Ciekawostki

Yorkshire terrier – 10 ciekawostek, informacji i faktów

yorkshire terrier

Każda rasa psów ma swoje wady i zalety, jednak można stwierdzić, że wszystkie psy są bardzo oddane swoim właścicielom. O każdego psa trzeba w odpowiedni sposób dbać i troszczyć się o niego a już w szczególności o małe psy, takie jak Yorskshire Terrier.

1. Yorkshire Terrier to bardzo popularna rasa psów, przez ich właścicieli nazywana pieszczotliwie jorkiem. To małe, kudłate pieski, których wygląd jest bardzo efektowny.

2. Yorki są psami towarzyskimi i bardzo rodzinnymi, są to tak zwane kanapowce. Mimo swojego słodkiego wyglądu, są to psy bardzo uparte i zadziorne, nie boją się nawet większych od siebie psów.

3. Yorki wyrastają na maksymalną wysokość 20cm, ważą nie więcej niż 3 kg. Ich sierść jest długa i jedwabista, sięga aż do wysokości kolan psa, zwłaszcza u psów wystawowych. Trzeba pilnować by nie ograniczała ona ich ruchu. Umaszczenie Yorków jest płowo złote i ciemnostalowe.

4. Psy te pochodzą z Anglii. Ich przodkowie byli hodowani w celu wyłapywania szczurów, które mnożyły się w średniowiecznej Anglii. Stąd też wywodzi się ich współczesna nazwa.

5. Obecnie psy te są hodowane w celach towarzyskich i wystawowych. Są to psy, które wiernie towarzyszą człowiekowi w jego codziennych obowiązkach. Często też są wystawiane na wystawach psów rasowych, gdzie zdobywają liczne odznaczenia i wyróżnienia zważywszy na ich efektowny wygląd.

6. Yorki tak jak większość psów, które nieodpowiednio się odżywiają, mogą cierpieć na różne choroby. Często chorują na tarczycę, pojawiają się też u nich problemy z stawami. Niejednokrotnie też mają one problemy z suchym okiem.

7. W codziennej diecie Yorków, które nie jedzą dużo, powinno się znaleźć mięso, otręby, warzywa, ryż. Można takim psom podawać mokrą i suchą karmę.

8. Aby sierść tych psów była piękna, jedwabista, lśniąca i zdrowa, należy psu podawać witaminy. Powinny to być suplementy diety przystosowane do tej konkretnej rasy.

9. Yorki mimo swoich małych rozmiarów, uwielbiają ruch. Chętnie uprawiają sporty i biegają po parkach.

10. Yorkshire Terrier jest dosyć łagodnym psem, może się wychowywać z dziećmi. Ale należy pamiętać o jego zadziorności i wychowywać go konsekwentnie.