Ciekawostki

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

dziecko i kobieta

Odpowiednie zabezpieczenia dla dzieci przewożonych w samochodach są w Polsce usankcjonowane prawnie od 1999 roku. Małoletnich o wzroście poniżej 150 cm należy przewodzić w dostosowanym do wagi fotelikach, lub w szczególnych sytuacjach jedynie zapięte pasem. Przeczytaj, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, czyli foteliku o kompaktowych wymiarach, bez oparcia i większości osłon bocznych. Sprawdź również, czy wybór podstawki zamiast fotelika jest dobrym rozwiązaniem.

Polskie przepisy – od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Przepisy ustanawiające zasady przewożenia dzieci samochodem zawarte są w art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260). Nie precyzują one jednak typu fotelika – mówią bowiem o foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym, do czego zalicza się również podstawka. Kluczowe jest jednak, by urządzenie było:

  • dostosowane do wagi dziecka,
  • dopasowane do wzrostu dziecka,
  • zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ.

Podstawki dla dzieci do samochodu zgodnie z wytycznymi producentów przeznaczone są najczęściej dla dzieci od wagi 15 kilogramów, czyli około 3 lat.

Jakie podstawki lub foteliki samochodowe warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy kupić dziecku, w przypadku kiedy może już jeździć na fotelikach od 15 kilogramów, warto znać kategorie – grupy wiekowe, a właściwie wagowe fotelików według norm. Przedstawia je poniższa tabela:

Grupa fotelików
waga dziecka
orientacyjny wiek dziecka
0
do 10 kg
0 – 9 miesięcy
0+
do 13 kg
0 – 12 miesięcy
I
9 – 18 kg
9 miesięcy – 4 lat
II
15 – 25 kg
4 – 6 lat
III
22 – 36 kg
6 – 11 lat

Wiele fotelików łączy dwie lub więcej kategorii dzięki przemyślanej konstrukcji i możliwości regulacji. Warto wybierać takie modele fotelików, które zostały przetestowane w odpowiednich warunkach, na przykład testy zderzeniowe ADAC i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy również bezwzględnie trzymać się ograniczeń wagowych dotyczących fotelika podawanych przez producenta, a także zwracać uwagę na wzrost dziecka i jego „mieszczenie się” w foteliku.

Jak zapewnić dziecku maksymalnie bezpieczny przejazd samochodem?

bezpieczeństwie dzieci w trakcie przewozu samochodem decyduje nie tylko sam właściwie dobrany fotelik, ale także odpowiednie jego zamocowanie w pojeździe oraz prawidłowe zapięcie pasów. Jeżeli zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, moment ten warto opóźnić maksymalnie, dopóki jeszcze dziecko mieści się w swoim poprzednim foteliku i pasuje do jego grupy wagowej. Wynika to z faktu, że podstawka, zwana także „poddupnikiem” zapewnia przede wszystkim podwyższenie ciała dziecka i dopasowanie do pasów bezpieczeństwa, nie dając niemalże żadnej ochrony bocznej. Kiedy jednak zdecydujesz się na zakup podstawki, jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdź modele:

  • wykonane z wysokiej jakości materiałów,
  • z solidnymi bokami, podłokietnikami pozwalającymi na właściwe prowadzenie pasów,
  • ze zdejmowanym poszyciem ułatwiającym eksploatację,
  • ze stabilną strefą spodnią lub mocowaniem isofix.

Bardzo ważne jest takie wyregulowanie pasa, zagłówka oraz samo ułożenie dziecka, aby pas biodrowy ściśle przylegał do ud, a nie brzucha, a w strefie barkowej przechodził przez środek ramiona i mostek.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotelikach i podkładkach do przewożenia dzieci?

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji dotyczących bezpiecznych fotelików samochodowych oraz porad, jak je wybrać, wejdź na portal magazyn.ceneo.pl. Znajdziesz tam artykuły ekspertów, sprawdzone modele fotelików czy podkładek oraz wiele cennych informacji o bezpiecznym podróżowaniu samochodem z dziećmi.