Ciekawostki

Lamborghini – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Lamborghini

A gdyby tak w garażu stał traktor i samochód to co byście na to powiedzieli. Pewno nic gdyby oba pojazdy posiadały na swojej masce wizerunek byka i kursywą napisaną nazwą. Lamborghini bo o nich mowa to dwa pojazdy, które stworzył Włoch Ferruccio Lamborghini. Przeczytaj interesujące ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce Lamborghini.

1. Pierwsze dzieła pana Lamborghiniego to traktory, klimatyzatory i systemy ogrzewania. Znane i produkowane do dziś, a ich początki sięgają czasów powojennych.

2. Lamborghini 350 GT to pierwszy samochód wyprodukowany w założonej przez Ferruccio w 1963 roku fabryce samochodów sportowych Automobili Lamborghini. Fabryka powstała w Sant’Agata Bolognese we Włoszech.

3. Kojarzona z włoskim producentem marka, należała do niego tylko przez 9 lat i została ostatecznie przejęta w roku 1972 przez Audi i w tej chwili znajduje się w stajni niemieckiego Volkswagena. Dzięki temu przetrwała i cieszy się nadal wielkim prestiżem na całym świecie.

4. Lamborghini Diabolo produkowany w latach 1991 – 2000, to model auta któremu udało się pokonać największego rywala, samochody Ferrari w ustanawianiu rekordów prędkości. W roku 1990 model ten pokonał o 1 km rekord należący do Ferrari F40, uzyskana rekordowa prędkość to 329 km/h.
2903 Diabolo sprzedana przez cały okres produkcji.

5. W 1982 został zaprezentowany został terenowy model Lamborghini, oznaczony LM001. Przygoda z terenówkami trwała krótko, model LMOO1 powstał tylko jeden, zastąpiony został modele LM002 i do 1993 roku wyprodukowano zaledwie 301 sztuk tych aut.

6. Lamborghini Gallardo zyskało największe uznanie w historii marki i przez cały okres istnienia firmy sprzedano go w największej liczbie wynoszącej 14 022 egzemplarzy.

7. Przez 50 lat istnienia Lamborghini wprowadziło na rynek 30 tysięcy samochodów sportowych.

8. Najmocniejszym drogowym modelem Lamborghini jest Centenario, zaprezentowane w rocznicę 100 lecia urodzin twórcy marki Ferruccio Lamborghiniego. Auto wyposażono w 759 konny silnik. Wyprodukowano jedynie 40 sztuk tych samochodów.

9. Włoska policja wyposażana jest w samochody Lamborghini. Są to specjalnego przeznaczenia pojazdy do super szybkich akcji jakie wykonuje włoska policja.

10. Lekkie auta sportowe Lamborghini ze względu na swoją budowę, silniki mają montowane centralnie z lekkim naciskiem na tył. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest uzyskiwanie wysokich prędkości z zachowaniem prawidłowej sterowności auta i dobrego trzymania się drogi.