Ciekawostki

10 ciekawostek o kaktusach

kaktusy

Kaktusy zapewne ma w domu wiele osób, bo są to wdzięczne rośliny, które są ozdobne i dodatkowo można je podlewać bardzo rzadko. Co na pewno jest dla wielu osób bardzo wygodne. Szczególnie dla tych którzy zapominają nawadniać swoje rośliny, kaktusy to idealny wybór. Niektóre osoby lubią kolekcjonować te rośliny z uwagi na różne kształty i możliwość robienia różnych ciekawych kompozycji z kilku rodzajów roślin w jednej donicy.

Zapraszamy do zapoznania się z 10 ciekawostkami na temat kaktusów:

1. Kaktusy pochodzą z kontynentów amerykańskich i są przystosowane do życia w suchych i tropikalnych warunkach. Występuje wiele ich rodzajów i gatunków, prawdopodobnie ponad 2000.

2. Kaktusy to sukulenty, nie potrzebują dużej ilości wody, gdyż mogą ją kumulować, a następnie skorzystać kiedy potrzebują, dzięki swojej formie czyli łodydze magazynującej wodę.

3. Wiele z gatunków kaktusów trafiło do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych i zostało objętych ochroną.

4. Opuncja została przywieziona do Australii w XIX w celach ogrodniczych. Występuje wiele jej gatunków. Opuncja rodzi piękne kolorowe kwiatki, kiedy roślinę tą się właściwie pielęgnuje.

5. Większość kaktusów nie posiada liści, w zamian mają kolce, które je chronią i asymilują wodę. Dzięki temu właśnie, kaktusy mogą być rzadko podlewane, bo korzystają ze swoich zapasów.

6. Kaktusy to rośliny wieloletnie. Niektóre z nich dożywają nawet 300 lat, osiągając przy tym znaczne rozmiary. W Arizonie znajduje się najstarszy kaktus.

7. Kaktusy były inspiracją dla artystów, którzy umieszczali je w swoich obrazach. Obecnie obraz przedstawiający kaktusa może być ciekawą dekoracją do domu lub mieszkania.

8. Niektóre gatunki kaktusów są halucynogenne inne trujące, są jednak i takie odmiany, które używane są w kuchni w krajach Ameryki Południowej oraz dodawane po obróbce do paszy dla zwierząt.

9. W Arizonie rośnie największy kaktus który mierzy 23, 8 m wysokości. Poza tym ten stan USA słynie z imponujących kaktusów, które ozdabiają pustynie, a dodatkowo dają pożywienie niektórym zwierzętom.

10. Nazwa kaktus pochodzi od greckiego słowa “Kaktus”, które oznacza “kolczastą roślinę”.