Europa

Z czego słynie Porto Santo – portugalska wyspa na Oceanie Atlantyckim?

Porto Santo

Porto Santo to malutka, zajmująca niewiele ponad 40 km. kw. Powierzchni wyspa na Oceanie Atlantyckim. Zielona, czarująca pięknymi plażami i zabytkami, stanowi doskonałe uzupełnienie wakacji na popularniejszej „sąsiadce”, czyli Maderze. Z czego słynie i czym oczaruje Cię Porto Santo? Co warto zobaczyć podczas wizyty tutaj? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Porto Santo – z czego słynie?

Słynna plaża Machico w czasie wakacji, w słońcu i z błękitną wodą w morzu na Maderze - Portugalia

Zachwycająca, blisko 10-kilometrowa piaszczysta plaża Praia Dourada, portugalska architektura oraz urokliwe miasteczko Vila Baleira to główne powody, dla których turyści z zaciekawieniem przybywają na Porto Santo. Jedną z najładniejszych plaż tutaj jest Praia de Calheta – długa, ze złotym piaskiem i widokiem na wysepkę Cal. Na miejscu znajdziesz jednak dużo, dużo więcej niż piękne plaże.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają tu do dyspozycji sporty wodne, lądowe i powietrzne. Dużą zaletą Porto Santo jest jej kameralność – na wyspie nie ma tłumów i typowych, turystycznych kurortów. Pogoda wprost zachwyca, bo – podobnie jak na sąsiedniej Maderze, czyli „wyspie wiecznej wiosny” – tutaj też temperatura powietrza wynosi zwykle ok. 22-25 st. C. W odróżnieniu jednak od większej portugalskiej wyspy, na Porto Santo naturalnie występują złote plaże i jest jeszcze bardziej zielono.

Wspaniałe krajobrazy i dobrze wytyczone ścieżki sprzyjają spędzaniu tu czasu na jeździe konnej i długich spacerach. Ukształtowanie terenu stwarza doskonałe warunki do wspinaczki, a wśród polecanych miejsc należy wymienić Pico do Castelo (437 m n.p.m.) i Pico Facho (517 m n.p.m.). Na małej powierzchni Porto Santo znalazło się też miejsce na akademię tenisa z aż pięcioma kortami tenisowymi i dwoma do paddla, a także na pole golfowe, które ma być w przyszłości jednym z największych tego typu obiektów w całej Portugalii.

Plaża Seixal z odpoczywającymi ludźmi. Krajobraz wyspy Madera, Portugalia

Co zobaczyć podczas wizyty na Porto Santo?

Choć wyspa jest niewielka, to znajdziesz tu sporo miejsc, które trzeba odwiedzić – zabytki, muzea czy punkty widokowe – idealne na zrobienie instagramowych zdjęć.

krajobraz wyspy Porto Santo, Portugalia

Miłośnicy plażowania powinni zajrzeć na jedną plaż z drobnym piaskiem, który ma podobno właściwości lecznicze – Praia do Fontinha i Praia do Ribeiro Salgado. Niezależnie od tego, jaki będzie Twój plan zwiedzania Porto Santo, na pewno trafisz na tradycyjne drewniane wiatraki. Są rozsiane po całej wyspie i dawniej służyły do mielenia zbóż. Niektóre z nich nadal działają!

Porto Santo Plaża

Punktami „must see” podczas wizyty na wyspie są dom i muzeum Krzysztofa Kolumba, który mieszkał w Vila Baleira przed swoją wyprawą do Nowego Świata. We wrześniu odbywa się tu także festiwal poświęcony czasom, kiedy Porto Santo zamieszkiwał ten wielki odkrywca.

Kolejne świetne miejsce, które warto odwiedzić to kopalnie wapienia na malutkiej wyspie Ilhéu de Baixo. Od Porto Santo oddziela ją zaledwie 400-metrowa cieśnina Boqueirao de Baixo. Już niedługo ma tu zostać otwarta kolejka linowa, która połączy obie strony cieśniny i z pewnością stanie się dodatkową atrakcją turystyczną. Kopalnie były niegdyś dla mieszkańców wyspy źródłem utrzymania, dziś turyści pojawiają się tu, by eksplorować liczne jaskinie i chodniki wydrążone w wapieniu.

Na koniec kilka punktów widokowych z zapierającymi dech widokami i nie tylko. Na szczycie Pico Castelo znajduje się mały, XVI-wieczny fort, który miał chronić wyspę przed piratami i najazdami francuzów. Z Pico das Flores możesz podziwiać panoramiczny widok na Porto Santo, a także sąsiednią Maderę i bezludne, pustynne wysepki Ilhad Desertas. Pico do Facho to najwyższy szczyt archipelagu i doskonałe miejsce na trekking oraz podziwianie widoków. Podczas wędrówki możesz natknąć się na opuszczone miasta ze starymi i zniszczonymi casas de salão, czyli prostymi jednopiętrowmi domami z kamieni i kleistej gliny.

Wczasy na Maderze – wycieczka na Porto Santo

Tradycyjny dom na Maderze, Portugalia

Porto Santo to mała wysepka, dlatego z łatwością zwiedzisz ją podczas wakacji na Maderze. Na obu wyspach pogoda jest idealna przez cały rok i wynosi ponad 20 st. C, dlatego możesz odwiedzić je w dowolnej chwili, niezależnie od pory roku, np. korzystając z niskich cen w ofertach last minute na Maderę. Pamiętaj jednak, że to na większej z wysp masz do wyboru bogatszą bazę hotelową i atrakcje, które zagospodarują cały Twój pobyt. Sprawdź też wakacyjne oferty na Maderę z Itaką.

Panoramiczny widok na Camara de Lobos, wyspa Madera, Portugalia

Wybierając wczasy na Maderze, koniecznie odwiedź tę niewielkie Porto Santo, słynące z doskonałych tabaibos, czyli owoców opuncji, arbuzów i fig, Vinho do Porto Santo – trunku wytwarzanego z lokalnej odmiany winogron, a także złotych plaż i wspaniałych widoków.

Owoce tropikalne na słynnym targu w Funchal, wyspa Madera, Portugalia. Owoce egzotyczne. Banan, mango lub awokado. Kolorowe jedzenie, zdrowy styl życia.

Urlop na Maderze już zarezerwowany? W takim razie pakuj walizki i udanego zwiedzania obu wspaniałych portugalskich wysp!