Ciekawostki

20 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Ryjówkach

ryjówka
źródło: polandeze / Flickr

Jak wiadomo na świecie możemy wyróżnić różnego rodzaju gatunki zwierząt. Mogą to być drapieżniki lub roślinożercy. Jedne i drugie są bardzo interesujące. Szczególnie, iż każdy gatunek jest inny i znacznie się od siebie różnią.

Mało które zwierzęta przynoszą szkody, jeśli chodzi o uprawę kwiatów, warzyw i owoców. Bardzo popularnym ale może mniej znanym ssakiem jest oczywiście Ryjówka. Pochodzi ona z rodziny ryjówkowatych. W naszym kraju możemy wyróżnić dwa gatunki ryjówki: mała oraz aksamitna.

Nie są to duże ssaki, ponieważ są w stanie osiągnąć długość zaledwie do około 10 cm i to oczywiście z ogonem. Jak wyglądają? Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest to, iż mają one brunatno-szare ubarwienie grzbietu. Mylone z innymi gryzoniami. Jak je najprościej mówiąc odróżnić?

Ważną cechą, która wyróżnia je na tle innych, podobnych stworzeń jest ich wydłużony ryjek. Bardzo ważne jest to, iż te niepozorne zwierzątka działają aktywnie zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Gdzie możemy je spotkać? Miejscami takimi są głównie: tereny leśne.

Jednak nie tylko. Również widywane są na łąkach, w zaroślach, a nawet w ogródkach działkowych. Ważne jest to, że nie niszczy ona roślin. To jest bardzo ważne. Ssaki te zamieszkują zarówno Polskę jak i Europę. Zarówno samica ryjówki małej jak i ryjówki aksamitnej podczas jednego miotu jest w stanie urodzić kilka małych.

Nawet do 9 sztuk jednorazowo. Ryjówki aksamitne należą do najbardziej terytorialnych zwierząt na świecie. Samce są bardzo waleczne i bronią zajętego terytorium. Warto dodać, że samce walczą głównie tylko i wyłącznie za pomocą zębów. Nie każdy wie, ale są one największą bronią ryjówek aksamitnych.

Tak samo walczą o samice. Ryjówki aksamitne, aby przetrwać okres zimowy potrafią zmniejszyć objętość swoich narządów wewnętrznych. Dzięki czemu będą potrzebowały mniej pożywienia. Zatem warto zauważyć, iż w okresie od listopada do marca są w stanie zmniejszyć objętość swojego ciała o nawet 18% niż ważą normalnie.

To najmniejsze ssaki na świecie. Ryjówki nie są towarzyskie, są wręcz agresywne. W poszukiwaniu partnerki podejmują one wyprawy poza swoim terytorium. Młode tuż po urodzeniu są ślepe. Dopiero po kilku dniach zaczynają widzieć. Młode ważą wtedy tylko 1 gram.

Ryjówki stały się pożywieniem dla takich zwierząt jak ptaki drapieżne czy nawet sowy. Aby chronić się przed lisami i kunami wydzielają one dość niesmaczną i śmierdzącą piżmem wydzielinę. Dzięki temu nikt nie podejdzie i nie zaatakuje.

Ciekawostki na temat ryjówki:

1. Ryjówki uważane są przez ludzi za bardzo pożyteczne ssaki. Wszystko dlatego, iż zjadają one najgorsze szkodniki,

2. Bardzo dużo ludzi myli je najczęściej z myszą polną albo nornicą,

3. Ryjówki żyją w małych norkach. Często zajmują te, które już są, ale nikt w nich nie zamieszkuje,

4. Ich głównym pożywieniem są ogromne ilości szkodników. Należą do nich między innymi: poczwarki, larwy owadów czy też ślimaki. Ponadto jest uznawana za żarłoka, gdyż może zjeść tyle pokarmu, ile wynosi dwukrotność masy ich ciała,

5. Muszą mieć one stały dostęp do pokarmu. W przeciwnym razie po kilku godzinach umrą,

6. Ryjówki prowadzą oczywiście całoroczny tryb życia. Oznacza to, iż nie zapadają one w sen zimowy. Wiadomo jednak, że w lato mają więcej pokarmu niż w zimę, co stanowi dla nich niestety problem,

7. Ryjówki uznawane są za sprzymierzeńców wszystkich ogrodów i domów,

8. Warto dodać, iż ssak ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową,

9. Ryjówki aksamitne prowadzą głównie podziemny tryb życia. Podobnie jak krety,

10. Ryjówka aksamitna jest uznawana za jednego z najmniejszych ssaków, ponieważ jest w stanie osiągnąć zaledwie 8 cm długości, i 12 gramów masy ciała,

11. Ryjówki oczka mają umieszczone na końcu czaszki,

12. Ryjówki, aby ochronić się przed innymi gatunkami, wydzielają specyficzną woń, która ma za zadanie odstraszyć potencjalnych przeciwników,

13. Ryjówki uznawane są za drapieżników, ponieważ zjadają one nie tylko owady. Ich pokarmem stają się często także między innymi pająki, ślimaki. Czasami zdarza się, że żerują one także na padlinie,

14. Warto dodać, iż każda ryjówka aksamitna ma swoje królestwo. Może ono osiągnąć powierzchnię nawet 3000 m2. Tak przynajmniej podają niektóre źródła,

15. Ryjówki małe żyją przeważnie w lasach. Stara się unikać tereny rolnicze,

16. Ryjówki małe żyją zaledwie 16 miesięcy,

17. Ryjówki małe osiągają wzrost wynoszący zaledwie 6,4 cm,

18. Ryjówki nie są zagrożone wyginięciem, ale są one pod ochroną,

19. Jeśli chodzi o ryjówki małe to są one najczęściej spotykane w Polsce,

20. Ciąża samic ryjówki małej trwa 22 dni,