Porady

Karpacz dla całej rodziny! Jakie atrakcje dla dzieci warto odwiedzić?

Karpacz to wyjątkowa, górska miejscowość w Karkonoszach, która słynie nie tylko ze szlaków turystycznych prowadzących na Śnieżkę, ale także wielu innych atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Karpacz jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez rodziny z dziećmi, które mogą tu liczyć na sporą dozę atrakcji – zarówno dla dużych, jak i małych turystów. Sprawdźmy, jak ciekawie i przyjemnie spędzić wolny czas u stóp Śnieżki i ani chwili nie narzekać na nudę!

Karpacz i atrakcje związane z legendą o Duchu Gór

Karpacz jest miejscowością o długiej i fascynującej historii. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, może poszczycić się nie tylko potwierdzonymi w źródłach historycznych dziejami, ale także licznymi opowieściami i legendami, które są nieodłącznie związane z tym miejscem. Jedną z najbardziej znanych opowieści, z którymi prędzej czy później spotka się każda osoba goszcząca w Karpaczu, jest legenda o Duchu Gór. Z tą i wieloma innymi opowieściami związanymi z Karpaczem i Karkonoszami, można zapoznać się w muzeum Karkonoskie Tajemnice. Celem jego powstania było zebranie w jednym miejscu wszystkich lokalnych legend, podań ludowych i opowieści oraz zaprezentowanie ich zwiedzającym w ciekawej, nowoczesnej formie.

Według miejscowych, historia powstania muzeum jest równie bajkowa i tajemnicza, co jego zbiory. Otóż, w 2011 r. podczas prac budowlanych w Karpaczu odkryto kostur – wiekową drewnianą laskę, zakończoną koszem z górskim kryształem. Odkrycie to wywołało spore poruszenie i zrodziło pytanie, czy może to być kostur należący do Ducha Gór? W związku z tym, wzrosło zainteresowanie zarówno miejscowych, jak i turystów legendą o Duchu Gór i innymi podaniami z pokolenia na pokolenie przekazywanymi przez miejscowych. W celu uchronienia ich przed zapomnieniem oraz popularyzacji ludowych wierzeń, powstało muzeum Karkonoskie Tajemnice – miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia podczas pobytu w Karpaczu.

Kolejka turystyczna Karpacz Express i wystawa Świat Kolejek

Po zapoznaniu się z ofertą muzeum Karkonoskie Tajemnice, warto spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. I nie mamy tu bynajmniej na myśli wyprawy na Śnieżkę, która może okazać się zbyt wymagająca zwłaszcza dla najmłodszych turystów, lecz przejażdżki kolejką Karpacz Express! To prawdziwa gratka dla każdego, kto kocha piękne widoki i chce cieszyć się nimi bez zbędnego wysiłku. Kolejka obwozi turystów po wszystkich najciekawszych miejscach na mapie Karpacza i okolic. Z jej okien możemy podziwiać m. in. Krucze Skały, Zaporę na Łomnicy, Kościół Wang i wiele innych miejscowych atrakcji.

Po przejażdżce, nadal pozostając w kolejkowych klimatach, można natomiast wybrać się na wystawę Świat Kolejek. Jest to rodzinna atrakcja tematycznie skupiająca się na pociągach, kolejkach i innych pojazdach poruszających się po szynach. Jej charakter szczególnie przypadnie do gustu najmłodszych, gdyż elementy makiet nawiązują do popularnych postaci z dziecięcych bajek i filmów – po torach poruszają się m. in. bohaterowie Tomka i Przyjaciół, krainy Świętego Mikołaja, Lodowej Krainy i wielu innych, popularnych kreskówek.

To tylko niektóre z licznych rodzinnych atrakcji, jakie na turystów czekają w Karpaczu. Aby zobaczyć je wszystkie oraz zapewnić sobie niezapomniane wrażenia z pobytu w Karkonoszach, warto zatrzymać się w Karpaczu na dłużej. I w tym przypadku Karpacz także nie zawiedzie rodzin – wiele z dostępnych na jego terenie obiektów turystycznych z kategorii Karpacz noclegi jest bowiem świetnie przystosowanych do potrzeb małych i dużych turystów. Polski portal turystyczny Nocowanie.pl rodzinom z dziećmi szczególnie poleca w Karpaczu noclegi w apartamentach, willach i pensjonatach, które są świetnie przystosowane do potrzeb turystów w każdym wieku.

materiał partnera