Zdrowe odżywianie w podróży – jak o nie zadbać?
Podróżowanie daje możliwość nabycia nowych doświadczeń, nawiązania znajomości, a także poznania lokalnej kultury oraz kuchni. W tym czasie zdrowe odżywianie często ulega rozregulowaniu. I chodzi nie tylko o kulinarne pokusy, na które turysta jest ciągle wystawiony, ale również jedzenie w tanich miejscach o wątpliwej jakości.
W taki sposób bardzo łatwo można nabawić się niedogodności żołądkowych. Organizm osłabiony zmianą klimatu, czasu i rytmu dobowego, zniesie to znacznie gorzej niż w domu. Z tego powodu o właściwym odżywianiu warto pomyśleć jeszcze przed podróżą.
Konsultacja w gabinecie dietetyka
Częstą obawą osób, które wybierają się na urlop do do ciepłych krajów, jest ryzyko zaprzepaszczenia efektów diety i wielomiesięcznego wysiłku, które w nią włożyły. W czasie wakacji bardzo łatwo jest zapomnieć o regularnych posiłkach i zdrowym odżywianiu. Szczególnie, że dookoła czyha wiele pokus, chociażby w postaci ulicznego jedzenia, deserów oraz słodkich owoców. Do kwestii jedzenia w czasie podróży warto podejść z głową. Osoby, którym zależy na utrzymaniu diety, mogą umówić się na konsultację dietetyczną.
Profesjonalny dietetyk w Lublinie nie tylko rozwieje wszelkie wątpliwości pacjenta, ale także doradzi mu, w jaki sposób powinien się odżywiać. To wszystko nie oznacza jednak, że urlop ma być katorgą oraz odmawianiem sobie przyjemności. Specjalista dostosuje jadłospis w taki sposób, aby pacjent nie miał problemów z zapewnieniem sobie zdrowych, pełnowartościowych posiłków. W krajach śródziemnomorskich można z powodzeniem kupić lokalne warzywa, owoce i ryby na straganach lub bazarach.
W restauracjach zaś warto wybierać takie posiłki, które dostarczą odpowiednich wartości odżywczych i energii na zwiedzanie. Przed konsultacją u dietetyka, należy upewnić się, czy posiada on odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu, np. ukończoną uczelnię wyższą lub szkołę policealną w Lublinie.
Jakich produktów w czasie podróży lepiej unikać?
Urlop spędzony w łóżku z uwagi na niedogodności żołądkowe, z pewnością nie będzie miłym wspomnieniem. Z tego powodu dobrze jest zaplanować, jakich produktów spożywczych lepiej unikać. Szczególnie, że problemy jelitowe w czasie podróży są powszechnym zjawiskiem, a wpływ na nie mają przede wszystkim obca flora bakteryjna, zanieczyszczona woda i niedogotowane potrawy.
Uliczne jedzenie, choć z pewnością kusi niezwykłymi zapachami, nie zawsze przygotowywane jest w higieniczny sposób.
Z tego powodu warto zwrócić uwagę na czystość miejsca i sposób podania posiłku. Niekorzystnie na zdrowiu może także odbić się spożycie niemytych owoców i warzyw, niepasteryzowanych soków, przetworów mlecznych oraz surowego mięsa i owoców morza.
Najbezpieczniejszym wyjściem dla podróżującego jest kupowanie żywności i jedzenie w tych miejscach, które chętnie odwiedzają miejscowi. Jeśli knajpa lub stragan jest oblegana przez licznych lokalsów, możemy mieć pewność, że posiłek będzie pyszny, świeży oraz bezpieczny.