Porady

Niezbędny sprzęt do dłuższych jesiennych wędrówek

ludzie

Wyprawy survivalowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W czasach, kiedy żyjemy w betonowych dżunglach, większość czasu spędzamy w pracy i wiecznie za czymś gonimy, coraz bardziej pożądamy kontaktu z naturą.

Długie dni spędzone na łonie przyrody to czysta przyjemność, ale jednocześnie prawdziwy test wytrwałości i wytrzymałości. O ile uprawianie podstawowej turystyki górskiej nie wymaga bardzo wyrafinowanego sprzętu, o tyle ruszając w podróż życia, zwłaszcza poza sezonem letnim, warto dobrze się do tego przygotować.

Przede wszystkim należy zadbać o właściwy sprzęt survivalowy. Bez niego nie poradzisz sobie w terenie. Plecak, menażki, śpiwór i nóż wojskowy to tylko połowa niezbędnego ekwipunku. Co jeszcze należy zabrać planując dłuższą wędrówkę w trudnym terenie?

Śpiwór zimowy i karimata

Planując wyprawę w sezonie jesiennym, pierwszym o czym trzeba pomyśleć jest ciepły śpiwór oraz karimata. Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić udany biwak bez ich obecności. Dobrą propozycją jest śpiwór zimowy syntetyczny. To właśnie on stworzy ci komfortowe warunki do spania i pozwoli bezboleśnie przetrwać chłodne noce.

Co ciekawe, wiosną również go wykorzystasz, np. jako okrycie. Karimata nie musi być bardzo wymyślna.

Z powodzeniem wystarczy ta klasyczna, najprostsza, której ludzie używają do ćwiczeń. Chcesz czegoś więcej?

Wybierz samopompującą się matę lub materac. Pamiętaj tylko, że tego typu gadżety będą ważyć więcej niż prosta karimata. Warto również pomyśleć nad namiotem, jeśli wyprawa ma się odbyć w sezonie jesiennym, kiedy to nie brakuje opadów deszczu.

Ekwipunek do przygotowania posiłków

Kolejna ważna kwestia – sprzęt kuchenny pozwalający na przygotowanie ciepłych i pożywnych posiłków. W końcu, nawet podczas survivalu jeść trzeba. Podstawowy ekwipunek to kubki, menażki i spork, a więc łyżkowidelec – niezwykle uniwersalne narzędzie, którym zjesz każdy posiłek.

Niektórym wystarczają tylko menażki, jednakże w takiej sytuacji trzeba zawsze wybierać pomiędzy tym, czy gotujesz wodę na herbatę lub kawę, a tym, czy przygotowujesz posiłek na ciepło. Lepiej więc mieć jedno i drugie. Jeśli nie planujesz gotować na ognisku, zabierz ze sobą kuchenkę turystyczną i niewielką butlę gazową.

menazka us
Menażka US fot. kirys.pl

W sezonie jesiennym warto mieć zawsze przy sobie termos. Oczywiście nie można zapomnieć też o manierce – pojemniku do magazynowania zebranej wody. Oczywiście zamiast zwykłej manierki, możesz ze sobą zabrać butelkę PET lub stalową butelkę. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Chodzi tylko o to, żebyś miał jakiekolwiek naczynie na wodę w momencie, kiedy zaplanujesz dłuższą wędrówkę bez częstych postojów lub po prostu wybierasz się w miejsce, gdzie może pojawić się problem z wodą.

niezbędnik składany
Scyzoryk z etui fot. kirys.pl

Ciepła i przeciwdeszczowa odzież

Bardzo ważną kwestią podczas planowania survivalu lub dłuższej wędrówki jest odpowiednia odzież i buty. Tak naprawdę to właśnie od tych dwóch elementów zależy komfort całej wyprawy. Najlepiej postawić na odzież termoaktywną o właściwościach oddychających i odprowadzających wilgoć.

Oczywiście, nie wszystkie elementy garderoby muszą być termoaktywne. To, co takie być powinno, to bez wątpienia bielizna, skarpetki, koszulka, legginsy lub spodnie. Cała reszta, jak kurtki, bluzy czy swetry mogą być już klasyczne. Na profesjonalnym survivalu dobrze spiszą się kurtki moro. Idealnym wyborem będzie też odzież wojskowa, która odznacza się większą wytrzymałością. Nie można też zapomnieć o kurtce przeciwdeszczowej.

kurtka grom pl camo
Kurtka Grom pl camo fot. kirys.pl

Ona jako pierwsza powinna znaleźć się w twoim plecaku. Obecnie na rynku można dostać wiele modeli oddychających i nieprzemakalnych, a więc idealnych na dłuższe wędrówki w trudnych warunkach. Fajną opcją są kurtki typu softshell, które chronią przed zimnem i wiatrem.

W chłodniejsze dni przydatne będą też rękawice i czapka. Jeśli chodzi o buty to dobrze wybrać takie, które właściwie trzymają stopę i zabezpieczają kostkę. W trudnym terenie niezbędne będzie obuwie z solidną podeszwą. Musi ona chronić nogę przed wstrząsami, a także zabezpieczać przed poślizgnięciem. W pasma wysokogórskie najlepsze będą buty trekkingowe powyżej kostki.

Co jeszcze jest niezbędne?

Na pewno torba lub plecak – koniecznie nieprzemakalne lub z dodatkowym pokrowcem przeciwdeszczowym. Obecnie na rynku dostępne są różne modele plecaków, więc na pewno jest w czym wybierać. Najważniejsze w tym wszystkim jest wybrać model o odpowiedniej pojemności.

Wśród elementów sprzętu survivalowego, na które warto zwrócić uwagę planując dalszą wędrówkę są latarki, które zapewnią oświetlenie podczas wieczornej wędrówki lub noclegu na polu namiotowym. Zaawansowaną opcją jest wojskowa latarka SWAT, która w razie potrzeby umożliwi wysłanie sygnału SOS.

plecak txr 3 color
Plecak TXR 3-color fot. kirys.pl

Wśród przydatnego sprzętu znaleźć powinny się także zapałki lub zapalniczki do rozpalenia ogniska, apteczka wyposażona w podstawowe rzeczy jak leki przeciwbólowe, bandaże, plastry i coś na odkażenie ran, a także nóż. Ten ostatni jest najważniejszym narzędziem, gdyż ciężko zastąpić go innymi gadżetami.

Wojskowy czy taktyczny nóż znakomicie nada się na survival. Bardzo przydatny jest także sprzęt nawigacyjny. I nie chodzi tu tylko o klasyczny GPS, który w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest też busola.

Gdzie kupić dobry sprzęt survivalowy?

Kompletując sprzęt na wyprawy survivalowe warto zdecydować się na ten profesjonalny, aczkolwiek nieco droższy niż ten z najniższej półki, tani. Trzeba pamiętać, że w dużej mierze od tego typu sprzętu zależeć będzie twoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Obecnie niezbędny sprzęt oraz odzież termoaktywną do pieszych wycieczek można kupić w wielu różnych sklepach. Dobry wybór czeka w sklepach sportowych oraz sklepach z odzieżą i wyposażeniem dla służb wojskowych takich, jak np. sklep KIRYS oferujący produkty dla służb mundurowych, jak również pasjonatów trekkingu i survivalu.

Nie od dziś bowiem wiadomo, że militarne akcesoria, jak nóż czy inne gadżety przydatne podczas survivalu są o wiele bardziej wytrzymałe i niezawodne niż te dostępne w konwencjonalnych sklepach.

I tak np. militarne plecaki czy torby to nie tylko styl, ale przede wszystkim wykonanie najwyższej jakości, zapewniające wytrzymałość podczas survivalu, odporność na uszkodzenia i zabrudzenia. To samo dotyczy odzieży. Ta militarna jest po prostu bardziej wytrzymała.