Australia i Oceania

10 najlepszych atrakcji w Australii

Australia, a właściwie Związek Australijski to demokratyczne państwo położone na południowej półkoli. Jej obszar obejmuje kontynent Australia, wyspę Tasmanię oraz inne, zdecydowanie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim. Stolicą Australii jest Canberra, zaś jej największym miastem – Sydney. Pisaliśmy też o ciekawostkach o Nowej Zelandii oraz o przyrodniczych ciekawostkach na temat Australii.

Australia jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata, a zarazem jedynym, którego powierzchnia obejmuje obszar całego kontynentu. Jest to kraj wysokorozwinięty, z wielokulturową społecznością.

Zamieszkuje go 25 mln osób, z czego 2/3 zamieszkuje na obszarze 5 największych australijskich metropolii. Australia jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Do największych atrakcji kraju zaliczyć można:

1. Sydney – jest to największe, najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miasto w całej Australii. Miasto jest obecnie wiodącym centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym. Do najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Sydney należą: Opera, zaplanowana i wybudowana przez Jørna Utzona, będąca niekwestionowanym symbolem miasta, most Harbour Bridge oraz wieża Sydney Tower.

2. Melbourne – to drugie pod względem wielkości australijskie miasto, które pełniło rolę jej stolicy w latach od 1901 do 1927, kiedy to przeniesiona została ona do Canberry. Melbourne to nie tylko atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce, ale też miastem mogącym poszczycić się największą liczbą zagranicznych studentów. Ponadto miasto dwukrotnie uznane zostało za „najlepsze miejsce do życia” przez magazyn The Economist.

3. Port Douglas – bardzo popularna miejscowość wczasowa, pełna hoteli, pensjonatów oraz restauracji. Do jej głównych atutów należą: szeroka plaża, pola golfowe, bliskość Wielkiej Rafy Koralowej oraz odtworzony tam fragment lasu deszczowego.

4. Cairns – bardzo popularna baza wypadowa dla uprawiania spływów górskimi rzekami, a w pobliskich górach paralotniarstwa. Do jej największych atutów zalicza się przede wszystkim bardzo dogodna lokalizacja – Wielka Rafa Koralowa znajduje się zaledwie o 1 do 1, 5 godziny rejsu szybką łodzią od portu.

5. Brisbane – trzecie co do wielkości miasto Australii, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest to metropolia o globalnym znaczeniu, ponadto ważnym ośrodkiem handlowym, naukowym (znajdują się tam 3 uniwersytety) i kulturalnym (popularne muzea i galeria sztuki). Panuje tam klimat subtropikalny z gorącymi, wilgotnymi latami i ciepłymi, łagodnymi zimami.

6. Byron Bay – małe i niezwykle urokliwe miasteczko. Popularny ośrodek wypoczynkowy, który przyciąga turystów ze względu na urokliwe plaże. Jest to także niezwykle atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

7. Perth – miasto położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Słynie z tego, że jest najbardziej odosobnioną metropolią świata. Od najbliższego dużego miasta – Adelajdy, oddalone jest o 2845 km.

8. Adelajda – miejscowość znana także jako „miasto kościołów”, ponieważ znajduje się tam bardzo duża ilość kościołów wielu wyznań. Kościoły to jednak nie jedyne miejsca, z których słynie Adelajda. Równie dużo jest tam popularnych pubów masowo odwiedzanych przez turystów. Powodzeniem cieszą się także obszary dookoła miasta, zajmowane przez znane winnice, które włącznie ze słynną Barossa Valley są częstym celem wycieczek.

9. Surfers Paradise – jak sama nazwa tego miejsca wskazuje, jest to miejsce, które przyciąga przede wszystkim pasjonatów surfingu, jednak atrakcji jest tam o wiele więcej – zaliczyć można do nich między innymi niesamowite punkty widokowe, plaże czy park rozrywki.

10. Hobart – stolica Tasmanii, miejscowość założona w 1804 jako drugie po Sydney miasto Australii. Znajdują się tam liczne atrakcje przyciągające zarówno miłośników historii, przyrody, jak i… zakupów.