Ciekawostki

16 intrygujących ciekawostek o Martynie Wojciechowskiej

martyna wojciechowska
źródło: Ja Fryta from Strzegom / Wikipedia

Wśród rodzimych celebrytów natrafić nie tylko na postaci pragnące sławy, ale też takie, które lubi się za osobowość i to, co robią dla innych. Z pewnością do tego grona należy Martyna Wojciechowska, gospodyni programu „Kobieta na krańcu świata”. Martyna Wojciechowska to osoba o wielu powołaniach w życiu, którą wielu z nas chętnie chciałoby poznać.

1. Martyna Wojciechowska przyszła na świat 28 września 1974 roku, a na chrzcie nadano jej imiona Marta Eliza Wojciechowska. Prawnie swoje imię zmieniła na „Martyna” w styczniu 2019 roku.

2. Jako dziecko trenowała gimnastykę artystyczną.

3. Jest matką dwóch córek: urodzonej w 2008 roku Marysi ze związku z Jerzym Błaszczykiem oraz adoptowanej Kabuli Nkalango Mensaje, pochodzącej z Tanzanii.

4. Martyna Wojciechowska z wykształcenia jest ekonomistką, znana jest jako dziennikarka, podróżniczka, alpinistka i pisarka. Jest drugą Polką w historii, której udało się zdobyć Koronę Ziemi w wersji Reinholda Meissnera.

5. Martyna Wojciechowska, jako trzecia Polka w historii – po Wandzie Rutkiewicz i Annie Czerwińskiej – zdobyła szczyt Mount Everest 18 maja 2006 roku.

6. W 2004 roku, podczas nagrań do serii „Misja Martyna” na Islandii, Wojciechowska uległa wypadkowi samochodowemu. W wypadku tym zginął jej przyjaciel, operator Rafał Łukaszewicz, a ona sama złamała kręgosłup.

7. W 2002 roku wystąpiła w rajdzie Sahara-Dakar. Zajęła 44 miejsce. Była pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która ukończyła te zawody. Samochód, którym ukończyła ten prestiżowy rajd, został skradziony podczas transportu statkiem.

8. Wojciechowska była pięciokrotnie zaręczona, dwukrotnie odwołała ślub w ostatniej chwili. Za mąż wyszła w 2020 roku za Przemysława Kossakowskiego. Do rozwodu pary doszło w 2022 roku.

9. Wśród państw, które odwiedziła Martyna – realizując „Kobietę na krańcu świata” i zdobywając szczyty – są między innymi Tanzania, Wenezuela, Indie, Meksyk, Iran, Japonia.

10. Zadebiutowała w telewizji w wieku 19 lat jako modelka w licznych programach.

11. Wielokrotnie występowała w kampaniach reklamowych, między innymi w kampanii marki Timotei pt. „W kobiecą podróż z Timotei”, kampanii Fundacji TVN dotycząca walki z rakiem piersi pt. „Wspieram” czy też kampanii Fundacji DKMS pt. „Znani Wspólnie Przeciw Białaczce”.

12. Jest autorką książek, wśród tytułów wymienić można takie jak: „Zapiski (pod)różne”, „Zanzibar. Kobieta na krańcu świata”, „Dzieciaki świata”, „Przesunąć horyzont”.

13. Jeden z odcinków „Kobiety na krańcu świata” został rozbudowany w formę filmu – opowiadał o Tanzanii i podejściu tamtejszej ludności do albinosów. Produkcja ta sprawiła, że Wojciechowska adoptowała Kabulę, o której również był ten film, jak też dokument mógł wystartować w World Media Festiwal 2016 w Hamburgu, gdzie został nagrodzony statuetką w kategorii „Global Awareness”. W 2017 roku właśnie ten dokument otrzymał nagrodę Złotej Nimfy na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo.

14. Wojciechowskiej udało się pokonać chorobę nowotworową, przeżyła także zdarzenie takie jak porażenie prądem w wannie czy upadek ze schodów, do których doszło w dzieciństwie podróżniczki.

15. Ma około 180 centymetrów wzrostu.

16. Jest laureatką nagród takich jak Złota Telekamera, MediaTor (dwukrotnie), Wiktor.