Ciekawostki

Titanoboa – Największy Wąż Świata

Titanoboa
źródło: Ryan Quick / Wikipedia

Węże przez wiele osób uważane są za najniebezpieczniejsze zwierzęta na świecie. Oczywiście istnieją ludzie, którzy są w nich wręcz zakochani, ale nie zmienia to faktu, że większość tych gadów budzi w ludziach szczególny strach. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby obecnych czasów dożył Titanoboa, czyli wąż, który uważany był za największego węża na świecie.

Potężna budowa

Na powyższe stwierdzenie o największym wężu na świecie zebrało się kilka istotnych aspektów, które w pełni potwierdzają owe słowa. Te potężne stworzenia żyły na terenie Ameryki Południowej ponad 60 milionów lat temu. Ich długość potrafiła wynosić nawet do 15 metrów, co w wielu przykładach przekładano na długość trzyosiowego autobusu. To nie tylko długość robiła niesamowite wrażenie. Były one również niezwykle ciężkie, gdyż ich waga potrafiła sięgać nawet do 1140 kg.

Kwestia żywienia

Przez wiele długich lat prowadzono liczne badania, które miało jasno określić, czym szczególnie te potężne stworzenia się żywiły. Najczęstszą tezą, jaką w tej kwestii stawiano, było to, że żywiły się one krewniakami współczesnych krokodyli. I to zdecydowanie może mieć rację bytu, gdyż owe ofiary osiągały maksymalnie jeden metr długości, co dla takiego ogromnego węża, było zdecydowanie łatwym łupem.

Ciepło jako idealne warunki do życia

Kolejne badania jasno pokazują, że Titanoboa doskonale czuł się w klimacie ogromnego ciepła. Szacuje się, że taka średnia temperatura, która była dla niego wręcz idealna do codziennego funkcjonowania wynosiła od 30 do 34 stopni Celsjusza. Dla wielu zwierząt byłby to ukrop nie do zniesienia, ale on czuł się w takich warunkach niczym ryba w wodzie.

Interesujący jest również w jego przypadku fakt, że najprawdopodobniej większość swojego czasu spędzał w ogrzewanej słońcem wodzie. To właśnie z tego miejsca powoli czaił się na swoje ofiary, by w jednej chwili je zaatakować i nie dać im praktycznie żadnych szans na ucieczkę.

Jak widać Tiitanoboa w dawnych latach uchodził za prawdziwego potwora i aż strach pomyśleć co mogłoby się dziać w czasach obecnych, gdyby tylko ich dożył.