Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Zabrzu

Pomnik Wincenty Pstrowski
Pomnik – Wincenty Pstrowski

Zabrze jest miastem, które słynie przede wszystkim z umiejscowionych tutaj kopalni, obecnie dostępnych dla zwiedzających. Jednak samo miasto – jak i jego okolice – mają wiele do zaoferowania turystom i mieszkańcom, także tym najmłodszym. Przedstawiamy 10 największych atrakcji dla dzieci w Zabrzu i okolicach.

1. Kopalnia Guido

Kopalnia Guido to obowiązkowy punkt zwiedzania Zabrza. Najgłębiej położony punkt, do którego mogą dotrzeć turyści, znajduje się aż 320 metrów pod ziemią! Zwiedzający mogą ujrzeć m. in. stare, podziemne stajnie końskie, kaplicę Świętej Barbary oraz maszyny wiertnicze. Dodatkową atrakcją jest przejazd specjalną kolejką górniczą. Czas zwiedzania całej kopalni to około 2, 5-3 godziny. Wycieczki z przewodnikami organizowane są codziennie poza poniedziałkami od godziny 9:00. Tradycyjna trasa zwiedzania kosztuje od 45zł (bilety ulgowe) do 50zł (bilety normalne).

2. Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza to kolejne miejsce na górniczej mapie województwa śląskiego. Poza tradycyjną trasą podziemną, znajduje się również tutaj trasa wodna, która ma długość przeszło 1000 metrów. Spływ łodziami to szczególna gratka dla dzieci – po drodze spotykamy legendarne postacie związane ze śląskim folklorem górniczym. Goście z najmłodszymi dziećmi mogą także zdecydować się na przejście trasy rodzinnej. Ceny biletów wstępu wahają się od 25 do 60zł w zależności od wieku zwiedzających oraz wybranej trasy.

3. Miejski Ogród Botaniczny

Miejski Ogród Botaniczny obejmuje teren 3 hektarów i podzielony jest na cztery obszary: leśno-edukacyjny, krajobrazowy, gospodarczo-ogrodniczy i systematyczno-użytkowy. Znajdziemy w nim wiele gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Na terenie Ogrodu znajdziemy także dwie szklarnie oraz palmiarnie, w której możemy podziwiać rośliny egzotyczne. Miejsko Ogród Botaniczny w Zabrzu jest doskonałym miejscem na rodzinny spacer. Wstęp na teren Ogrodu Botanicznego kosztuje 3zł (dla osób dorosłych) oraz 1zł (dla dzieci i młodzieży).

4. Aquarius Kopernik

Kompleks rekreacyjny Aquarius Kopernik to alternatywa dla rodzin z dziećmi na chłodniejsze dni. Znajdziemy tutaj basen sportowy i rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych, zjeżdżalnię zewnętrzną oraz rwącą rzekę. Dodatkowo możemy skorzystać z biczy wodnych, gejzerów i jacuzzi. Jednorazowe wejście na teren kompleksu kosztuje 8zł (dla osób dorosłych) i 4, 50 (dla dzieci i młodzieży).

5. Kąpielisko Maciejów

Kąpielisko Leśne Maciejów w Zabrzu to miejsce, które przyciąga mieszkańców miasta i okolic w ciepłych miesiącach. Znajdują się tutaj dwa główne baseny, w tym jeden z zamontowaną zjeżdżalnią wodną. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jego okolica: leśne tereny sprzyjają pieszym i rowerowym wycieczkom. Bilet wstępu na teren kąpieliska wynosi 8zł, przewidziane są także zniżki dla dzieci i młodzieży (bilety w cenie 4-5zł). Dzieci do lat 6 mogą wejść na basen za darmo.

6. Sala Zabaw Frajda

W samym centrum Zabrza znajduje się jedna z najbardziej popularnych bawialni – Frajda. Jest to miejsce, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do kilkulatków. Na terenie sali zabaw znajdziemy mnóstwo zabawek i gier, które dostosowane są do różnych grup wiekowych. Obiekt znajduje się na przyjemnym, zielonym ternie, dzięki czemu w cieplejszych dniach dzieci mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Ceny całodziennych biletów wstępu wahają się do 10 do 15zł (w zależności od dnia tygodnia).

7. Jump World Park

Jump World Park to atrakcja dla młodszych i starszych członków rodziny. Znajdziemy tutaj tory przeszkód, baseny z gąbkami czy specjalne trampoliny do wykonywania wymyślnych akrobacji. Na terenie obiektu organizowane są również zawody i szkolenia dla dzieci i młodzieży. Bilet na godzinne szaleństwo w Jump World kosztuje 30zł (bilet normalny) lub 25zł (bilet ulgowy).

8. Park im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zabrzu

Park Rotmistrza Witolda Pileckiego to kolejna propozycja na rodzinny spacer. Na ogromnym, zalesionym terenie znajdziemy wiele alejek, pomniki i staw. W trakcie porannych spacerów możemy natknąć się na sarny i zające, które żyją na jego terenie.

9. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Zabrza znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić z naszymi pociechami. Znajdziemy tutaj wiele gatunków zwierząt z całego świata. Dodatkową atrakcją Śląskiego ZOO jest Dolina Dinozaurów, gdzie znajdują się kamienne repliki prehistorycznych gadów. W Ogrodzie Zoologicznym możemy podziwiać także akwaria i terraria oraz wystawy edukacyjne. W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) ceny biletów wynoszą 20zł (bilet normalny) i 10zł (bilet ulgowy).

10. Gliwicka Palmiarnia

Gliwice, miasto graniczące z Zabrzem, są miejscowością, w której ulokowana jest jedna z najsłynniejszych palmiarni w kraju. Znajdziemy tutaj wspaniałe okazy tropikalnych roślin, ale również akwaria z kolorowymi mieszkańcami wód z całego świata, papugi i gady. Dodatkowo na terenie obiektu organizowane są cykliczne wystawy edukacyjne. Palmiarnia czynna jest dla zwiedzających we wtorki, środy i czwartki w godzinach 9:00-18:00. Ceny biletów to 10zł (bilet normalny) oraz 6zł (bilet ulgowy),

Poza atrakcjami w samym Zabrzu, bliskość poszczególnych miast aglomeracji sprawia, że w krótkim czasie możemy dostać się do innych miast. Dzięki temu mamy możliwość zwiedzenia także największych atrakcji Katowic, Chorzowa, Gliwic czy Zagłębia Dąbrowskiego. To region, który obfituje w punkty rekreacyjne i rozrywkowe dla całej rodziny.