Ciekawostki

6 Ciekawostek o Chichén Itzá dla dzieci

Chichen Itza

Chichén Itzá to jedno z nielicznych miejsc, które wciąż jest w stanie powiedzieć coś o cywilizacji Majów. Położone na półwyspie Jukatan w Meksyku dawne miasto do dnia dzisiejszego zachowało wciąż w dość dobrym stanie świątynię, na szczycie której kiedyś ta cywilizacja prekolumbijska składała ofiary z darów natury i ludzi, by wybłagać u bogów potrzebne łaski i prosić o wybaczenie. Czy jest coś, czym to miejsce może zaskakiwać? Mimo wielu lat badań wciąż bywa tajemnicze i pełne ciekawostek.

1. Część Amerykanów wymawia nazwę tego miejsca jako „Chicken Pizza” – a to ze względu na podobną wymowę nazwy w języku majańskim.

2. To tutaj znajduje się boisko do najstarszej gry zespołowej w piłkę, a jego nazwa to Ulama. Zostało zbudowane około 1500 roku przed naszą erą, znalezione piłki datuje się na starsze nawet o 300-500 lat. Gra była związana z rytuałami – grali w nią więźniowie, którzy byli później składani w ofierze.

Chichen Itza w nocy

3. W skrajnie południowej części miasta znajduje się zespół kilku budynków, wśród których jest kościół z pięknymi płaskorzeźbami poświęcony Chaacowi, bogu deszczu i burzy, oraz Dom Mniszek – czyli szkoła.

4. Na terenie miasta znajdowały się dwie studnie, ale tylko z jednej z nich pobierano wodę do codziennych czynności – druga uznawana była za świętą. To od niej pochodzi nazwa miasta, gdyż „chichen” oznacza „przy wrotach studni”. Słowo „Itza” to nazwa majańskiego plemienia. Święta studnia poświęcona była bogu deszczu, Chaacowi. Mierzy 20 metrów głębokości, 50 metrów średnicy i jest prawie że idealnie okrągła.

Chichen Itza

5. Obok głównej świątyni znajduje się kolumnada – składa się na nią około 200 kolumn, które najprawdopodobniej podtrzymywały dach nad znajdującym się w tym miejscu placu targowym.

6. Najsłynniejszym punktem w Chichén Itzá jest Piramida Kukulkana, zwana również El Castillo, czyli Zamek. Ma bardzo regularną budowę, 24 metry wysokości, wraz z umieszczoną na szczycie świątynią jej wysokość osiąga 30 metrów. Obecnie nie jest ona dostępna dla zwiedzających.