10 najlepszych atrakcji w Śląskim w 2023 roku

zamek Ogrodzieniec

Województwo śląskie leży w obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Beskidów Zachodnich, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Kotliny Oświęcimskiej.

Stolicą województwa śląskiego jest miasto Katowice. Miasto to nieustannie się rozwija, chociaż widać w nim ślady historii.

Katowickie Uniwersytety są oblegane przez studentów z całej Europy. Województwo śląskie posiada wiele atrakcji turystycznych, dla ludzi w każdym wieku.

1. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec, znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny zamku leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Podzamcze. Zamek pochodzi z XIV wieku. Od kwietnia do listopada, można zwiedzać samemu zamek albo z przewodnikiem. Jest to jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce, zachowany w bardzo dobrym stanie. Niezwykłą atrakcją tego miejsca, jest iluminacja ruin zamku po zmroku. Można w tym czasie przyuważyć, przechadzające się po ruinach zamku duszki i zjawy.

2. Jasna Góra

Miejscem szczególnie ważnym dla wiernych, jest Jasna Góra. To religijna stolica Śląska, do której tłumnie przybywają pielgrzymi z całego świata. Najważniejszym punktem zwiedzania Jasnej Góry, jest Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W Sanktuarium tym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, który sprawia, że od XV wieku Sanktuarium to jest największym sanktuarium maryjnym w Polsce. Cechą charakterystyczną tego obrazu, są rany cięte i blizny na twarzy Maryi. Na Jasnej Górze odbywa się wiele koncertów religijnych i innych ważnych dla wiernych wydarzeń.

3. Kopalnia Guido

Śląsk każdemu kojarzy się z kopalnią i górnictwem, dlatego obowiązkowym punktem zwiedzania województwa śląskiego, jest zabytkowa Kopalnia Guido. Kopalnia ta jest uważana za symbol turystyki industrialnej. Kopalnia ta znajduje się w Zabrzu i jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Guido oferuje zwiedzanie na trzech poziomach. Pierwszy poziom na wysokości 170 metrów, oferuje zwiedzanie dla małych dzieci. Poziom 320 jest otwarty dla starszych zwiedzających. Na tym poziomie są też organizowane różne koncerty i spektakle. Ostatni poziom 355 oferuje niezwykłą atrakcję, która gwarantuje możliwość przebrania się za górnika i wykonywania jego robót.

4. Tyskie Browarium

Miłośnicy tradycyjnych trunków, koniecznie powinni zwiedzić Tyskie Browarium. Browar w Tychach od 400 lat zajmuje się wytwarzaniem piwa. Od 2004 roku Browarium otwarło muzeum browaru, które jest otwarte dla zwiedzających. Ciekawą atrakcją tyskiego browarium, są degustacje piwa a także kąpiel w piwie. Takie atrakcje cieszą się powodzeniem u miłośników tego trunku.

5. Zamek i Zagroda Żubrów w Pszczynie

Pszczyna to niewielkie miasto, które jednak jest ciekawym miejscem dla turystów. Ma kilka ważnych punktów, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednym z nich jest Zagroda Żubrów. To miejsce idealne na letni spacer z całą rodziną. Spacerując po Zagrodzie, można się przyjrzeć z bliska codziennemu życiu żubrów. Można je obserwować przy jedzeniu, przy zabawie, przy odpoczynku. Kolejnym ważnym miejscem Pszczyny jest Zamek. To rezydencja magnacka, bardzo efektowna i stylowa. W jej wnętrzach urządzono muzeum, otwarte do zwiedzania. Zaś cały teren zamku, otacza niezwykły park krajobrazowy, urządzony w stylu angielskim.

6. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to obowiązkowy przystanek przy zwiedzaniu Śląska. Jedną z najważniejszych atrakcji tego rejonu, jest Kopalnia Srebra a także sztolnia Czarnego Pstrąga. W sztolni organizowany jest najdłuższy przepływ podziemny, gdyż trasa ma około 600 metrów. Zabytkowa Kopania Srebra oferuje możliwość zwiedzania osobom indywidualnym i grupom zorganizowanym. Zwiedzanie rozpoczyna się budynku nadszybia, gdzie zwiedza się Centrum Edukacji o Tarnogórskim Górnictwie. Następnie windą zjeżdża się w podziemia, gdzie zaczyna się wędrówkę po trasie liczącej 1740 metrów. Klimat panujący pod ziemią, do tego ciekawe eksponaty i opowieści przewodnika, gwarantują niezapomniane przeżycia.

7. Koniaków

Koniaków to miasto, które każdemu kojarzy się z koniakowskimi koronkami. Koniaków jest najwyżej położoną wsią w województwie śląskim a dokładnie w Beskidzie Śląskim. W centrum miasta znajduje się lokalne muzeum, w którym można podziwiać najpiękniejsze wyroby koroniarskie, które zostały stworzone w Koniakowie. Najcenniejszym obiektem w muzeum, jest największa na świecie koronka. Koniakowskie koronki są znane na całym świecie, są precyzyjnie wykonane, efektowne i wyjątkowe.

8. Górnośląskie koleje wąskotorowe

Turystyczna kolejka wąskotorowa, kursuje na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. To niezwykła atrakcja dla dużych i małych, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wagony kolejki turystycznej są odkryte, dzięki temu w czasie jazdy można podziwiać całą okolicę. Tempo jazdy jest bardzo spokojne i wolne, jest więc czas by wszystko obejrzeć.

9. Park Śląski

Chorzowski Park Śląski, jest nazywany Zielonymi Płucami Śląska. To ogromny zielony teren, na którego ramach mieści się Śląski Ogród Zoologiczny, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie oraz Galeria Rzeźby Śląskiej. Cały teren Parku Śląskiego, jest też bardzo mocno zalesiony. Jest to miejsce gdzie można się wspaniale bawić ze swoją rodziną ale gdzie można też wypocząć i nacieszyć się piękną pogodą.

10. Zamek w Cieszynie

Cieszyn to duże miasto, w którym można znaleźć wiele śladów zamierzchłych czasów. Główną atrakcją Cieszyna jest Zamek a raczej całe Wzgórze Zamkowe. Najstarsze ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają aż V wieku p. n.e. W późniejszym czasie Gród stał się własnością Księstwa Cieszyńskiego. Najpierw zamkiem zarządzali Piastowie, potem Habsburgowie. Ruiny zamku zachowały się w bardzo dobrym stanie, atrakcją Wzgórza Zamkowego jest Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława. To jeden z najstarszych obiektów na Śląsku. Na uwagę zasługuje również Wieża Piastowska, w dawnych czasach pełniła ona funkcję schronu. Ze Wzgórza Zamkowego roztacza się piękny widok na polski i czeski Cieszyn.

4.7/5 - (liczba ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.