Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o historii Wielkiej Brytanii

londyn

Wielka Brytania, znana również jako Zjednoczone Królestwo, to kraj wyspiarski znajdujący się w Zachodniej Europie, w skład którego wchodzą Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna. Co warto wiedzieć o tym kraju? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. W starożytności cały obszar Wielkiej Brytanii był zasiedlany przez plemiona celtyckie, które przybywały tam z centralnej i wschodniej Europy. To właśnie oni przez siedemset lat mieli dominujący wpływ na kulturę i rozwój tej części Europy.

2. W I wieku przed naszą erą Rzymianie z Juliuszem Cezarem na czele najechali Wielką Brytanię. Przyczyną najazdu była pomoc udzielana Celtom, a jego skutkiem było późniejsze wybudowanie Muru Hadriana oraz Muru Antonina. Do dziś w Anglii można odnaleźć pozostałości po obecności Rzymian.

3. Anglia została podbita przez plemiona anglosaskie dopiero w V wieku i to właśnie wtedy rozpoczęła się chrystianizacja wysp.

4. W XVI wieku królowi Henrykowi XVIII spodobała się dama dworu, Anna Boleyn, ale papież nie poparł ich związku. Dlatego też król postanowił wówczas uniezależnić Kościół angielski od Watykanu i w ten sposób powstał anglikanizm.

5. Oliver Cromwell był ojcem rewolucji angielskiej, który jest dzisiaj uznawany za jednego ze stu najwybitniejszych Brytyjczyków. Zmarł w połowie XVII wieku i to jemu Anglia do dnia dzisiejszego zawdzięcza pozycję jednego z najpotężniejszych mocarstw na świecie.

6. Już na początku XIX wieku Wielka Brytania panowała niemal w całych Indiach. Celem podboju było stworzenie rynku zbytu dla towarów przemysłowych i zachowanie statusu supermocarstwa.

7. W 1837 roku na tronie brytyjskim zasiadła królowa Wiktoria, która panowała aż do 1901 roku. To właśnie za jej czasów Wielka Brytania stała się największym imperium na świecie. Okres ten, który miał wiele specyficznych cech, nazywano epoką wiktoriańską.

8. Jednym z najpopularniejszych i najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów był żyjący na przełomie XVI i XVII wieku William Szekspir. Dramaturg przeszedł do historii jako twórca „Romea i Julii”, „Makbeta”, „Hamleta” czy „Snu nocy letniej”.

9. Od lipca do października 1940 roku trwała bitwa o Anglię, w której dużym heroiimem wykazali się Polscy piloci. Wielka Brytania była podczas drugiej wojny światowej jedynym celem Hitlera, którego nie udało mu się pokonać.

10. Winston Churchill był premierem Zjednoczonego Królestwa aż dwa razy. Jego płomienne przemowy podczas drugiej wojny światowej wzmacniały morale żołnierzy u ludności cywilnej na całym świecie.

11. W 1938 roku poprzednik Winstona Churchilla na stanowisku premiera, Neville Chamberlain, poleciał do Monachium, aby wraz z innymi mocarstwami oddać Hitlerowi Kraj Sudecki. Miała to być gwarancja pokoju w Europie, a Hitler ogłosił, że nie ma już żadnych żądań terytorialnych. Wkrótce wszyscy mieli się przekonać, że była to jedna z zasłon dymnych, jakie lubił stosować.

12. Podczas drugiej wojny światowej wiele rządów oraz rodzin królewskich z całej Europy przenosiło się do Wielkiej Brytanii, zakładając tam bezpieczne bazy. Znaleźli się tam między innymi premier Władysław Sikorski, jak i holenderska królowa Wilhelmina.

13. W 1997 roku Diana Spencer, czyli księżna Walii i żona przyszłego króla Karola, zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko Wielką Brytanią, ale i całym światem.

14. Brytyjska królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią po Ludwiku XIV. Piastowała swój urząd 70 lat i 214 dni.

15. 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *