Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Atenie

pomnik

Mitologia grecka stanowi jeden z fundamentów kultury europejskiej i do dziś stanowi inspirację oraz przedmiot badań na całym świecie.

Jedną z najpopularniejszych postaci znanych z mitologii jest bogini wojny, mądrości oraz sztuki, Atena. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki o Atenie:

1. Córka Zeusa i Metydy

Atena była córką Zeusa i Metydy, czyli greckiej bogini roztropności, z którą ten miał romans. Kiedy była w ciąży, Gaja przepowiedziała, że dziecko Metydy odbierze Zeusowi władze, dlatego połknął on swoją kochankę, a kiedy źle się poczuł, rozłupano mu czaszkę toporem. Wówczas ze środka wyskoczyła Atena w zbroi.

2. Meduza

Atena nosiła jasną zbroję, miała złotą włócznię oraz tarczę z głową Meduzy. Czasami przedstawiana jest również z piorunem swojego ojca.

3. Bogini

Atena była jedyną z greckich bogiń, które zajmowały się tkactwem i wyszywaniem. Według zapisków doszła w tych dziedzinach do mistrzostwa, dlatego też była również patronką hafciarek.

4. Herakles

Przyrodnim bratem Ateny był Herakles, czyli jedna z najsłynniejszych postaci w mitologii greckiej. To właśnie ona dostarczyła mu grzechotki potrzebne, aby upolować ptaki stymfalijskie.

5. Odyseusz

Atena umożliwiła Odyseuszowi bezpieczny powrót do domu oraz odzyskanie władzy, a kiedy wrócił do swojej żony Penelopy, specjalnie wydłużyła dla nich noc.

6. Wąż

W kulcie Ateny bardzo ważną rolę odgrywał wąż. To właśnie postać tego zwierzęcia przyjmował duch, który opiekował się domem lub całym miastem.

7. Grecja

Ateny, czyli stolica Grecji, stanowiły najważniejsze miejsce w jej kulcie. W mieście od wieków znajdowało się mnóstwo przybytków bogini i organizowano tutaj święta poświęcone ukochanej córce Zeusa.

8. Brązowy posąg

Atena Lemnia to brązowy posąg przedstawiający boginię opierającą się na włóczni. Został wykonany w V wieku przed naszą erą przez Fidiasza, a obecnie znajduje się na ateńskim Akropolu.

9. Pomysłowość

Atenie przypisuje się ogromną pomysłowość i wiele wynalazków. Już w starożytności wierzono, że to ona odpowiada za wynalezienie wielu sprzętów codziennego użytku oraz prototypów maszyn rolniczych.

10. Przydomki

Atena miała liczne przydomki, których wobec niej używano. Do najsłynniejszych należą słowa „Pallas” oznaczające pannę oraz „Partenos”, co oznacza dziewicę. Rzeczywiście, według wierzeń bogini nigdy nie straciła dziewictwa.