Informacje i ciekawostki o Bahrajn

Bahrajn

Jest to trzeci najmniejszy kraj w Azji. Co sprawia, że jest naprawdę mały. Jedynymi dwoma krajami azjatyckimi o mniejszej powierzchni lądowej są Singapur i Malediwy. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Bahrajn.

Informacje o Bahrajn

1. Bahrajn jest archipelagiem 33 wysp. Największy, ma 55 km długości i 18 km szerokości, a obszary takie jak Sitra i Muharraq są właściwie osobnymi wyspami.

2. Przez niektórych uważany jest za rajski ogród z powodu rzekomego podobieństwa Edenu do starożytnej ziemi Dilmun, którą wielu naukowców akceptuje jako obszar obejmujący Bahrajn.

3. W 2002 r. wprowadzono nową konstytucję, która przewidywała wybór parlamentu i dawała kobietom prawo do głosowania.

4. Początkowo kraj składał się z 33 wysp, ale intensywna rekultywacja gruntów zwiększyła tę liczbę do 84 wysp.

5. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące Bahrajnu w roku, natomiast styczeń i luty to najbardziej wilgotne miesiące w kraju.

6. Jabal al Dukhan, 134-metrowa skarpa, jest najwyższym punktem w kraju.

7. Manama jest stolicą Bahrajnu, a także jego największym miastem.

8. Nazwa kraju pochodzi od arabskiego słowa „al-Bahrayn”, które luźno tłumaczy się na „dwa morza”.

9. W V wieku chrześcijaństwo było dominującą religią w Bahrajnie.

10. Bahrajn znalazł się pod panowaniem islamu po VII-wiecznej wyprawie Zaida ibn Haritha, która została usankcjonowana przez proroka Muhammada.

11. Bahrajn był rządzony przez Portugalczyków przez 80 lat po zdobyciu wysp w 1521 roku.

12. Wyspy oficjalnie stały się kolonią brytyjską w 1892 roku.

13. Bahrajn był zaangażowany w II wojnę światową i wysłał wojska na pomoc siłom alianckim.

14. Do średniowiecza „Bahrajn” reprezentował region Arabii Wschodniej.

15. W epoce brązu Bahrajn był zamieszkiwany przez cywilizację dilmunizmu.

16. Bahrajn był historycznie znany ze swoich łowisk pereł, które uważano za jedne z najlepszych na świecie.

17 .Kilka starożytnych królestw podbiło starożytne Bahrajn, w tym Babilończycy i Asyryjczycy.

18. Kraj uzyskał niepodległość od brytyjskich rządów kolonialnych w 1971 roku i został członkiem Ligi Arabskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

19. Konstytucja Bahrajnu gwarantuje wolność wyznania. Istnieje tutaj kilka kościołów, w tym katedra św. Krzysztofa (anglikańska), Kościół Najświętszego Serca (katolicki kościół), Narodowy Kościół Ewangelicki, Bahrajn Malajale w Południowych Indiach, Kościół Prawosławny Św. Marii Panny (prawosławie indyjskie), czy Syryjski Kościół Prawosławny św.

20. Bahrajn jest jednym z niewielu krajów Bliskiego Wschodu, w którym kobiety mają prawo do głosowania i rywalizacji o stanowiska wyborcze.

Ciekawostki o Bahrajn

21. Brytyjska Szkoła Bahrajnu ustanowiła rekord świata w największym równoczesnym rzucie monetą. W ramach Światowego Dnia Matematyki w 2010 roku 1117 pracowników i studentów wzięło udział w rzucie, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

22. Szlak Perłowy Bahrain, w Muharraq, jest kolejnym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 3,5 km szlak położony na wyspie Muharraq w Bahrajnie, który był używany przez nurków przez większość historii Bahrajnu aż do początku lat 30. ubiegłego wieku.

23. Bahrajnskie Centrum Handlu Światowego jest pierwszym na świecie wysokim budynkiem, który w swoim projekcie wykorzystał turbinę wiatrową.

24. Flaga Bahrajnu była niegdyś największą flagą świata, ustanawiając w 2004 r. rekord świata Guinnessa na 169,5 m długości i 97,1 m szerokości. Pięć czerwonych punktów oznacza pięć filarów islamu. Najstarsze znane flagi Bahrajnu to flagi w kolorze czerwonym.

25. Plotka głosi, że w Bahrajnie nie ma restauracji z jedzeniem tradycyjnym Bahrajnu. Jeśli chcesz zjeść autentyczne jedzenie, idź do czyjegoś domu.

26. W Bahrajnie można zjeść burger z wielbłąda.

27. W Bahrajnie, mężczyzna lekarz może legalnie zbadać genitalia kobiety, ale nie może patrzeć na nie bezpośrednio podczas badania. Może zobaczyć ich odbicie tylko w lustrze.

28. Żydówka Houda Ezra Ebrahim Nonoo jest ambasadorem Bahrajnu w USA. Jest pierwszą osobą żydowskiego pochodzenia i trzecią kobietą, która została mianowana ambasadorem Bahrajnu.

29. Według strony internetowej CIA, największa grupa wiekowa w Bahrajnie to 25-54 lata, a jest prawie dwukrotnie więcej mężczyzn, niż kobiet.

30. Bahrajn był członkiem założycielem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *