Ciekawostki

Dlaczego warto pojechać na urlop poza sezonem? Plusy niskiego sezonu

para na spacerze

Myśląc o urlopie wielu z nas zakłada wyjazd w okresie letnim, wychodząc z założenia, że szansa na dobrą pogodę jest wtedy najlepsza. Coraz więcej osób jednak preferuje spędzić wakacje poza najpopularniejszymi na wyjazd miesiącami, np. wiosną lub na początku jesieni. Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, które sprawią, że wakacje w tzw. niskim sezonie mogą należeć do najprzyjemniejszych.

Niższe ceny i lepsza dostępność

Odczujemy to na każdym kroku, już na etapie planowania wyjazdu. Koszty zakwaterowania przed lub po najbardziej obleganym okresie wakacyjnym są z reguły odczuwalnie niższe. Często umożliwia to podróżnym spędzenie urlopu w wyższym standardzie niż zazwyczaj. Same koszty podróżowania również są bardziej przystępne – od tańszych i bardziej dostępnych biletów na pociągi czy linie lotnicze (choć z tymi drugimi bywa różnie), po mniejszy ruch na trasie oraz łatwiejszy i/lub tańszy dostęp do transportu miejskiego lub lokalnego. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo atrakcyjne oferty „last minute”. Mniejsza ilość odwiedzających oznacza również, że restauracje muszą bardziej zabiegać o swoich klientów, co przekłada się na niższe ceny i wyjątkowe okazje kulinarne. Wiele innych atrakcji turystycznych poza sezonem również jest tańsza. Warto też zauważyć, że dla wielu z nas uzyskanie urlopu wypoczynkowego w tym okresie będzie łatwiejsze.

Mniejsza ilość turystów

Chyba każdy z nas spoglądając na piękne, malownicze zdjęcia egzotycznych plaż lub znanych zabytków na których nie widać ludzi wątpi by taka sytuacja miała miejsce każdego dnia. Wyjazd poza sezonem zwiększa szansę na to, że faktycznie trafi nam się chwila w urokliwym miejscu kiedy będziemy całkiem sami, lub że ilość innych turystów będzie przynajmniej odczuwalnie mniejsza. Jeżeli lubimy robić zdjęcia, to taki wyjazd jest okazją na uwiecznienie prawdziwie magicznych momentów bez innych osób w kadrze. Mniej turystów oznacza również mniej czasu spędzonego na kolejkach do atrakcji turystycznych lub w sklepach czy restauracjach, a w mało obleganych miejscach wręcz całkowite pustki. To zadziwiające jak wiele czasu można w ten sposób zaoszczędzić – a przez to o ile więcej zobaczyć.

port na warmii wieczorem

Uniknięcie upału ma swoje zalety

Z pogodą bywa różnie i to że wiele osób wybiera okres letni na wakacje nie jest przypadkiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że tutaj również wyjazd przed lub po sezonie ma swoje zalety. W wielu miejscach pogoda poza okresem wakacji letnich wciąż jest dobra, lub nawet lepsza by cieszyć się spacerami po szlakach turystycznych czy jazdą na rowerze. Nie wszyscy również lubią plażować kiedy słońce jest najsilniejsze, a do takich osób często należą najmłodsi. Wiele maluchów szybko męczy się na upalnym słońcu, nie mówiąc już o ryzyku poparzeń.

Inne korzyści

Urlop w niskim sezonie oznacza również mniejszy tłok na trasie, co w przypadku aut i autokarów przekłada się na szybszy dojazd i powrót oraz większy komfort i bezpieczeństwo podróży. Mniejsza ilość turystów w miejscach, które słyną z targowania pozwala na upolowanie lepszych okazji. Miejscowi często mają również lepszy stosunek do turystów… gdy nie ma ich zbyt wielu w okolicy. Dzięki temu mamy szansę na nawiązanie rozmowy, bliższe poznanie kultury danego miejsca czy uzyskanie przydatnych informacji. Poza sezonem mamy większą szansę na ciszę i spokój, a mniej osób na szlakach turystycznych i rowerowych pozwala bardziej nacieszyć się pięknem przyrody. W takich warunkach łatwiej o wyluzowaną atmosferę i mniejszy pośpiech co przekłada się na lepsze doświadczenia i pełniejszy wypoczynek. Wakacje poza tradycyjnym okresem urlopowym pomogą również poznać miejsce z innej niż zazwyczaj perspektywy.

Wakacje poza sezonem mają wiele zalet, a chcącym uniknąć tłumów i miejskiego zgiełku polecamy do wynajęcia domek na Warmii w zacisznym miejscu nad jeziorem, idealny do relaksu, integracji czy pracy zdalnej.

Materiał zewnętrzny