AzjaCiekawostki

Wyspa Czedżu – Ciekawostki i ważne informacje

Wyspa Czedżu

Wyspa Czedżu jest największą wyspą u wybrzeży Korei Południowej, znajduje się w prowincji Czedżu. Popularna miejscowość turystyczna, znana jest również jako „Wyspa Bogów” i „Koreańskie Hawaje”. W 2007 roku część wyspy została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2011 roku została uznana za jeden z Nowych Siedmiu Cudów Natury. Poznaj fascynujące ciekawostki i ważne informacje o Wyspie Czedżu.

1. Dopiero w latach 60-tych i 70-tych XX wieku wyspa stała się miejscem wypoczynku dla turystów.

2. Na wyspie Czedżu znajduje się ponad 350 wulkanów, jednak żaden z nich nie jest obecnie aktywny.

3. Na Czedżu ciężko przejść kilka kroków bez zobaczenia resztek wulkanu. 95% wszystkich skał i kamieni na lądzie jest wykonanych z lawy.

4. Stolicą wyspy jest miasto Czedżu.

5. Góra Halla jest centralnym wulkanicznym rdzeniem wyspy i najwyższą górą w całej Korei Południowej o wysokości 1950 metrów nad poziomem morza. Jest to uśpiony wulkan.

6. Wewnątrz krateru na Hallasan znajduje się jezioro. Krater nazywa się Baengnokdam.

7. Naturalny krajobraz Czedżu, od wulkanów po góry i doliny, sprawia, że jest to raj dla miłośników turystyki pieszej. Zwiedzanie tej wyspy pieszo jest najlepszym sposobem na pełne zapoznanie się z jej okolicą i docenienie jej piękna.

8. W 2013 roku, według rządowych statystyk, Czedżu odwiedziło ponad 10 milionów turystów. Ponad 70% z nich stanowili goście krajowi.

9. Czedżu jest popularnym celem podróży poślubnych zarówno dla Koreańczyków jak i obcokrajowców. Wyspa jest zbudowana dla romantyzmu. Są tutaj urocze kawiarnie, restauracje, sklepy, a nawet park rozrywki o nazwie Love Land.

10. W 2014 roku wyspa Czedżu liczyła 621500 mieszkańców. Główne miasto wyspy, miasto Czedżu, zamieszkuje ponad dwie trzecie całej populacji.

11. Wyspa Czedżu jest domem dla ponad 900 gatunków owadów. Jest również domem dla 8 różnych gadów, 8 różnych płazów, prawie 200 różnych rodzajów ptaków i ponad 17 ssaków.

12. Wyspa ma ciepły, subtropikalny klimat, a temperatury rzadko spadają poniżej 0°C.

13. Czedżu znajduje się 434 km na południe od Seulu. Czas lotu pomiędzy tymi dwoma miejscami wynosi niewiele ponad godzinę. Czedżu International Airport obsługuje regularne bezpośrednie loty do takich miast jak Tokio, Osaka, Pekin i Szanghaj.

14. Klimat, krajobraz, plaże i obszary chronione sprawiły, że wyspa jest popularnym miejscem, a w szczególności przyciąga dużą liczbę japońskich i południowokoreańskich turystów.

15. Wyspa Czedżu została również nazwana „Hawajami Korei”. Została również nazwana Samdado, co oznacza „wyspę trzech obfitości”. Trzy obfitości, o których mowa, to wiatr, skały i kobiety.

16. Wiele kraterów znajduje się w zasięgu pieszych wędrówek, więc można swobodnie wspinać się na szczyt i podziwiać wspaniałe widoki.

17. Na Czedżu są tysiące dzikich koni krążących po wyspie.

18. Trasa Seul – Wyspy Czedżu jest najbardziej ruchliwa trasa lotniczą na świecie. W 2017 roku na tej trasie wykonano 64 991 lotów.

19. W XI wieku Mongołowie korzystali z wyspy jako miejsca treningów dla koni. Później wykorzystywano ją jako więzienie, a także jako fort chroniący przed piratami japońskimi.

20. Czedżu było najczęściej odwiedzanym portem azjatyckim w 2016 roku. Przez porty przewinęło się 1,2 mln gości ze statków wycieczkowych.

21. Na wyspie znajduje się również Baza Marynarki Wojennej Czedżu, oficjalnie nazywana Jeju Civilian-Military Complex Port.

22. Istnieją kamienne posągi znane jako „dolharubang”, co oznacza „kamienny dziadek”. Pierwszy został wyrzeźbiony ze skały z lawy w 1750 roku. Obecnie istnieje 45 takich posągów. Posąg w Jejumok został oznaczony jako maskotka wyspy w 1971 roku.

23. Położona 64 kilometry na południe od Półwyspu Koreańskiego, Czedżu jest jedną z dziewięciu południowokoreańskich prowincji i jest najpopularniejszą wyspą wypoczynkową w kraju.

24. Czedżu można też nazwać „wyspą muzeów”, ponieważ są tutaj dziesiątki różnych ciekawych obiektów rozsianych po całej wyspie. Jest tutaj na przykład PLAY KPOP, które opowiada o historii i kulturze koreańskiego K Popu.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znana jest wyspa Czedżu?

Wyspa znana jest z cudów natury, w tym wodospadów, plaż o białym piasku i uśpionego wulkanu – najwyższej góry Korei Południowej – w centrum wyspy.

Jak powstała wyspa Czedżu?

Około 1,2 miliona lat temu, pod dnem morza powstała komora magmowa, która zaczęła wybuchać. Około 700 tys. lat temu, wyspa powstała w wyniku aktywności wulkanicznej.

Jaka jest wielkość wyspy Czedżu ?

Jest to największa wyspa i najmniejsza prowincja w Korei Południowej. wyspa ma powierzchnię 1849 kilometrów kwadratowych.

Czy wyspa Czedżu jest droga?

Kiedy jesteś na wyspie, jest to nadal niedrogie miejsce docelowe, a noclegi są śmiesznie tanie. Wyspa znana jest z turystyki, więc na każdej części wyspy jest wiele możliwości zakwaterowania.

Czy Czedżu jest pada śnieg?

Tak. Podczas gdy na dolnej części wyspy Czedżu, z powodu ciepłych temperatur, pada więcej deszczu niż śniegu, to na Halla-san od końca listopada już może zacząć padać śnieg. Więc jeśli chcesz zobaczyć śnieg, wybierz się na Halla-san.

Czy możesz mieszkać na wyspie Czedżu?

Podczas gdy Korea Południowa jest jak każdy inny liberalny, rozwinięty kraj, w Czedżu wszystko jest nieco bardziej otwarte dla ludzi z zewnątrz. Nie wspominając o tym, że miejsce to jest rajem dla miłośników przyrody, z wulkanicznym szczytem do wędrówek, wspaniałymi plażami i wspaniałą scenerią. Każdy może mieszkać w Czedżu.

Czy wyspa Czedżu jest wulkanem?

Wyspa wulkaniczna Czedżu jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO w Korei Południowej. Czedżu jest wulkaniczną wyspą, położoną 130 km od południowego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego.

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie wyspy Czedżu?

Od kwietnia do czerwca to najlepszy czas na wycieczki na wyspę Czedżu- mówią urzędnicy Korea Tourism.