Ciekawostki

30 ciekawostek o zimie

konie podczas zimy

Niezależnie od tego, czy kochasz zimę, czy masz nadzieję, że lato wróci, zimowe śnieżyce są w drodze w niezbyt odległej przyszłości. Oto lista ciekawostek, których możesz nie wiedzieć o sezonie zimowym.

1. Przeciętna wielkość płatka śniegu waha się od wielkości nieco mniejszej od grosza do szerokości ludzkiego włosa.

2. Według rekordów światowych Guinnessa 28 stycznia 1887 r. w Fort Keogh w Montanie spadł płatek śniegu o szerokości 45 cm i grubości 20 cm, co czyni go największym płatkiem śniegu, jaki kiedykolwiek zaobserwowano.

3. Powietrze nie musi być bardzo wilgotne, aby wytworzyć imponujące ilości śniegu. W przeciwieństwie do zwykłych opadów deszczu, brzeg puszystego śniegu zawiera dużo powietrza, które dodaje mu objętości.

4. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś niepowtarzalny huk w środku śnieżycy, to nie twoje uszy płatają ci figle. Prawdopodobnie jest to piorun, rzadkie zimowe zjawisko pogodowe, które występuje najczęściej w pobliżu jezior.

5. Co roku w styczniu Ziemia osiąga punkt na swojej orbicie, który jest najbliższy Słońcu. Wbrew powszechnym błędom, sezonowy spadek temperatury nie ma nic wspólnego z odległością naszej planety od Słońca. Jest to natomiast związane z tym, w którym kierunku przechyla się oś Ziemi, dlatego też obie półkuli doświadczają zimy w różnych porach roku.

6. Aomori City w północnej Japonii otrzymuje więcej opadów śniegu niż jakiekolwiek inne duże miasto na planecie. Statystycznie każdego roku mieszkańcy są atakowani 8 metrami śniegu.

7. Na półkuli południowej zimy są zwykle łagodniejsze niż na półkuli północnej. Dzieje się tak dlatego, że na półkuli południowej jest mniej lądu, a klimat jest bardziej morski.

8. Każdej zimy na stacji badawczej na Biegunie Południowym, 50 osób zostaje całkowicie odizolowanych na 8 miesięcy. Coroczną tradycją personelu jest oglądanie 3 filmów „The Thing” po tym, jak ostatni samolot w sezonie wylatuje.

9. Śnieg może padać w temperaturach znacznie powyżej zera. Wielokrotnie śnieg padał w temperaturze ponad 4 stopni, na powierzchni. Aby śnieg pojawiał się w temperaturach powyżej 4 stopni, wilgotność musi być bardzo niska, ponieważ w miarę opadania śniegu płatki odparowują i ochładzają się.

10. Przesilenie zimowe jest „najkrótszym dniem” w roku, co oznacza najmniejszą ilość światła słonecznego.

11. W latach 2006-2010 co roku z przyczyn pogodowych umierało ok. 2 tys. mieszkańców USA. Około 63% tych zgonów miało miejsce w zimie, a około 31% w lecie.

12. W Norwegii znajduje się miasto o nazwie Piekło, które zamarza prawie każdej zimy.

13. Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Chamonix, we Francji, w 1924 roku. Żaden kraj na półkuli południowej nie był gospodarzem, a nawet kandydatem na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

14. Niemcy i Rosjanie w I wojnie światowej mieli tymczasowe zimowe zawieszenie broni, aby upolować setki wilków, które zaciekle atakowały żołnierzy.

15. Powodem, dla którego równonocy i przesilenia nie zawsze pojawiają się w tym samym dniu jest to, że Ziemia nie okrąża Słońca dokładnie w 365 dni.

16. Według National Snow & Ice Data Center, śnieg jest minerałem, ponieważ jest naturalnie występującym ciałem stałym i ma określony skład chemiczny.

17. Zimowe mrozy zabijają ponad dwukrotnie więcej ludzi niż letnie upały.

18. Płatki śniegu są rzeczywiście przezroczyste, nie białe. Śnieg wydaje się biały, ponieważ śnieg to wiązka pojedynczych kryształków lodu ułożonych razem. Kiedy światło uderza w śnieg, odbija się od niego wokół kryształków lodu, a „kolor” wszystkich częstotliwości w spektrum widzialnym połączonych w równej mierze jest biały. Podczas gdy biały jest kolorem, który widzimy w śniegu, pojedyncze kryształki lodu są w rzeczywistości przezroczyste.

19. Miasto w Szwecji stosuje terapię światłem na przystankach autobusowych, aby walczyć z depresją w zimie, gdy 19 godzin w ciągu dnia jest ciemno.

20. Powodem, dla którego tradycyjne dachy azjatyckie wyginają się w narożnikach, jest to, że zimą wpuszczają więcej światła do okien, a latem dają więcej cienia.

21. Ponieważ Rzymianie używali światła dziennego i ciemności do określenia czasu, godzina trwała 45 minut w zimie i 75 minut w lecie.

22. Naukowcy uważają, że wojna jądrowa na dużą skalę doprowadziłaby do „jądrowego zmierzchu”, globalnego zimowego zjawiska klimatycznego, które potencjalnie trwałoby dziesiątki lat lub nawet wieki po użyciu broni jądrowej.

23. Można przejść z USA do Rosji w trakcie zimy.

24. Niektóre gąsienice arktyczne nie są w stanie zjeść wystarczająco dużo w okresie letnim, aby podtrzymać przemianę, więc zimują na zamarzniętej bryle, chronionej przez swoje właściwości przeciw zamarzaniu krwi. Może minąć 14 lat, zanim zbudują wystarczająco dużo rezerw, aby się przekształcić. Są to najstarsze gąsienice na świecie.

25. W 1977 r. padał śnieg w Miami na Florydzie, zaśnieżając samochody i palmy w tropikalnym Dade County.

26. Rosja musi bombardować swoje rzeki każdej zimy, aby zapobiec niebezpiecznym powodziom spowodowanym przez tamy lodowe.

27. Jest taka żaba, która każdej zimy pozwala sobie całkowicie zamarznąć. Jej serce się zatrzymuje, krew przestaje płynąć, a oczy stają się białe, ponieważ jej soczewki zamarzają. Latem odmraża się i odskakuje.

28. Do 400 r. p.n.e. Persowie stworzyli rodzaj budynku, który zimą produkował lód i przechowywał go przez całe lato w gorącym, pustynnym klimacie.

29. Los Angeles odnotowało trzykrotne nagromadzenie się śniegu, w tym do 2 cale w 1932 roku.

30. Prawda jest taka, że każda odsłonięta część ciała traci ciepło, ale naukowcy wykazali, że ludzie rzeczywiście tracą nie więcej niż 10 procent ciepła ciała przez głowę. Tak więc dobrym pomysłem jest noszenie czapki, gdy wychodzisz na zewnątrz w zimie aby utrzymać ciepło, sama czapka nie zapewni wystarczającej ochrony przed zimnem. Ubieraj się odpowiednio od stóp do głów.

Czytaj dalej: Ciekawostki o zimie dla dzieci