EuropaPodróże

10 Najlepszych Atrakcji w Albanii w 2024 roku

Albania

Albania jest pięknym krajem położonym w południowo-wschodniej Europie, dokładniej rzecz ujmując na półwyspie Bałkańskim. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego, i to właśnie w te okolice przybywa corocznie mnóstwo turystów nie tylko z Europy, ale również i tych najdalszych zakątków całego świata. Co ciekawe, mimo szerokiego dostępu do mórz, aż 75% powierzchni całej Albanii stanowią górzyste tereny. Ze względów politycznych, historycznych i gospodarczych Albania dopiero od niedawna stawia na rozwój turystyki.

Współczesną Albanię turyści cenią przede wszystkim za stosunkowo niskie ceny (w porównaniu do tych bardziej znanych europejskich czy światowych kurortów), piękną przyrodę oraz mnóstwo niemal idealnie zachowanych zabytków sprzed wielu lat.

Na co warto w szczególności zwracać uwagę odwiedzając ten piękny i niewątpliwie ogromnie urokliwy kraj? Oto 10 największych turystycznych atrakcji w Albanii w 2024 roku.

1. Kruja

To miasto położone w odległości około 20 km od Tirany. Poza ogromną ilością pięknych i bardzo zabytkowych budowli, charakterystyczna dla tego miejsca jest obecność ogromnej, górującej nad miastem warowni, która do dnia dzisiejszego przez Albańczyków uznawana jest za jeden z najważniejszych symboli narodowych. Kruja jest znana z pozostałości z czasów tureckich, takich jak twierdza Skenderbega, która jest jednym z najważniejszych zabytków tego miasta. W mieście znajduje się również Muzeum Historii Albanii, które przyciąga dużo lokalnych i zagranicznych turystów.

2. Gjirokastra

Przez obywateli Albanii bardzo często nazywana jest miastem-muzeum. Turyści mogą tu podziwiać nie tylko starą, ale jakże doskonale zachowaną starówkę, ale również bardzo charakterystyczną zabudowę o ostrych i niezwykle stromych uliczkach. Miejska zabudowa od 2005 roku widnieje na liście UNESCO.

3. Kanion Osum

Rzeka Osum, przy której znajduje się kanion liczy sobie ponad 160 km długości, wijąc się wśród górskich wąwozów o ścianach liczących sobie nawet wysokość 100 m. Kanion w wielu miejscach stwarza idealne warunki do raftingu, dlatego też przyciąga tak wielu turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek.

4. Albańska Riviera

Pas wybrzeża w obwodzie Wlora zaczynający się w północnej części regionu w pobliżu Parku Narodowego Llogara, a kończący się na południu w Lukove. To właśnie tu znajduje się mnóstwo urokliwych dziewiczych plaż, które w opinii wielu turystów są znacznie piękniejsze, niż te powszechnie znane z krajobrazów Grecji czy Chorwacji.

5. Syri i Kaltër

To kraina źródeł znajdująca się w zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Znajduje się tam kilkanaście zbiorników wodnych o różnych wielkości, nadając temu miejscu niezwykłego charakteru. Zarówno turyści jak i mieszańcy Albanii niezwykle upodobali sobie to miejsce do organizacji całodziennych pikników. Dużym powodzeniem cieszy się tu również restauracja ulokowana tuż nad jednym z większych źródeł. Co prawda kąpiel jest tu dozwolona, jednak w praktyce niewiele osób się na nią decyduje, bowiem rzadko kiedy temperatura wód w źródłach przewyższa 10 stopni Celsjusza.

6. Zatoka Porto Palermo

Zznajdująca się w pobliżu Himary – na południowym krańcu kraju. Każdego roku zachwyca szerokie grono turystów nie tylko bardzo ciepłą wodą, ale również idealnie czystą. Interesujący jest również zamek, dość tajemniczy i nie dla wszystkich osiągalny, który znajduje się na półwyspie. W opinii historyków jest on dowodem świadczącym o ogromnej potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.

7. Berat

To miasto znajdujące się w środkowej części Albanii, u stóp masywu górskiego Tomori. To właśnie w tym mieście znajduje się najlepiej zachowana starówka, pochodząca jeszcze z czasów osmańskich. Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Albanii. Znajduje się tu wiele zabytkowych meczetów, kościołów, pałaców czy domów. Berat jest domem dla wielu kultur, w tym albańskiej, greckiej, włoskiej i tureckiej.

8. Butrint

Podobnie jak wiele innych miejsc w Albanii od wielu lat widnieje na liście UNESCO. Miasto pochodzi jeszcze z czasów starożytności. Bogata historia sprawiła, że dziś jest to obszar objęty ochroną (znajduje się tu Park Narodowy Butrint), a także stwarza idealne warunki do zakładania archeologicznych stanowisk.

9. Jezioro Ochrydzkie

Najgłębsze na całym Półwyspie Bałkańskim i najgłębsze spośród wszystkich leżących na terenie współczesnej Europy jezior. Niemal przy każdym z jego brzegów znaleźć można wiele cennych i wartościowych pod względem historycznym budowli. Nic więc dziwnego, że Jezioro Ochrydzkie już dawno temu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego też jezioro corocznie w swoje okolice przyciąga ogromną ilość turystów – zarówno miłośników plażowania, jak i amatorów aktywnego wypoczynku oraz zwiedzania.

10. Zamek Petrela

Znajduje się w bardzo bliskiej odległości od Tirany, stolicy Albanii. Jest to miejsce bardzo interesujące i niezwykłe nawet pomimo faktu, iż z pierwotnego zamku zachowało się tak naprawdę kilka ruin oraz jedna z wież. Bez wątpienia jedynym z największych atutów tego miejsca jest fakt, iż z pozostałych murów rozpościera się niesamowita panorama na dzikie i zielone górskie obszary, które wydają się być całkowicie odludne. Dla potrzeb turystów w runiach wybudowana została restauracja, w której nie tylko można dobrze zjeść lokalne przysmaki, ale również schronić się przed niesprzyjającą aurą.