Europa

10 najlepszych atrakcji Jordanii

Petra

Jordania to państwo położone w Azji, w regionie Bliskiego Wschodu. Jego stolicą jest Amman. Pod względem ustroju jest to monarchia konstytucyjna, a obecnie panującym królem jest Abdullah II.

Jordania jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, głównie za sprawą Petry zaliczanej do nowych siedmiu cudów świata. Na tym miejscu atrakcje Jordanii jednak wcale się nie kończą. Poniżej wymieniono 10 z najpopularniejszych, wartych odwiedzenia miejsc. Weź je pod uwagę planując wycieczkę do tego miejsca.

1. PETRA – Jak już wspomniano powyżej, Petra jest najpopularniejszym i najbardziej znanym miejscem Jordanii. Zalicza się ją do siedmiu nowych cudów świata obok miejsc takich jak Wielki Mur Chiński, Machu Picchu, Koloseum, Tadż Mahal, Chichén Itzá i Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Petra to starożytne miasto Nabatejczyków, które zachowało się do naszych czasów w rewelacyjnym stanie. Miejsce słynie przede wszystkim z licznych budowli wykutych w skałach. Warto na jej zwiedzanie poświęcić cały dzień, bowiem równie imponująco prezentuje się w blasku słońca, jak i podczas zachodu.

2. NURKOWANIE W MORZU CZERWONYM – Jedną z największych atrakcji, jaką ma do zaoferowania Jordania jest możliwość nurkowania w pięknych rafach koralowych Morza Czerwonego. Najlepiej udać się w tym celu do Akaby, gdzie rafa dociera aż do brzegu piaszczystych plaż, samych w sobie stanowiących niezwykłą atrakcje. Jest to podwodne królestwo pełne różnego rodzaju życia, a także barw i kształtów, które na każdym wywrze niesamowite wrażenie.

3. WADI RUM – Wadi Rum jest przez wielu uważana za najpiękniejszą pustynię świata. Choć jest to kwestia subiektywna, na pewno znajduje się w ścisłej czołówce. Poza Petrą jest drugim najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem. Czekają tam na nas nie tylko niesamowite krajobrazy, ale też możliwość zapoznania się z kulturą starożytnych ludów oraz Beduinów, którzy mieszkają dziś na pustyni.

4. KĄPIEL W MORZU MARTWYM – Morze martwe jest miejscem o tak wysokim zasoleniu, ze zanurzenie się w nim jest praktycznie niemożliwe. Pływając w nim ma się wrażenie, że nie wchodzi się do wody, a raczej oleju. Na brzegu trudno szukać muszelek, nie sposób jednak przeoczyć licznych grudek soli. To właśnie w tym miejscu powstają szalenie popularne wśród turystów zdjęcia, kiedy to np. czytają gazetę leżąc na tafli Morza Martwego. Dodatkową atrakcją są różnego rodzaju błotne zabiegi oferowane na brzegu przez miejscowych… sprzedawców błota.

5. DŻERASZ – Dżerasz jest jednym z najlepiej zachowanych w skali światowej pozostałości po rzymskim mieście. Obecnie znajduje się tam park archeologiczny ciągnący się na długie kilometry. Napotkać tam można na doskonale zachowane budowle typowe dla tamtych czasów, na czele z imponującą agorą i monumentalnymi schodami. Odwiedziny naprawdę robią kolosalne wrażenie.

6. DROGA KRÓLEWSKA – Droga Królewska jest jedną z najważniejszych krajowych dróg, a zarazem najpiękniejszą. Przejażdżka tamtędy jest atrakcją samą w sobie. Droga Królewska ciągnie się na 325 km, po drodze mijając liczne atrakcje: wykopaliska archeologiczne, małe urokliwe miasteczka, osady rolnicze, a także piękny i fascynujący kanion Wadi Mujib.

7. STARE MIASTO W AMMANIE – Amman, stolica Jordanii jest warta odwiedzenia choćby z tego powodu. Będąc tam mamy niezwykłą możliwość poznania prawdziwego oblicza państwa, poznania jego kultury i mieszkańców. W Ammanie warto troszkę się pogubić, pochodzić po uliczkach, odwiedzić targi, zjeść lokalne jedzenie uliczne i maksymalnie chłonąć klimat, tak odmienny od tego, do którego przywykliśmy na co dzień. Całe spektrum wrażeń mamy tam jak w banku.

8. CYTADELA W AMMANIE – Przy okazji wizyty w Ammanie koniecznie należy też odwiedzić tamtejszą cytadelę, będącą jednocześnie interesującym parkiem archeologicznym. Imponujące są nie tylko znajdujące się tam budynki i rzeźby, ale także rozciągająca się stamtąd panorama miasta. Nie sposób ominąć tego widoku, podobnie jak nie sposób o nim zapomnieć.

9. „ZAMKI NA PIASKU” – Ciekawe dla Jordanii są także wygalające jak monumentalne zamki na piasku kompleksy handlowe, które służyły tamtejszym interesantom. Jest to znakomity przykład arabskiej architektury i sztuki dekoracji. Do najsłynniejszych zaliczyć można Qasr Al-Mushatta, Qasr A-Kharrana, Qasr A-Tuba i Qasr Al-Hallabat. Budowle znajdują się na południowy wschód od Ammanu.

10. REZERWAT DANA – Dana to największy a zarazem najpiękniejszy park narodowy w Jordanii. Odwiedzić powinni go nie tylko wszyscy miłośnicy natury, ale też osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek. W Rezerwacie Dana spotyka się ze sobą klimat śródziemnomorski z sudańskim, saharo-arabskim i irańskim, co tworzy jedyną w swoim rodzaju mieszankę. Dodatkowo znajdują się tam przepiękne kaniony, liczne szlaki turystyki pieszej oraz doskonałe miejsca do organizowania spływów kajakowych. Niesamowite (i niezapomniane) wrażenia gwarantowane.