28 interesujących ciekawostek o Karolu Marcinkowskim

Karol Marcinkowski był polskim lekarzem, działaczem społecznym w Wielkopolsce, zwolennikiem programów nauczania podstawowego, organizatorem Towarzystwa Pomocy Naukowej i Poznańskiego Bazaru.
1. Jego imieniem nazwano Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
2, W Poznaniu znajduje się pomnik Karola Marcinkowskiego – twórcy pracy organicznej
3, Marcinkowski rodził się w 1800 r. w Poznaniu. Medycynę studiował w Berlinie a za działalność patriotyczną w gronie studentów został uwieziony w twierdzy w Wisłoujście.
4. Między 1823 a 1830 prowadził prywatną praktykę lekarską w Poznaniu. Leczył jako chirurg, ginekolog oraz położnik. Jednocześnie pracował też w miejskim szpitalu.
5. Brał udział w powstaniu listopadowym podczas którego pełnił funkcję szefa sztabu na wyprawie na Litwę. Był to korpus generała Dezyderego Chłapowskiego.
6. Gdy powstanie listopadowe upadło został internowany i przebywał w okolicach Kłajpedy.
7. W Szkocji oraz Francji zdobywał wiedzę i dokształcał się.
8. Po powrocie do rodzinnego miasta w Polsce nadal prowadził praktykę lekarską i bardzo zaangażował się w działalność społeczną.
9. Był inicjatorem budowy Bazaru.
10. Stał na czele Towarzystwa Pomocy Naukowej.
11. Był założycielem Towarzystwa ku Wspieraniu Ubogich i Biednych.
12. Z biegiem czasu został okrzyknięty dowódcą duchowym wielkopolskich organiczników i jednym z najlepszych lekarzy rejonu.
13. Cieszył się uznaniem nie tylko u rodaków ale i u władz pruskich co zawdzięczał swojej bezinteresowności i ofiarnemu działaniu.
14. W 1846 r zmarł w Dąbrówce Ludomskiej w niedalekiej odległości od Obornik.
15. 1923 to rok przeniesienia jego prochów do kościoła św. Wojciecha.
16. Był jednym z pierwszych lekarzy którzy zaczęli stosować osłuchiwanie pacjenta.
17. Ponadto zasłynął z leczenia cholery, która obecna była w tamtych czasach w Poznaniu ale także w całej Europie.
18. Napisał 4 rozprawy, które poświęcił głównie chirurgii
19. Marcinkowski oprócz medycyny interesował sie też psychologią
20. Cieszył się dużym szacunkiem i rozpoznawalnością nie tylko wsórd ziemian ale też wśród najbiedniejszych osób. Znał problem z którymi mierzyli się ci ludzie i konsekwencją tego było założenie w 1845 roku Towarzystwa Ku Wspieraniu Ubogich I Biednych
21. Był zwolennikiem założenia teatru polskiego w Poznaniu.
22. Na emigracji również działał aktywnie – był jednym z założycieli filii Stowarzyszenia Polsko – Literackiego w Aberdeen, Warwick i Birmingham
23. Marcinkowski wraz z Hipolitem Cegielskim i księdzem Piotrm Wawrzyniakiem jest uznwany za najbardziej zasłużoną postać dla pracy organicznej i rozwoju kraju.
24. Zachorował na gruźlicę i zmarł w 1846 r.
25. Mimo zapisku w testamencie dotyczącym skromnego pochówku na pogrzebie pojawiły się prawdziwe tłumy- nawet około 20 000 osób.
26. Lekarza najpierw pochowano w parafii św. Marcina, następnie zwłoki zostały ekshumowane aż wreszcie 10 czerwca 1923 roku odprawiono pogrzeb na skałce poznańskiej – w kościele św. Wojciecha
27. Lekarza najpierw pochowano w parafii św. Marcina, następnie zwłoki zostały ekshumowane aż wreszcie 10 czerwca 1923 roku odprawiono pogrzeb na skałce poznańskiej
28. W Poznaniu są dwa pomniki tego Wielkopolanina. Pierwszy został odsłonięty 14 maja z okazji 85-lecia I LO im. Karola Marcinkowskiego i znajduje się przed wejściem do szkoły. Jego autorem jest rzeźbiarz ASP w Poznaniu – Wiesław Koronowski. Drugi pomnik ma aż 5,5 metra i jest autorstwa Radwańskiego. Pomnik odsłonięto w dzień Imienin Miasta czyli 29 czerwca.