Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Anatolianie

Antolian

Anatolian to niesamowicie popularna rana psów, którymi fascynują się ludzie na całym świecie. Są to również zwierzęta, które nadal są niezwykle tajemnicze, dlatego raz po raz odkrywane są nowe informacje na ich temat. To również psy pełne licznych, niezwykle interesujących ciekawostek, z którymi bezapelacyjnie warto się zapoznać, by mocniej przybliżyć sobie ich sylwetkę.

1. Owczarek anatolijski

Anatolian to nic innego jak owczarek anatolijski, który jest jednym z przedstawicieli dosyć sporych stróżujących psów pasterskich. Pochodzi on z Turcji, gdzie służył do ochrony stad, co zresztą czyni do dziś.

2. Niezależność

Jedną z najsłynniejszych cech, którą można im przypisać, jest wyraźna niezależność. Dzieje się tak, gdyż od tysięcy lat opiekowały się stadami, jak i również potrafiły samodzielnie podejmować decyzję.

3. Instynkt

Ciekawy jest również fakt, że u anatoliana instynkt stróżowania budzi się bardzo często już w trzecim miesiącu życia, ale nie oznacza to wcale, że w tak młodym wieku może już pełnić obowiązki stróża.

4. Dojrzałość

Nawiązując do powyższej ciekawostki, warto zauważyć, że swoją dojrzałość osiąga on w wieku trzech lat. Dlatego to właśnie wtedy najczęściej zaczynają one pełnić funkcje stróża.

5. Obrona

Anatoliany znane są również z tego, że w żadnym stopniu nie nadają się na szkolenie w kwestii obrony. Mają to do siebie, że potrafią zaatakować jedynie wtedy, gdy wyczuwają zagrożenie, lub gdy członek jego stada jest w jakiś sposób zagrożony.

6. Rasa psów

Owa rasa psów jest także znana z innego powodu. Otóż są one niesamowicie rozwinięte zdrowotne, dlatego bardzo rzadko narzekają na różnorakie dolegliwości i w dużej mierze omijają je różne choroby.

7. Przestrzeń

Anatoliany kochają przestrzeń. Uwielbiają mieć bardzo dużo miejsca, dlatego trzeba zaznaczyć, że w żadnym stopniu nie nadają się do życia w mieszkaniu.

8. Psy stróżujące

W kwestii pożywienia jest to rasa, która nie jest szczególnie wymagająca, ale biorąc pod uwagę fakt, że są to psy stróżujące, to powinny otrzymywać posiłki dodające im odpowiednią ilość energii.

9. Waga

Biorąc pod uwagę wagę tych psów, to średnia waga takiego psa wynosi do 65 kg, a wielkość to około 81 cm.

10. Życie

W kwestii długości życia to na ogół żyją one od 10 do 11 lat.