Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Libercu w 2024 roku

Niedaleko granicy z Polską i Niemcami, w samym sercu Gór Izerskich, po stronie czeskiej leży miejscowość Liberec. Miasto sportów, kultury i architektury, które warto odwiedzić.

Od pewnego czasu Polacy przekonują się, że oprócz Pragi, Czechy mogą zaoferować również inne miejsca godne uwagi.

1. Ještěd

Najbardziej spektakularne miejsce w Libercu. Jested to niewysoki szczyt na wysokości 1012 m n.p.m. Na szczyt można wjechać samochodem bądź gondolową kolejką linową. Największą atrakcją jest nowoczesny budynek o nietypowym kształcie zagospodarowanym jako hotel.

Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na panoramę miasta. Na zboczu góry znajdzie się coś dla miłośników sportów zimowych, czyli trasy narciarskie.

2. Rynek i Ratusz w Libercu

Budynek ratusza robi niesamowite wrażenie w dzień, ale również po zmroku kiedy jest oświetlony. Ten neorenesansowy ratusz zwiedzać można z przewodnikiem w sezonie od czerwca do września. Warto wspomnieć, iż w Ratuszu kręcone były sceny do filmu „Geniusz” o życiu Alberta Einsteina. Dech w piersi zapierają przede wszystkim bogate zdobienia, witraże czy sala ślubów.

Na Rynku oprócz wspomnianego ratusza znajduje się również fontanna Neptuna, dzięki którym panuje tutaj klimat włoskiego miasteczka. Niecałe 500 metrów od Rynku na ulicy Větrná znajdują się najstarsze zachowane w Libercu domy tzw. Domki Waldsztejnskie.

3. Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny w Libercu ma swój urok, pomimo tego że nie należy do największych. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Czechach. Słynie z białych tygrysów, pandy czerwonej, ale spotkać tu można również unikalnego lwa berberyjskiego czy pawiana płaszowego. Ogród czynny jest przez cały rok i co ciekawe dostępne są tam broszurki w języku polskim.

4. Muzeum Techniki

Zgromadzone tam kolekcje samochodów, motocykli i rowerów przyciągają niejednego miłośnika motoryzacji. Dodatkową atrakcję stanowi ogromna kolekcja resoraków. Muzeum posiada też wydzieloną część z luksusowymi samochodami XX wieku.

Gdyby komuś było mało to kilka kilometrów od centrum miasta znajduje się Dom narodzin Ferdinanda Porsche, w którym obecnie mieści się wystawa poświęcona jego życiu i pracy.

5. Galeria Regionalna Liberec

W budynku dawnej łaźni mieści się obecnie Galeria Regionalna. Ekspozycja obejmuje malarstwo holenderskie XVI-XVIII wieku oraz sztukę czeską od XVI wieku do czasów współczesnych. Można zobaczyć tam takie reprodukcje jak Krajobraz w burzy czy Święta Rodzina z Janem Chrzcicielem i Elżbietą i Zachariaszem.

Budynek zachwyca nie tylko wewnątrz ale i również na zewnątrz.

6. Galeria Szkła

Region Liberca jest ściśle związany z produkcją szkła, szczególnie Jablonec nad Nysą. Jednak nie trzeba wyjeżdżać poza Liberec, żeby zobaczyć te dzieła sztuki. Do najbardziej urokliwej galerii należy Kavárna Pošta, choć jest mała i niepozorna. Większą wystawę można obejrzeć na Zamku w Libercu.

7. Zamek w Libercu

Kształtem przypomina bardziej pałac lub rezydencję. Zamek ten znajduje się w centrum miasta, przy jednej z głównych ulic. W narożniku znajduje się okrągła baszta, przypominająca o tym iż dawniej pełniła funkcję obronną.

Obecnie w zamku znajduje się wystawa poświęcona produkcji szkła i jest to jeden z największych zbiorów szkła artystycznego na świecie.

8. Uliczka ze studzienkami

Kiedyś bardzo popularne były aleje gwiazd, dzisiaj oprócz nich niezwykle atrakcyjne stały się również ozdobne studzienki. W Libercu znajdują się one w jednej z wąskich, krótkich uliczek.

Zdaje się, że jest to jedyne miejsce z największą liczbą studzienek z nazwami miast zlokalizowanych na tak małej powierzchni. Niektórzy turyści robią sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

9. Zapora wodna Stary Harcov

Zbiornik wodny Harcov leży nieopodal centrum miasta w dolinie libereckiego Harcovskiego potoku, otoczony z jednej strony lasem, z drugiej zaś spokojną dzielnicą. To właśnie jedno z takich miejsc, do którego grzechem byłoby nie pojechać.

Rozciąga się tam przepiękny widok na malownicze Góry Jesztedzkie. Połączenie wody i gór zawsze dostarcza niesamowitych wrażeń i tak jest również w przypadku tego krajobrazu.

10. Ławeczka Havla

Ciekawe miejsce owiane nutką historii. Ławeczka Havla upamiętniająca czeskiego prezydenta stawiana jest na całym świecie, nie tylko w Libercu. Prezydent ten był zwolennikiem dialogu dlatego postawione są dwa krzesełka, na których można przysiąść i porozmawiać.