Ciekawostki

Fascynujące ciekawostki o Gliwicach

Gliwice są jednym z największych miast województwa śląskiego. Zajmują powierzchnię 133 km2 i mieszka w nich około 185 tysięcy ludzi. Miasto historycznie należy do Górnego Śląska, co powoduje napływ wielu turystów. Same Gliwice skrywają w sobie ogromną liczbę ciekawostek, które należy poznać przed przybyciem do tej miejscowości.

1. PRAWA MIEJSKIE

Nie jest dokładnie znana data nadania praw miejskich Gliwicom. Wiadomo jedynie, że nastąpiło to przed 1276 rokiem za sprawą Władysława Opolskiego.

2. JEDYNI SŁUŻNI MIESZKAŃCY

W 1587 roku biskup wrocławski Andreas Jerin sporządził dokument, który głosił, że mieszkańcami Gliwic mogą być wyłącznie katolicy.

3. PRZYSTANEK W DRODZE NA WIEDEŃ

W 1683 roku armia króla Jana III Sobieskiego zatrzymała się na odpoczynek w Gliwicach. Po krótkim czasie ruszyła dalej na odsiecz wiedeńską.

4. ZAMEK PIASTOWSKI

W Gliwicach stoi Zamek Piastowski zbudowany w XIV wieku. Obecnie mieści się w nim muzeum.

5. CIEKAWE RZEŹBY I FONTANNY

Miasto posiada interesujące fontanny i rzeźby. Wśród tych pierwszych wyróżnia się m. in. fontanna z Neptunem z 1794 roku oraz fontanna z trzema faunami postawiona w 1928 roku. Z kolei z rzeźb rzucają się w oczy leżące lwy powstałe w XIX wieku.

6. FESTIWALE

Gliwice są organizatorem popularnych imprez kulturalnych. Przebywając w mieście można wziąć udział w takich wydarzeniach jak Gliwicki Festiwal Bachowski, Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, Festiwal Młodych Artystów albo Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej”.

7. DZIECIĘCA EUROWIZJA

W 2019 roku miasto gościło młode zespoły z całego świata. Odbył się wtedy 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

8. LICZNE PARKI

Miejscowość wydzieliła i zagospodarowała parę parków, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Zalicza się do nich np. Park im. Bolesława Chrobrego, Park Kultury i Wypoczynku czy Park im. Fryderyka Chopina.

9. WYCIECZKI HISTORYCZNE

W Gliwicach wytyczono trasy przybliżające nie tylko krajobraz, ale też historię tej ziemi. Można wybrać się na spacer szlakiem Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, a także Ziemi Gliwickiej.

10. HERB

Herb Gliwic składa się w jednej części ze złotego orła na niebieskim tle (symbol Piastów śląskich), a w drugiej z baszty na czerwonym tle (symbol statusu miasta).