Ciekawostki

10 ciekawostek o Himalajach

Himalaje, należące do terenów Wyżyny Tybetańskiej pasmo górskie, od lat powoduje szybsze bicie serca u niejednego człowieka. To miejsce wyjątkowe pod każdym względem.

Zachwyca nie tylko wizualnie, bo jest to również teren interesujący pod względem geograficznym, a także turystycznym. 

Niejeden z miłośników gór zostawił tutaj nie tylko swoje myśli, by rozważaniom o górach się poświęcić, ale przede wszystkim życie, pozostawiając je  tam na zawsze podczas niefortunnego zdobywania szczytów. Niejeden z badaczy poświęcił Himalajom swoje życie, by móc następnie zdobyte informacje przekazać kolejnym pokoleniom.

Niektórym się udało. Dzięki ludziom którzy zdobyli szczyty Himalajów i tym którzy zebrali o tych górach informacje, teraz i my możemy także je poznać.

 

Oto 10 ciekawostek o Himalajach, które warto znać:

1. Najwyższy szczyt w Himalajach to Mount Everest, a mierzy 8848 metrów n.p.m. Jest on jednocześnie najwyższym szczytem Ziemi.

2. Drugim najwyższym szczytem w Himalajach, a trzecim na świecie jest Kanczendzonga, mierzy 8586  metrów n.p.m. i jest to również najwyższy punkt Indii.

3. Pierwszymi zdobywcami Mount Everestu byli Edmund Hillary i Tenzing Norgay.

4. Nazwa (jedna z trzech) szczytu Mount Everest została nadana w 1865 roku na cześć geodety i kartografa George’a Everesta, który określił położenie góry.

5. Wanda Rutkiewicz to himalaistka, która była pierwszą osobą z Polski i Europy, która stanęła na Mount Everest. Zaginęła wchodząc na Kanczendzongę i jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2 w paśmie Karakorum.

6. Himalaje to najwyższe, a zarazem najmłodsze góry na świecie.

7. Himalaje są trzecim co do wielkości złożem lodu na świecie, zaraz po Antarktydzie i Arktyce.

8. Zwierzęta o nazwie Jak żyją w Himalajach nawet na  6000 metrów n.p.m. i z tymi górami są powszechnie kojarzone.

9. Na wysokości powyżej 7900 tysięcy metrów n.p.m. znajduje się tzw. Strefa Śmierci. Dlatego niektóre osoby wychodzące na ośmiotysięczniki umierają z powodu niedoboru tlenu.

10. Ośmiotysięczników jest 14, a 10 z nich znajduje się w Himalajach. Cztery pozostałe znajdują się w paśmie Karakorum.