15 interesujących ciekawostek o porcelanie
Porcelana jest obecna w domach od stuleci, dodając do ich wnętrza walory estetyczne i dekoracyjne. Bogactwo zastosowań sprawiło, że ludzie ją pokochali. Porcelana jest popularna, ale mimo wszystko skrywa w sobie kilka ciekawostek, o których nie wszyscy wiedzą.
Ciekawostki o porcelanie
1. Władcy obawiający się swoich wrogów bardzo chętnie jadali na porcelanowych naczyniach, ponieważ wierzyli, że porcelana rozpada się w kontakcie z trucizną. Ponadto cenili również jej piękno.
2. Porcelana jest dobrem luksusowym i ludzie chętnie płacą za jej wysoką jakość. Jednak wydanie aż 36 milionów dolarów za porcelanową filiżankę można uznać za przesadę. Za tyle właśnie kupił ja miliarder z Szanghaju.
3. Pierwsze porcelanowe wybory powstały około 2000 lat temu w Chinach i to właśnie Chiny uchodzą za wynalazców porcelany. Jednak aktualnie za światową stolicę porcelany uważa się Polskę, a dokładniej miejscowość Ćmielów. Tam właśnie działa fabryka porcelany nieprzerwanie od ponad 230 lat.
4. Na przełomie XVI i XVII wieku porcelana była towarem bardzo poszukiwanym i ekskluzywnym, a jej cena była wyższa niż cena złota.
5. Europejczycy nigdy nie poznali sekretu wytwarzania chińskiej porcelany, dlatego bardzo chcieli ją odtworzyć i stworzyć europejską wersję.
6. Pierwsza europejska porcelana była produkowana w Niemczech w miejscowości Miśnia.
7. Żeby rozpoznać prawdziwą porcelanę, wystarczy uderzyć w nią nożem. Dźwięk, który się wydobędzie w wyniku uderzenia, powinien być wysoki i czysty, ale przy tym przyjemny dla ucha. Inny dźwięk oznacza, że porcelana jest podróbką.
8. W porcelanę nie wsiąknie żadne zabrudzenie, ponieważ należy do naczyń niewsiąkliwych. Na porcelanie nie pozostają żadne brudy, plamy, czy trwałe osady.
9.W Saksonii porcelana zastępowała złoto jako królewski podarunek. Z tego powodu nazywano ją tam „białym złotem”.
10. Głównym składnikiem porcelany jest glinka kaolinowa nazwana tak od chińskiego wzgórza Gaoling, gdzie wydobywa się glinę, z której później wytwarzana jest porcelana.
11. Porcelana to nie tylko naczynia stołowe i dekoracyjne. Firma Bugatti wraz z niemiecką firmą Konigliche Porzellan-Manufaktur wyprodukowała samochód z porcelanowymi elementami. Posiada on porcelanowe felgi i porcelanowy kurek wlewu paliwa, a także wewnętrzne elementy dekoracyjne.
12. Nazwa „porcellana” to włoskie określenie jednego z gatunków ślimaka morskiego, którego muszla jest podobna do wyrobów z porcelany.
13. We Francji i Włoszech na przełomie XVI i XVII wieku pojawiły się prototypy porcelanowych filiżanek. W przeciwieństwie do oryginałów były one bardzo kruche i często pękały po wlaniu do nich gorącej substancji. Robiono wtedy różne zakłady, że kto wypije gorący napój do końca z takiej filiżanki, będzie miał np. prawo do „darmowej nocy” z najpiękniejszą dziewczyną w mieście. Był to zakład niezwykle trudny do wygrania, bo naczynia mimo szczerych chęci ulegały zniszczeniu po kontakcie z gorącym płynem.
14. Porcelana poprawia smak herbaty. Nie wnikają w nią żadne substancje, dlatego wydobywa pełen smak herbaty i innych napojów w niej pitych.
15. Porcelana dziś
W dzisiejszych czasach, dzięki mniej czasochłonnym technikom produkcji porcelana jest produktem dostępnym dla każdego. Jednak ta najwyższej jakości robiona i ozdabiana ręcznie wciąż pozostaje drogim dobrem luksusowym.