Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek z życia Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski
źródło: Witold Pikiel – Muzeum Narodowe w Kielcach / Wikipedia

Józef Piłsudski to postać niesamowicie zasłużona dla Polskiej historii, którą powinien znać po prostu każdy. O jego fenomenie świadczy fakt, że obecnie wiele szkół właśnie niego wybrało sobie jako głównego patrona.

Tto także osoba, z którą wiąże się niezwykle duża liczba ciekawostek, które w znaczący sposób pozwalają na przybliżenie jego sylwetki i zrozumienie, jak fascynującym był człowiekiem i skąd wziął się jego niesamowity fenomen.

1. Spacery

Pierwsza z ciekawostek wiąże się z jego licznymi spacerami. Otóż znany był z tego, że wręcz je kochał. Bardzo często przechadzał się po parku łazienkowskim, ale zawsze owe spacery były samotne i nie życzył sobie nigdy obecności obok żadnego funkcjonariusza ochrony.

2. Dobra materialne

Józef Piłsudski znany był również z tego, że praktycznie nie dbał o tak zwane dobra materialne. Większość z tego co otrzymywał, to praktycznie od razu oddawał na różnorakie cele charytatywne.

3. Palacz

Był on znany również z tego, że nazywano go nałogowym palaczem. Ciekawy jest jednak fakt, że palił przede wszystkim tak zwanych „papierosów marszałkowskich”, które były produkowane specjalnie dla niego.

4. Praca

Piłsudski znany był także z tego, że zdecydowanie wolał pracować w porach nocnych, niż podczas dnia. Bardzo często właśnie w nocy dyktował różnorakie rzeczy swojej żonie, krążąc wtedy non stop po pokoju.

5. Dzieła historyczne

Ciekawostką jest również fakt, iż za młodu uwielbiał on czytać dzieła historyczne, jak i również romantyczne. Jego szczególnym ulubieńcem był Słowacki.

6. Humor

Interesujący jest również fakt, że Józef Piłsudski, mimo zajmowanej pozycji miał ogromne poczucie humoru i dystans do swojej osoby. Szczególnie uwielbiał różnorakie karykatury na swój temat.

7. Pasjans

Wiele osób było zaskoczonych faktem, że nie znosił on różnorakich balów i rautów. Wolny czas wolał spędzać, stawiając pasjansa.

8. Mundury

Józef Piłsudski znany był też z tego, że nie zwracał szczególnej uwagi na to co pije i je. O tym doskonale świadczą zachowane do dziś mundury, w których przebywał najczęściej.

9. Wiara

Ciekawy jest fakt, że w celach instrumentalnych dwukrotnie zmieniał on swoją wiarę, mimo faktu, że był on wierzącym katolikiem.

10. Rewolwer

Bardzo ciekawe jest również to, że nigdy nie mógł zasnąć, jeśli obok jego łóżka na stoliku nie leżał naładowany rewolwer.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Józefie Piłsudskim