Polska

28 Interesujących Ciekawostek o Mikołajkach

mazury

Mikołajki to miasto mieszczące się w województwie warmińsko – mazurskim, na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami Tałty i Mikołajskim.

Tak atrakcyjne położenie sprawia, że miasto jest nazywane „żeglarską stolicą Polski” i stanowi niezwykłe miejsce dla zwolenników wodnych szaleństw.

Region jest niezwykle bogaty pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej. Jest tu również wiele miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w Mikołajkach.

Jeśli wybierasz się tutaj na urlop i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego wyjątkowego miasta, to zapoznaj się z dostępną poniżej listą interesujących ciekawostek dotyczących tego obszaru.

1. Mikołajki są położone nad Jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim, które ma powierzchnię 5km2, głębokość około 26 metrów i długość równą 5, 8 metrów.

2. W Mikołajkach mieszka obecnie około czterech tysięcy mieszkańców.

3. Nazwa wywodzi się oczywiście od św. Mikołaja, czyli patrona tutejszego kościoła.

4. Jezioro Mikołajskie, które przecina miasto jest głównym ośrodkiem wypoczynkowym. To właśnie tam znajduje się słynna w całej Polsce „Wioska Żeglarska”.

5. Z Mikołajem można popłynąć na Jezioro Śniardwy, w kierunku Rynu, do Węgorzewa, Giżycka i do Rucianego – Nidy.

6. Bardzo popularny rezerwat biosfery UNESCO, czyli Jezioro Łuknajno znajduje się w pobliżu miasta i można tu obserwować z trzech obserwacyjnych wież – nieme łabędzie.

7. W Mazurskim Parku Krajobrazowym znajduje się rzeka Krutynia i Puszcza Piska, które bez wątpienia są warte obejrzenia. Poza tym atrakcyjny jest również przeprawa promowa na Wierzbę i do Popielna.

8. Mikołajki stanowią jeden z najważniejszych reformacyjnych ośrodków na Mazurach z tradycją sięgającą ponad 500 lat.

9. Mikołajki to jeden z najczęściej odwiedzanych mazurskich ośrodków turystycznych, który oferuje ogrom atrakcji o każdej porze roku. Latem można tu skorzystać ze sportów wodnych, a zimą wyciągnąć rybę spod lodu i poślizgać się na bojerach.

10. W sezonie letnim odbywają się tutaj liczne regaty.

11. Najpopularniejszym przysmakiem, z którego słyną Mikołajki to mazurka sielawa, przygotowywana na wiele sposobów.

12. Sandacza, sielawę, szczupaka czy inne pyszne ryby oraz mazurskie przysmaki można spróbować podczas obchodów dni miasta, kiedy to odbywa się Mazurki Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”.

13. W mieście zlokalizowana jest Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

14. W styczniu 2010 roku powierzchnia miasta była równa 8. 85 km².

15. Miasto położone jest na wysokości od 116 do 150 m n. p.m.

16. Przy miejskiej granicy północno – zachodniej znajduje się jezioro Łuknajno.

17. Pierwsza wzmianka na temat Mikołajek pochodzi z roku 1444. Od roku 1466 miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem Korony Królestwa Polskiego jako lenno będące pod rządami krzyżackimi.

18. Krzyżacy w mieście wybudowali karczmę i dwór, mając monopol na połów ryb, które były przez nich eksportowane.

19. W tamtych czasach mieszkańcy trudnili się przede wszystkim wyrębem drewna, flisactwem i tkactwem. Mikołajki słynęły z wyrobów włosianki z końskiej i krowiej sierści, z której następnie powstawały spódnice mazurskie.

20. Przed reformą mikołajkowy kościół nie był umieszczony w wykazie kościołów i parafii w archiprezbiteratach warmińskich. Kościół był prawdopodobnie obsługiwany przez kapelana krzyżackiego z Rynu.

21. Od roku 1701 miasto należało do Królestwa Prus i stanowiło ich część. Pruski król Fryderyka Wilhelma I nadał regionowi w roku 1726 prawa miejskie. W 1729 roku znaczna część zabudowy została pochłonięta przez pożar.

22. Po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego podczas II Wojny Światowej mieściła się placówka Abwehery o kryptonimie Walli II, która od roku 1940 miała na celu zbiór informacji na temat ZSRR. Kiedy kwatera główna Hitlera została przeniesiona do lasu nieopodal Kętrzyna, wszystkie zebrane wiadomości zostały przekazywane bezpośrednio do Wilczego Szańca. W sierpniu 1944 przed nalotami dywanowymi do Mikołajek zostały ewakuowane samorządowe archiwa.

23. W roku 1945 miasto ponownie zostało przyłączone do Polski i uruchomiono tutaj mleczarnię, zakład stolarki budowlanej, młyn, powstała także Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego o nazwie „Tkanina”.

24. Miasto w latach 1975 – 1998 należało administracyjnie do województwa suwalskiego.

25. Ośrodek radiologiczny znajdujący się w Mikołajach jako pierwszy w Polsce odkrył napływy skażonych mas powietrza po katastrofie elektrowni w Czarnobylu.

26. Miasto nazywane jest „żeglarską stolicą Polski” za sprawą swojego atrakcyjnego położenia.

27. W Mikołajkach znajduje się ponad 1500 miejsc hotelowych, w tym sam Hotel Gołębiewski posiada ich aż 1200. Można również skorzystać z noclegu w pensjonatach i prywatnych kwaterach. Dla osób lubiących nocleg na świeżym powietrzu dostępne są pola namiotowe.

28. Mikołajki od roku 2005 stanowią bazę samochodowego Rajdu Polski, co również przyciąga do miasta wielu turystów.