5 porad, która są przydatne w razie wypadku

jazda na nartach

Oczytani dość dobrze wiedzą o tym, że ludziom przytrafiają się wypadki komunikacyjne, czyli te powiązane z uszkodzeniami pojazdu lub części ciała. W miastach rzecz jasna tego typu wypadki są wyjątkowo częste i co równie ważne, jeśli nam się już przydarzy coś w tym rodzaju, to najpierw trzeba sprawdzić, co dokładnie się wydarzyło, a dokładniej rozeznać się w konkretnej sytuacji.

Mowa tu o tym, że trafiają się kolizje samochodów z pieszymi, samochodów z samochodami, samochodów z konstrukcjami takimi jak budynki, a nawet wypadki, w których przypadku to pieszy został dociśnięty przez auto do budynku. W przypadku każdej z tych opcji w pierwszej kolejności należy rzecz jasna sprawdzić w jakim stanie są uczestnicy zdarzenia, czyli to jest ten punkt numer jeden na liście.

Nie zawsze można wszystko sprawdzić w sposób wzorowy, bo ludzie oceniają stan poszkodowanych wzrokowo, a te metoda jest idealna. Następnie trzeba poszkodowanym udzielić pierwszej pomocy, czyli tym, którzy najbardziej jej potrzebują i to jest rzecz jasna punkt numer dwa na liście.

Zaskakująco wiele znaczy też i to, że w trakcie wykonywania tej pomocy niektórzy nawet wykonują zadanie numer trzy, czyli dzwonią na pogotowie i na policję informując dokładnie o tym, co się wydarzyło i ilu jest poszkodowanych.

Przekazywanie informacji

Informowanie o wypadku odpowiednie służby i to jeszcze w trakcie udzielania pomocy to rzecz jasna dość trudna sprawa. Mowa tu konkretnie o tym, że jakaś część ludzi podaje te informacje w trakcie udzielania tej pierwszej pomocy, czyli właśnie wtedy mówi o tym ilu jest poszkodowanych. Osoby te wspominają o charakterze ich obrażeń, o tym jakie pojazdy brały udział w zdarzeniu. Ludzie udzielający pierwszej pomocy mówią też o tym kim są i gdzie dokładnie doszło do takiego zdarzenia.

Dane te rzecz jasna trzeba podawać starannie i w sposób metodyczny. Pośpiech rzecz jasna też jest wskazany, ale z dyspozytorem pogotowia trzeba rozmawiać dostatecznie głośno i wyraźnie, bo on dalej przekazuje te dane. Warto też w między czasie przekonać się, czy dane o lokalizacji i liczbie poszkodowanych podajemy w sposób poprawny. Ten podpunkt na liście obowiązków można nazwać numerem cztery.

Numer piąty też jest sprawą bardzo ważną, a dokładniej osoba udzielająca pomocy musi odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia i jeśli chodzi o wyjątkowo ruchliwą ulicę w mieście, to powinna to zrobić w pierwszej kolejności, po to by sytuacja nie uległa pogorszeniu. Takie pogorszenie się całokształtu spraw jest opcją bardziej prawdopodobną w nocy, bo wtedy widoczność jest znacznie słabsza.

Wypadki powiązane z górskimi szlakami lub z górskimi spływami kajakowymi

Jakaś część wypadków to rzecz jasna sprawy trudniejsze, a konkretniej wypadki powiązane z górami są bardzo trudnymi ze względu na teren. W wielu procentach przypadków jakaś druga osoba nie może udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, bo ten spadł ze skały, a zejście w tego typu przypadkach może być nawet opcją niebezpieczną. Zwłaszcza wtedy gdy osoba, która zgodnie z prawem powinna nieść pomoc jedynie przyglądała się zdarzeniu i co równie ważne ten ktoś nie ma doświadczenia we wspinaniu się po skałach, a na dokładkę w danej chwili nie dysponował lub nie dysponowała sprzętem wspinaczkowym.

Taki świadek może jedynie wezwać pomoc pod postacią helikoptera ratunkowego, czyli udzielić dyspozytorowi wszystkich informacji o zdarzeniu i gdy helikopter będzie już blisko to powinien wskazać jego załodze dokładne miejsce zdarzenia.

W sumie to tylko dwie czynności do wykonania. Niektórzy znajdujący się blisko mogą rzecz jasna zejść do poszkodowanego, bo potrafią się wspinać i mają sprzęt, ale i te osoby w pierwszej kolejności muszą zadbać o własne bezpieczeństwo, czyli zejść do poszkodowanego, udzielić pierwszej pomocy, a następnie wejść wyżej, po to by złapać zasięg, wezwać pomoc, a na samym końcu wskazać załodze helikoptera dokładnie miejsce zdarzenia.

Zaczadzenie

Pewne miejskie wypadki dotyczą rzecz jasna zatrucia tlenkiem węgla, a dokładniej zatrucia gazem, który nie ma zapachu i barwy. Jednym słowem jeśli ktoś wejdzie do mieszkania i zauważy ludzi ledwie przytomnych musi w pierwszej kolejności otworzyć okna i wywołać przeciąg, a w drugiej kolejności zadzwonić na pogotowie podając niezbędne dane. Warto też wykonać trzeci podpunkt z listy, bo trujące gazy są cięższymi lub lżejszymi od powietrza, czyli gromadzą się na dole lub górze danego pomieszczenia. Te właściwości bardzo wiele mówią, bo gdy poszkodowany lub poszkodowani są jeszcze przytomni, to po otworzeniu okien należy zadbać o to by ich głowy znajdowały się tam, gdzie powietrza jest najwięcej.

Inne istotne prawdy

Postępowanie powiązane z wypadkiem i poszkodowanymi rzecz jasna definiuje nas samych, a dokładniej każdy z takich przypadków to inna ilość istotnych czynności do wykonania. Najważniejszym jest zaś to, że czynności te musimy wykonywać metodycznie i poprawnie i jeśli trzeba to nawet zróbmy sobie kilka sekund przerwy, po to by się rozejrzeć wokół i dokładnie przeanalizować sytuację, bo od tej analizy zależy też i ta poprawność naszych wyborów związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.