Europa

18 ciekawostek i informacje o Nicei we Francji

informacje o Nicei

Nicea, otoczona pięknymi wzgórzami, ma przyjemny klimat i jest wiodącym ośrodkiem wypoczynkowym na Lazurowym Wybrzeżu, czyli Francuskiej Riwierze.

1. Wiele znanych na całym świecie gwiazd ma domy w Nicei i okolicach, w tym Elton John, Tina Turner czy Bono.

2. Jest piąteym miastem Francji po Paryżu, Marsylii, Lyonie i Tuluzie pod względem liczby mieszkańców.

3. Mieszka tutaj 343 tys. mieszkańców.

4. Nicea jest stolicą Lazurowego Wybrzeża, a tysiące turystów z całego świata podróżuje do jednego z najbardziej urokliwych, historycznych i najpiękniejszych miast Francji.

5. Założone przez Fokejów z Marsylii (kolonia greckich marynarzy) około 350 r. p.n.e., miasto zostało prawdopodobnie nazwane na cześć zwycięstwa (nikē w języku greckim) nad sąsiednią kolonią. Podbite przez Rzymian w I wieku p.n.e., stało się ruchliwą stacją handlową. Miasto było w posiadaniu hrabiów z Prowansji w X wieku, a w 1388 roku przeszło pod opiekę hrabiów z Savoy, którzy trzymali je aż do 1860 roku, chociaż w XVII i XVIII wieku było kilkakrotnie zajmowane przez Francuzów.

6. Piękno i czyste powietrze Nicei stało się inspiracją dla różnych malarzy na świecie, takich jak Arman, Niki de Saint Phalle, Henri Mattisse i Marc Chagall.

7. Co roku miasto odwiedza co najmniej 4 mln. turystów. W mieście można znaleźć bardzo dużą ilość hoteli.

8. Rzeka Paillon, obecnie częściowo zabudowana, oddziela nowe miasto na zachód od starego miasta, portu i dzielnicy handlowej na wschód. Stare miasto, z wąskimi krętymi uliczkami, stoi u zachodniego podnóża granitowego wzgórza znanego jako Le Château.

9. Słynny nicejski karnawał, odbywający się corocznie w lutym, powstał w średniowieczu. Co roku wybierany jest temat, a figurki i tańce są częścią kolorowej parady.

10. Pogoda w Nicei jest najlepsza od czerwca do października.

11. Nicea jest drugim co do wielkości miastem na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, po Marsylii.

12. Archeologiczne wykopalisko na wzgórzu nad portem nicejskim wykazało, że najwcześniejsi ludzie przybyli do Nicei prawie 400000 lat temu.

13. Nicea jest częścią Francji dopiero od 1860 roku.

14. Miasto to zostało nazwane przez Greków, którzy nazwali je Nikaia.

15. Jakie są główne atrakcje w Nicei? Można tu zrobić zakupy w najlepszych markowych sklepach, czy podziwiać błękitne morze, fasadę w stylu art décor.

16. Jednym z ciekawych miejsc w Nicei jest Promenade des Anglais. Można położyć się na królewskich niebieskich krzesłach wokół brzegu na plaży.

17. Nicea została nazwana imieniem greckiej bogini Nike. Nike uosabiał zwycięstwo, gdy był częścią imperium greckiego w 500 p.n.e. Podczas włoskiej okupacji miasta, nazwa została zmieniona na Nizza. Następnie w 1860 roku, kiedy miasto stało się częścią Francji, było znane jako Nicea.

18. Nicea jest nie tylko popularnym miejscem wypoczynku dla celebrytów, ale również bardzo pożądanym miastem do życia, oferującym dobrą pogodę, plaże oraz odrobinę przepychu i luksusu.

Co myślisz? Jakich ciekawych rzeczy można doświadczyć w Nicei? Napisz ciekawostki, informacje i fakty o Nicei w komentarzu na dole.