AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Bahrajn

Bahrajn

Jest to trzeci najmniejszy kraj w Azji. Co sprawia, że jest naprawdę mały. Jedynymi dwoma krajami azjatyckimi o mniejszej powierzchni lądowej są Singapur i Malediwy. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Bahrajn.

Informacje o Bahrajn

1. Bahrajn jest archipelagiem 33 wysp. Największy, ma 55 km długości i 18 km szerokości, a obszary takie jak Sitra i Muharraq są właściwie osobnymi wyspami.

2. Przez niektórych uważany jest za rajski ogród z powodu rzekomego podobieństwa Edenu do starożytnej ziemi Dilmun, którą wielu naukowców akceptuje jako obszar obejmujący Bahrajn.

3. W 2002 r. wprowadzono nową konstytucję, która przewidywała wybór parlamentu i dawała kobietom prawo do głosowania.

4. Początkowo kraj składał się z 33 wysp, ale intensywna rekultywacja gruntów zwiększyła tę liczbę do 84 wysp.

5. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące Bahrajnu w roku, natomiast styczeń i luty to najbardziej wilgotne miesiące w kraju.

6. Jabal al Dukhan, 134-metrowa skarpa, jest najwyższym punktem w kraju.

7. Manama jest stolicą Bahrajnu, a także jego największym miastem.

8. Nazwa kraju pochodzi od arabskiego słowa „al-Bahrayn”, które luźno tłumaczy się na „dwa morza”.

9. W V wieku chrześcijaństwo było dominującą religią w Bahrajnie.

10. Bahrajn znalazł się pod panowaniem islamu po VII-wiecznej wyprawie Zaida ibn Haritha, która została usankcjonowana przez proroka Muhammada.

11. Bahrajn był rządzony przez Portugalczyków przez 80 lat po zdobyciu wysp w 1521 roku.

12. Wyspy oficjalnie stały się kolonią brytyjską w 1892 roku.

13. Bahrajn był zaangażowany w II wojnę światową i wysłał wojska na pomoc siłom alianckim.

14. Do średniowiecza „Bahrajn” reprezentował region Arabii Wschodniej.

15. W epoce brązu Bahrajn był zamieszkiwany przez cywilizację dilmunizmu.

16. Bahrajn był historycznie znany ze swoich łowisk pereł, które uważano za jedne z najlepszych na świecie.

17 .Kilka starożytnych królestw podbiło starożytne Bahrajn, w tym Babilończycy i Asyryjczycy.

18. Kraj uzyskał niepodległość od brytyjskich rządów kolonialnych w 1971 roku i został członkiem Ligi Arabskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

19. Konstytucja Bahrajnu gwarantuje wolność wyznania. Istnieje tutaj kilka kościołów, w tym katedra św. Krzysztofa (anglikańska), Kościół Najświętszego Serca (katolicki kościół), Narodowy Kościół Ewangelicki, Bahrajn Malajale w Południowych Indiach, Kościół Prawosławny Św. Marii Panny (prawosławie indyjskie), czy Syryjski Kościół Prawosławny św.

20. Bahrajn jest jednym z niewielu krajów Bliskiego Wschodu, w którym kobiety mają prawo do głosowania i rywalizacji o stanowiska wyborcze.

Ciekawostki o Bahrajn

21. Brytyjska Szkoła Bahrajnu ustanowiła rekord świata w największym równoczesnym rzucie monetą. W ramach Światowego Dnia Matematyki w 2010 roku 1117 pracowników i studentów wzięło udział w rzucie, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

22. Szlak Perłowy Bahrain, w Muharraq, jest kolejnym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 3,5 km szlak położony na wyspie Muharraq w Bahrajnie, który był używany przez nurków przez większość historii Bahrajnu aż do początku lat 30. ubiegłego wieku.

23. Bahrajnskie Centrum Handlu Światowego jest pierwszym na świecie wysokim budynkiem, który w swoim projekcie wykorzystał turbinę wiatrową.

24. Flaga Bahrajnu była niegdyś największą flagą świata, ustanawiając w 2004 r. rekord świata Guinnessa na 169,5 m długości i 97,1 m szerokości. Pięć czerwonych punktów oznacza pięć filarów islamu. Najstarsze znane flagi Bahrajnu to flagi w kolorze czerwonym.

25. Plotka głosi, że w Bahrajnie nie ma restauracji z jedzeniem tradycyjnym Bahrajnu. Jeśli chcesz zjeść autentyczne jedzenie, idź do czyjegoś domu.

26. W Bahrajnie można zjeść burger z wielbłąda.

27. W Bahrajnie, mężczyzna lekarz może legalnie zbadać genitalia kobiety, ale nie może patrzeć na nie bezpośrednio podczas badania. Może zobaczyć ich odbicie tylko w lustrze.

28. Żydówka Houda Ezra Ebrahim Nonoo jest ambasadorem Bahrajnu w USA. Jest pierwszą osobą żydowskiego pochodzenia i trzecią kobietą, która została mianowana ambasadorem Bahrajnu.

29. Według strony internetowej CIA, największa grupa wiekowa w Bahrajnie to 25-54 lata, a jest prawie dwukrotnie więcej mężczyzn, niż kobiet.

30. Bahrajn był członkiem założycielem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej.