Porady

Wiek opony. Jak często wymieniać ogumienie?

opony

Dobrze dobrane opony to zakup, który posłuży przez wiele lat. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jak często powinni oni wymieniać ogumienie w swoim  samochodzie. Wiek opony wpływa na jej właściwości i warto wiedzieć jak rozpoznać, że przyszedł czas na zmianę. Sprawdź artykuł i dowiedz się, jak często wymieniać ogumienie!

Czy opony mają datę ważności?

W polskim prawie nie ma jasno określonej daty, po której zabrania się użytkowania danego ogumienia. Mimo braku daty ważności faktem jest, że opony z czasem ulegają starzeniu się, a guma zaczyna wytracać swoje właściwości.

Interesujące opony znajdziesz na portalu 24opony.pl:

Użytkując opony, których wiek przekroczył 5 lat, eksperci zalecają kontrolę ogumienia w profesjonalnym warsztacie. Oględziny stanu technicznego takich opon powinny mieć miejsce przynajmniej raz do roku.

Warto zwrócić uwagę, co na temat daty ważności opon mówią eksperci. Przy odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu, opony zachowują swoje właściwości przez 10 lat od daty wyprodukowania. Nawet jeśli model nie był używany i jest w wizualnie dobrym stanie, po tym okresie zaleca się jego wymianę.

Jak odczytać wiek opony?

Jak już wiemy z informacji powyżej, wiek opony to istotny czynnik, który wpływa na ich właściwości. Datę produkcji każdej opony można odczytać na ścianie bocznej każdego modelu. Znajduje się ona na końcu numeru DOT i jest zapisana w postaci ciągu cyfr.

Warto pokazać to na przykładzie. Ciąg cyfr na naszej oponie to 0420 – oznacza to, że opona została wyprodukowana w czwartym tygodniu (04) 2020 roku (20).

W ramach ciekawostki można powiedzieć, że modele ogumienia wyprodukowane przed 2000 rokiem mają tylko 3 cyfry oznaczające wiek opony. Taki numer jest jasną wskazówką, że ogumieniu należy się zasłużona emerytura!

Jak często zmieniać opony?

Wśród kierowców przyjęło się, że opony zmienia się dwa razy do roku – na sezon letni oraz na sezon zimowy. Jest to logiczne, gdyż podróż w zróżnicowanych warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego pojazdu.

  • Zmiana opon na letnie – gdy średnia temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza.
  • Zmiana opon na zimowe – gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o wiek ogumienia, nie zawsze jest on logiczną podpowiedzią, czy opony nadają się do wymiany. Czasami pięcioletnie i rzadko używane opony mogą okazać się dużo bezpieczniejsze od rocznego, ale wyeksploatowanego ogumienia. Znacznie ważniejsza jest tu kontrola stanu technicznego opon, który wyjaśniamy poniżej.

Stan techniczny opon – co wziąć pod uwagę

Stan techniczny opon warto skontrolować przy każdej wymianie sezonowej. Dzięki dokładnym oględzinom można zyskać pewność, że ogumienie zapewni bezpieczeństwo i będzie dobrze przygotowane na nadchodzące warunki. Co wziąć pod uwagę?

Najważniejsza jest tutaj głębokość bieżnika. Polskie prawo zakazuje poruszania się na oponach z bieżnikiem płytszym niż 1,6 milimetra. Wyklucza to oponę z możliwości dalszego użytkowania.

Drugim czynnikiem jest kontrola pod kątem uszkodzeń. Jeśli zaobserwujemy pęknięcia lub wybrzuszenia na powierzchni opony, warto zabrać je do specjalisty. Niektóre uszkodzenia nie wykluczają dalszej jazdy, ale część z nich może powodować zagrożenie.

Trzecim i najbardziej widocznym czynnikiem są poważniejsze awarie. Gdy kontrolując oponę widzimy rozklejający się bieżnik lub drutówki wychodzące na zewnątrz, opony nie nadają się do dalszej jazdy.

Jak zadbać o trwałość opon?

Trwałość opon nie jest wartością stałą i zależy nie tylko od jakości i ceny ogumienia. Jako kierowcy możemy odpowiednio zadbać o swoje opony, co także przedłuży ich żywotność. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę by przedłużyć trwałość ogumienia.

  • Przechowywać opony w odpowiednich warunkach (temperatura, brak kontaktu z podłożem i szkodliwymi substancjami).
  • Cyklicznie zmieniać pozycję auta stojącego na parkingu, by zmieniał się punkt nacisku na oponę.
  • Podróżować ostrożnie, by nie ryzykować uszkodzenia opony (np. przez wjazd na krawężnik).
  • Serwisować opony wyłącznie u sprawdzonych specjalistów.