Europa

20 Najlepszych Atrakcji w Katanii we Włoszech

Etna w tle

Katania to niezwykłe miasto portowe znajdujące się we Włoszech. Usytuowane jest w południowej części kraju na największej wyspie znajdującej się na Morzu Śródziemnym – Sycylii. To iście włoskie miasteczko, w którym powiedzenie „dolce vita” nabiera prawdziwe wartości. Malownicze krajobrazy, pyszna włoska kuchnia, mnogość cennych zabytków sprawiają, że jest to idealna destynacja na wakacyjny wypoczynek. Jakie atrakcje warto wziąć pod uwagę?

1. Castello Ursino 

Castello Ursino to okazały zamek pochodzący z XIII wieku. Wewnątrz można podziwiać wspaniałe eksponaty archeologiczne pochodzące z tego regionu, charakterystyczne malowane wozy oraz przedmioty klasztorne. Warto dodać, że w drugiej połowie XVII wieku zamek został częściowo zalany lawą, a następnie przetrwał poważne częsienie ziemi.
Adres: P.za Federico di Svevia, 21

2. Bazylika Katedralna św. Agaty

Jedna z piękniejszych budowli na całej wyspie. Stworzona w stylu barokowym, posiada zwieńczenie dachu w postaci kopuły i piękną fasadę kolumnową. Na uwagę zasługują wszystkie misterne zdobienia znajdujące się na elewacji. Z całą pewnością jest to miejsce, do którego warto zajrzeć również ze względu na uroczą okolicę. Bazylika otoczona jest siecią iście włoskich uliczek i uroczych miejsc.
Adres: Piazza del Duomo

3. Greek – Roman theatre

Ruiny wspaniałego amfiteatru pochodzącego z II wieku. To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Warto dodać, że poszczególne elementy amfiteatru zostały skonstruowane z okolicznych skał wulkanicznych. To idealna przestrzeń dla osób pasjonujących się starożytnością.
Adres: Via Vittorio Emanuele II, 266

4. Fontanna Słonia 

To najsłynniejsza fontanna w Katani. Charakterystycznym elementem całej konstrukcji jest bazaltowy słon zwieńczający fontannę, która uznawana jest za jeden z najsłynniejszych symboli miasta.
Adres: Piazza del Duomo

5. Willa Bellini

Idealna przestrzeń na chwilę wytchnienia od tłumów. To niewielka przestrzeń ogrodowa znajdująca się w miejskim parku. Pełno tutaj uroczych ścieżek i miejsc wypoczynkowych. Zdecydowanie warto wybrać się tutaj na spacer, zwłaszcza że całe miejsce wypełnione jest piękną roślinnością.
Adres: Via Etnea, 292

6. Piazza Università

Piękny klimatyczny plac otoczony kamieniczkami pochodzącymi z XVIII wieku. Charakterystycznymi dla placu są cztery latarnie, które wykonano z brązu. Dla wielu turystów jest to jedno z najbardziej klimatycznych włoskich placów. To idealne miejsce na poranną włoską kawę i śniadanie.
Adres: Via Etnea, 95124

7. Palazzo Biscari

Przepiękny barokowy pałac, w którym obecnie najczęściej odbywają się koncerty i różnego rodzaju eventy. Wnętrze zachwyca ze względu na zdobienia wykonane ze stiuku, lustra oraz przepiękne freski. Warto dodać, że osoba oprowadzająca gości jest potomkiem właścicieli zamku. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek na temat tego pięknego miejsca.
Adres: Via Museo Biscari, 10

8. Porta Garibaldi

Porta Garibaldi to w rzeczywistości imponujący i okazały łuk triumfalny pochodzący z 1768 roku. Został zbudowany, by uczcić ślub austriackiej księżniczki z królem Burbonów. Całość wykonana jest z białego kamienia oraz czarnych elementów, które w rzeczywistości są zastygłą lawą z Etny.
Adres: Piazza Palestro

9. Basilica della Collegiata 

Przepiękny kościół pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku. Warto przyjrzeć mu się z bliska ze względu na bogate freski, barokową fasadę oraz imponującą kopułę. Prezentuje się imponująco z zewnątrz, ale wnętrze również robi niezwykłe wrażenie.
Adres: Via Etnea, 23

10. Piazza del Duomo 

Główny i najważniejszy plac w Katanii. Prowadzą do niego trzy najważniejsze ulice miasta. To niezwykle klimatyczne miejsce otoczone pięknymi kamienicami. Znajdziemy tutaj całe mnóstwo uroczych kawiarenek i restauracji, które serwują wyśmienite lokalne potrawy. Miejsce niemal zawsze tętni życiem i według wielu mieszkańców stanowi serce miasta. Adres: Via Leonardi, 24

11. Fontana dell’Amenano 

Włoch to kraj, który może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych fontann na świecie. Przykładem może być wspaniała Fontana dell’Amenano, barkowana fontanna wyposażona w herb miasta. Na uwagę zasługują również wspaniałe rzeźby stworzone przez mistrza Tita Angeliniego.
Adres: Piazza del Duomo

12. Teatro Massimo Bellini

Absolutnie wyjątkowy budynek pochodzący z XIX wieku. Ten wspaniały teatr regularnie wystawia przedstawienia, które przyciągają rzesze zainteresowanych. Nie zawsze można wejść do środka, aczkolwiek budowla robi ogromne również wrażenie również od strony zewnętrznej. Bogato zdobiona elewacja zachwyca misternym wykonaniem.
Adres: Via Giuseppe Perrotta, 12

13. Chiesa della Badia di Sant’Agata

Imponujący barokowy kościół zwieńczony okazałą kopułą. Budowla powstała w XVIII wieku i znajduje się na terenie opactwa benedektynów. Wizyta w tym miejscu będzie nie lada gratką dla miłośników architektury i historii. Z kopuły rozpościera się z kolei fantastyczny widok na okolice. Widoczna jest również wzbudzająca respekt Etna. Adres: Via Vittorio Emanuele II, 182

14. Terme Achilliane

Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć, jeżeli tylko zaliczamy się do grona miłośników historii, a przynajmniej osób żywo zainteresowanych. To niewielkie muzeum archeologiczne, w którym będzie można podziwiać ruiny starożytnych elementów rzymskiej łaźni. Planując wycieczkę warto zapoznać się z godzinami otwarcia, które są inne niemal każdego dnia.
Adres: Piazza del Duomo, 8

15. Orto Botanico dell’Università di Catania

Unikatowe miejsce dla miłośników natury. W tym ogrodzie botanicznym znajdziemy wiele rodzimych gatunków roślin, choć nie brakuje również pokaźnej kolekcji egzotycznych okazów. Warto zajrzeć w najgorętszych momentach dnia, by schować się w cieniu i przepięknych okolicznościach natury.
Adres: Via Etnea, 397

16. Arco di San Benedetto 

Uroczy zaułek, a w nim łuk, który prowadzi do jednej z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych ulic w starej części miasta. Via Croceferi słynie przede wszystkim z przepięknej barokowej architektury. Sam łuk powstał w pierwszych latach XVIII wieku. Wyjątkowa okolica, którą warto uwzględnić w planach zwiedzania Katanii.
Adres: Via Crociferi

17. Museo Storico dello Sbarco in Sicilia 1943

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób interesujących się II Wojną Światową. Muzeum przedstawia przede wszystkim wydarzenia wojenne, które są związane z tym regionem. Na miejscu znajdziemy ciekawe wystawy multimedialne. Warto również zwrócić uwagę na świetny symulator schronu przeciwlotniczego. Imponująco prezentuje się również rekonstrukcja sycylijskiego miasteczka. Adres: Piazzale Rocco Chinnici

18. Museo Belliniano 

Świetna atrakcja dla pasjonatów muzyki. Muzeum mieści się w dawnym domu XIX-wiecznego kompozytora Vincenza Belliniego. To niepowtarzalna okazja ku temu, by sprawdzić jak funkcjonował wybitny muzyk, jakimi przedmiotami się otaczał i z jakich instrumentów korzystał. Pomieszczenia sprawiają wrażenie, jak gdyby czas się w nich zatrzymał.
Adres: Piazza S. Francesco d’Assisi, 3

19. Ferrovia Circumetnea 

Wspaniała regionalna stacja kolejowa, jakich nie sposób już znaleźć w okolicy. To właśnie stąd kursują starodawne pociągi jeżdżące wokół Etny. To kolejna atrakcja, a także sposób na bardzo atrakcyjną formę zobaczenia jednego z najsłynniejszych wulkanów na świecie. Dodać należy, że cena biletu nie jest zbyt wygórowana.
Adres: Via Caronda, 352a

20. Church of St. Francis of Assisi 'all’Immacolata’ 

Przepiękny kościół składający się z trzech naw, które są przedzielone masywnymi filarami. Bogate zdobienia i dbałość o najdrobniejsze detale sprawiają, że wnętrze zapiera dech w piersiach.
Adres: Piazza S. Francesco d’Assisi, 2