Ciekawostki

9 interesujących ciekawostek o Charles Darwin

Charles Darwin

Charles Darwin jest znany chyba wszystkim ze swoich dzieł i w pełni na to zasłużył. Jego dzieło z 1859 r. „O powstawaniu gatunków” zrewolucjonizowało biologię, wyjaśniając, w jaki sposób ewoluuje i różnicuje się życie, i pozostaje tak samo aktualne do dziś.. Jego urodziny 12 lutego są obecnie obchodzone na całym świecie jako Dzień Darwina, wynosząc skromnego angielskiego przyrodnika do pewnego rodzaju naukowej świętości.

1. Darwin urodził się tego samego dnia co Abraham Lincoln

Zarówno Darwin, jak i Lincoln urodzili się 12 lutego 1809 roku, ale w zupełnie innych okolicznościach. Podczas gdy szesnasty prezydent Ameryki urodził się w chacie z bali na pustyni Kentucky, Darwin urodził się w wielkim georgiańskim domu na posiadłości z widokiem na rzekę Severn i średniowieczne miasteczko Shrewsbury w Anglii.

2. Czekał ponad 20 lat, aby opublikować swoją przełomową teorię ewolucji

Pięcioletnia podróż Darwina dookoła świata na HMS Beagle, która zakończyła się w 1836 roku, dostarczyła mu bezcennych badań, które przyczyniły się do rozwoju jego teorii ewolucji i doboru naturalnego. Jednak przedstawił swoją teorię ewolucji dopiero w 1858 r., kiedy ogłosił wspólne oświadczenie z brytyjskim przyrodnikiem Alfredem Russelem Wallace’em, który miał upublicznić podobną koncepcję Darwina.

3. Darwin cierpiał na choroby

Darwin zaczął cierpieć na wyczerpanie, egzemę chroniczne napady bólu głowy i palpitację serca,,

4. Stworzy listę za/przeciw, aby się ożenić

Wykazując logiczną skłonność nawet w sprawach sercowych, Darwin w 1838 r. sporządził listę z dwiema kolumnami nakreślającymi zalety i wady małżeństwa. W rubryce „Wyjdź za mąż”: „dzieci”, „stały towarzysz (i przyjaciel na starość)… W rubryce „Nie wychodzić za mąż”: „wolność chodzenia tam, gdzie się chce”,  „strata czasu”. Na liście Darwina nie było jednak więzów rodzinnych, ponieważ poślubił swoją kuzynkę, Emmę Wedgwood.

5. Porzucił szkołę medyczną

Ojciec Darwina był odnoszącym sukcesy lekarzem, który przygotowywał syna do podążania jego śladami. Po spędzeniu lata 1825 roku jako praktykant w praktyce ojca, wstąpił do jednej z najlepszych brytyjskich szkół medycznych na Uniwersytecie w Edynburgu. Darwin jednak nienawidził widoku krwi i był znudzony wykładami. Opuścił szkołę medyczną i zniweczył marzenia ojca.

6. Darwin był uczniem boskości

Po opuszczeniu Uniwersytetu w Edynburgu zapisał się do Cambridge, by studiować teologię. „Nie wątpiłem wtedy w ścisłą i dosłowną prawdę każdego słowa w Biblii” — napisał później. Jednak wiara Darwina zaczęła się chwiać po zetknięciu się ze złem niewolnictwa podczas jego podróży dookoła świata i po śmierci trojga jego dzieci. Darwin jednak nigdy nie określał się jako ateista. Zamiast tego nazywał siebie agnostykiem.

7. Jadł egzotyczne zwierzęta

Darwin nie tylko badał eklektyczną menażerię zwierząt z całego świata, ale także je jadł. Jako student w Cambridge założył Gourmet Club, znany również jako The Glutton Club, w celu spożywania posiłków z ptakami i zwierzętami, które wcześniej były nieznane ludzkiemu podniebieniu. Darwin zjadł jastrzębia i bąka, ale nie mógł udusić brązowej sowy, którą podano. Okrążając kulę ziemską na HMS Beagle, Darwin kontynuował swoje pełne przygód jedzenie, podjadając pancerniki, strusie i pumę.

8. Darwin został pochowany w Opactwie Westminsterskim

Po śmierci Darwina 19 kwietnia 1882 roku jego rodzina rozpoczęła przygotowania do pochowania go w wiosce, w której spędził ostatnie 40 lat swojego życia. Jednak przyjaciele i koledzy Darwina rozpoczęli kampanię lobbingową, aby dać mu zaszczyt pochówku w londyńskim opactwie Westminster. Po tym, jak gazety i opinia publiczna dołączyły do ​​chóru, dziekan Westminsteru wyraził zgodę. Tydzień po śmierci Darwin został pochowany w najbardziej szanowanym kościele w Anglii w pobliżu kolegów naukowców Johna Herschela i Isaaca Newtona.

9. Darwin pojawiał się na 10-funtowym banknocie przez 18 lat

Od 2000 roku na odwrocie brytyjskiego banknotu 10-funtowego pojawiał się portret brodatego Darwina wraz z wizerunkiem HMS Beagle, soczewki powiększającej oraz flory i fauny widzianej podczas jego podróży.