Ciekawostki

10 Najszybszych Gatunków Ptaków na Świecie

Zwierzęta na ogół są bardzo ciekawe dla ludzi, wiele osób twierdzi nawet, że kiedy mają pupile w domu, niepotrzebny jest wtedy telewizor, ponieważ rozrywkę mają zapewnioną. Tak jest też z pewnością na różnych, najczęściej egzotycznych wycieczkach, gdzie zwierzaki z całego świata wprost zaskakują. Poznaj 10 najszybszych ptaków z różnych zakątków Ziemi!

1. Sokół wędrowny

Jest to najszybszy, znany nam gatunek ptaka na świecie. Niedościgniony przez swoich skrzydlatych kolegów może pikować na niebie nawet z prędkością 300 kilometrów na godzinę, czego osiągnąć nie potrafią nawet niektóre sportowe samochody! Jak dotąd największą, zmierzoną prędkością, lotu sokoła wędrownego jest 398 km/h, co jest niesamowicie imponującym wynikiem. Gatunek ten potrafi nawet szybciej nurkować, niż latać, ponieważ robi to przy prędkości 400 km/h!

2. Orzeł przedni

Jest on nieco większy od swojego poprzednika, sokoła, więc niestety nie może również pochwalić się taką dużą szybkością. Największą prędkością, jaką osiągnął ten gatunek, jest 320 km/h, więc nieco mniej, niż zdołał osiągnąć sokół wędrowny.

3. Sokół norweski

W locie nurkowym osiągnąć może nawet do 210 km/h. Dzieje się tak, ponieważ jest on o wiele większy od swoich gatunkowych kolegów, mierzy do 65 cm długości, a rozpiętość skrzydeł potrafi rozciągnąć się nawet do 160 centymetrów! Zamieszkuje on półkulę północną, czyli Amerykę Północną, Azję oraz Europe.

4. Jerzyk zwyczajny

Może latać on z prędkością nawet 170 km/h. Jest to ptak drapieżny, a takiego rodzaju gatunki biją rekordy prędkościowe, ponieważ jak najszybciej zawsze chcą dostać się do swojej potencjalnej ofiary. Gatunek ten prowadzi wędrowny tryb życia, przemieszcza się pomiędzy Azją, Europą oraz północną częścią Afryki.

5. Igłosternik białogardły

Podobnie, jak jerzyk, w locie poziomym gatunek ten osiągnąć może do 170 km/h. Jest średniej wielkości ptakiem, więc większe prędkości nie sprawiają mu problemu. Zamieszkuje głównie wschodnią Azję, czasami odlatując do Papui Nowej Gwinei oraz Australii.

6. Sokół leśny

Jest on nieco mniejszym przedstawicielem gatunku sokołowatego. Potrafi on pikować z prędkością nawet 160 km/h. Jest to również jeden z najzwinniejszych ptaków, na niebie potrafi robić przepięknie wyglądające akrobacje.

7. Fregaty

Ptaki zaliczane do rodziny fregotowatych spotkać można na obszarze Oceanu Indyjskiego oraz wschodniego Pacyfiku. Są to niezwykle sprawni lotnicy, posiadają one najkorzystniejszy stosunek masy ciała do rozpiętości skrzydeł. Potrafią one szybować z prędkością 150 km/h.

8. Gęsiec gambijski

Gatunek ten występuje w Afryce, ich rozpiętość skrzydeł może osiągnąć nawet 180 cm. Gęsiec lecieć może nawet do 145 km/h.

9. Gołąb pocztowy

Gołębie pochwalić mogą się niesamowitymi zdolnościami nawigacyjnymi, kiedyś przecież roznosiły listy, nawet do innych krajów, a następnie wracały do swojego gołębnika. Mogą nawet osiągnąć prędkość 140 km/h.

10. Kobuz

Gatunek ten potrafi pikować po niebie z prędkością nawet 160 km/h. Są to ptaki, które charakteryzują się niesamowitą sprawnością, potrafią one w locie złapać małe ptaki, a nawet ważki!