Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Jimmy Page

twarz Jimmy Page
źródło: Avda / Wikipedia

Jimmy Page jest gitarzystą rockowym i założycielem kultowej grupy muzycznej Led Zeppelin. Jego twórczość inspiruje od lat wielu młodszych artystów i została doceniona na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jimmy Page urodził się w 1944 roku w Wielkiej Brytanii. W mieszkaniu w Epsom, do którego przeprowadzili się jego rodzice znajdowała się hiszpańska gitara, na której chłopiec zaczął grać w wieku dwunastu lat.

2. Jimmy rozpoczął naukę malarstwa w szkole plastycznej, którą przerwał, kiedy zaczął pracować jako muzyk sesyjny. Szybko zdobył popularność w Londynie, a jego grę słychać na wczesnych nagraniach The Rolling Stones, The Kinks czy The Who.

3. W 1968 roku Jimmy Page założył z trzema kolegami zespół The New Yardbirds, który ostatecznie został nazywany Led Zeppelin. Zespół istniał do 1980 roku, kiedy zmarł jego perkusista. Wówczas Jimmy Page rozpoczął karierę solową.

4. W 2005 roku Jimmy Page otrzymał tytuł honorowego obywatela Rio De Janeiro. Była to konsekwencja wieloletniej działalności muzyka na rzecz najbiedniejszych mieszkańców miasta. Jimmy utworzył tam nawet własne schronisko dla nieletnich o nazwie „Casa Jimmy”. Za działalność na terenie Brazylii został również odznaczony przez Królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.

5. Przez jakiś czas Jimmy Page był właścicielem i mieszkańcem posiadłości Boleskine House, która znajduje się nad jeziorem Loch Ness i która należała wcześniej do znanego okultysty, Aleistera Crowleya.

6. W młodości Jimmy Page był wielkim fanem Elvisa Presleya, ale również takich muzyków, jak Rock and Roll Trio, James Burton czy Ricky Nelson. Jego fascynacje muzyczne były bardzo szerokie i zróżnicowane.

7. Jimmy Page ma jedną z najbardziej imponujących kolekcji gitar na całym świecie. Znajdują się w niej modele, na których grał przez całą swoją karierę, a także wiele innych białych kruków.

8. Jimmy Page był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była modelka, Patricia Ecker, a drugą Jimena Gomez Paratcha. Aktualnie spotyka się z dużo młodszą partnerką, z którą po raz pierwszy pojawił się publicznie na wystawie Pink Floyd w Londynie.

9. Jego muzyka od dekad sprzedaje się tak dobrze, że eksperci wyceniają wartość muzyka na 170 milionów dolarów. Twórczość Led Zeppelin oraz solowe produkcje artysty do dnia dzisiejszego cieszą się zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

10. Po rozpadzie zespołu pozostali muzycy Led Zeppelin grywali ze sobą jeszcze niejednokrotnie, ale tylko przy wydarzeniach powiązanych z ważnymi okazjami. Grywali również w różnych zespołach i brali udział w najróżniejszych kooperacjach, ale dla wielu miłośników muzyki przeszli do historii jako legendarny zespół istniejący do 1980.

11. Jimmy Page toczy sądowe batalie z popularnym wokalistą, Robbie Williamsem, który jest jego sąsiadem. Drugi z muzyków chce rozbudować swoją rezydencję, tworząc sekcję podziemną, a z kolei Jimmy Page martwi się, że może na tym ucierpieć jego neogotycka posiadłość.

12. W 1985 Led Zeppelin, mimo że zespół oficjalnie nie istniał od pięciu lat, zgodzili się zagrać na słynnym koncercie Live Aid. Jednym z perkusistów był wówczas Phil Collins, ale koncert nie udał się najlepiej.

13. Za najważniejszą płytę Led Zeppelin uznaje się nagraną w 1971 roku „Stairway to Heaven”.

14. Jedną z największych niespodzianek w świecie muzyki była współpraca Jimmy’ego Page’a z Seanem Combsem, znanym jako raper P. Diddy.

15. To Jimmy Page jest autorem ścieżki dźwiękowej do dwóch części filmowej serii „Życzenie śmierci”.