszej niemieckiej nazwy miasta.

Jeżeli ktoś wybiera się na weekend do Chorzowa albo szuka miejsca, gdzie można spędzić weekend to w tym artykule znajdzie opis 10 najlepszych atrakcji występujących w tym mieście.

Największe atrakcje w Chorzowie możemy znaleźć w Parku Śląskim, czyli dawnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Znajdziemy tu multum atrakcji, które otwierają się na weekendy. Dla mieszkańców jest to miejsce szczególnie ważne, ponieważ znajdą tutaj bardzo dużo zieleni i rekreacji, co w miastach śląskich jest niezwykle rzadkie. Przez to mieszkańcy szukają w tym parku oderwania się od codziennych zmagań z nieświeżym powietrzem, tłumami i zagęszczeniem przestrzeni miejskiej, z których słynie to województwo. W parku każdy znajdzie coś dla siebie, są miejsca, w których jest wiele aktywnych atrakcji, ale są także miejsca, w których można znaleźć ciszę i spokój. Park ten jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Znajduje się na granicy miast Chorzów i Katowice.

Druga atrakcja znajduje się w Parku Śląskim właśnie – jest to Śląski Park Linowy. Będzie to świetna atrakcja skierowana do dzieci, które znajdą tutaj świetną zabawę. Znajduje się w tym miejscu aż 26 drewnianych słupów i do wyboru mamy 3 różne trasy o różnych poziomach trudności, wiec odnajdą się tu osoby i mocno wysportowane, jak i takie, które sport lubią trochę mniej. Park jest czynny od maja aż do października, jednak jeżeli wybierasz się grupowo, to od listopada do lutego jest możliwość zorganizowania tam wejścia grupowego. Niestety, podejrzewam, że taka zabawa nie należy wtedy do najprzyjemniejszych.

Trzecia atrakcja to Śląskie Wesołe Miasteczko. Ono także znajduje się w Śląskim Parku. Jest to piękne, kolorowe miejsce dla dzieci, najstarszy lunapark w Polsce. Miejsce funkcjonuje pod nazwą zwyczajową Legendia, zostało otworzone w 1959 roku i rozciąga się na terenie o powierzchni ponad 25 hektarów. W parku dostępnych jest aż 40 obiektów, skierowanych do dorosłych, jak i do dzieci. Znajdują się tu między innymi 4 kolejki górskie, a także kilka atrakcji ekstremalnych, takich jak na przykład Sky Flyer, czy Dragon Temple. W Legendii dostępne są także atrakcje wodne takie jak Diamond River i Magical Lake Taxi, czyli rejs łódkami po jeziorze w centrum parku. W parku znajduje się też około 25 atrakcji skierowanych do rodzin lub małych dzieci. Są tu trampoliny, małe samochodziki, czy gry interaktywne.

Czwarta atrakcja dostępna w Parku Śląskim to Chorzowskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Kompleks świetny dla rodzin z dziećmi, które znajdą tutaj świetną dawkę wiedzy i rozrywki. Kopuła planetarium mierzy 23 metry i jest ekranem sztucznego nieba, na którym odbywają się seanse. Możemy tu oglądać obiekty nawet z 750-krotnym ich powiększeniem.

Dalej, nie opuszczając Parku, możemy iść do zoo, czyli do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, który znajduje się na głównej promenadzie. W zoo można spotkać 300 różnych gatunków zwierząt, w tym takie egzotyczne i unikalne zwierzęta jak słonie, antylopy, żyrafy, lwy, a nawet tygrysy syberyjskie. Jeszcze jedną atrakcją, szóstą już, znajdującą się już w Śląskim Zoo jest Kotlina Dinozaurów. Jest to miejsce, w którym stoją olbrzymie rekonstrukcje tych ogromnych gadów. Dzieci w tym miejscu znajdą bardzo dużo radości i rozrywki.

Jak widać w Parku Śląskim, można odbyć dosłownie całą swoją wizytę w Chorzowie i przez cały dzień się nie znudzić. Jeszcze jedną atrakcją w tym Parku właśnie jest mniejszy Górnośląski Park Etnograficzny. Jest to skansen z zabytkową, drewnianą zabudową przedstawiający kulturę i obyczaje regionu.

Ostatnia już atrakcja, którą opiszemy z tego parku to przejażdżka koleją wąskotorową. Kursuje tu ona regularnie między 4 przystankami łączącymi Przystań, przez Planetarium, Zoo do Wesołego Miasteczka. Jest to świetna okazja do szybszego zobaczenia atrakcji bez spędzania czasu na chodzeniu między nimi, a dla dzieci może to być także świetna rozrywka.

W Chorzowie można znaleźć niewiele atrakcji znajdujących się poza Parkiem Śląskim. Możemy zobaczyć tutaj, na przykład, Kopalnię Węgla Kamiennego Prezydent, czyli zlikwidowaną już w 1972 roku kopalnię. Może to być ciekawa atrakcja dla osób, które nigdy na żywo nie widzieli szybu kopalni. Jeszcze jedna atrakcja, także szyb to Zespół szybu Elżbieta. Są to z kolei murowane zabudowania zlikwidowanego już szybu, który był do użytku do roku 1984. Warto zobaczyć oba te szyby, ponieważ w ogóle nie są do siebie podobne.

Czytaj dalej: co warto zobaczyć w Chorzowie w weekend

4.3/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *