10 Niesamowitych ciekawostek o Witaminie B6
Witamina B6 jest kluczowym elementem wielu procesów zachodzących w organizmie.
Wpływa na ciśnienie krwi i decyduje o pracy układu nerwowego. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar w organizmie, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
Gdzie występuje i co warto o niej wiedzieć?
1. Pirydoksyna
Inną nazwą witaminy B6 jest pirydoksyna. Jest wchłaniana do krwiobiegu przez układ pokarmowy, dlatego musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. W dalszym procesie jest magazynowana w nerkach, wątrobie, mózgu, mięśniach, a nawet w jelitach.
2. Występowanie
Pirydoksyna występuje w dużych ilościach w kaszy gryczanej, kurczaku oraz indyku. Znajduje się również w brokułach, ziemniakach, kiełkach, rybach czy jajach.
3. Mrożenie produktów
Mrożenie produktów może spowodować, że zawarta w nich witamina B6 straci nawet około 70 procent swojej wartości. Z tego względu warto zadbać o to, aby produkty bogate w tę witaminę spożywać na świeżo i unikać ich mrożenia, jeśli nie jest ono konieczne.
4. Produkcja hemoglobiny
Witamina B6 jest potrzebna do produkcji hemoglobiny, produkcji przeciwciał i zwiększania odporności organizmu oraz syntezy glikogenu.
5. Przyswajalność magnezu
Witamina B6 zwiększa przyswajalność magnezu nawet o 40 procent, dlatego w tabletkach i suplementach bardzo często jest z nim łączona. Jest również znanym wsparciem w leczeniu niedokrwistości i wielu chorób nerek.
6. Niedobór
Niedobór witaminy B6 skutkuje większą podatnością na wszelkie infekcje, problemami ze snem i z koncentracją, drętwieniem kończyn, wypadaniem włosów i zmianami skórnymi.
7. Kamica nerkowa
W skrajnych przypadkach niedobór witaminy B6 może doprowadzić do kamicy nerkowej, zaburzeń padaczkowych i neurologicznych czy niedokrwistości.
8. Nadmiar
Nadmiar witaminy B6 zdarza się bardzo rzadko i najczęściej spowodowany jest spożywaniem za dużych ilości suplementów. Jego skutkiem mogą być zwyrodnienie tkanki nerwowej czy kłopoty z koordynacją ruchową.
9. Maksymalne dawki
Najwięcej witaminy B6, bo około 2 mg dziennie, powinny spożywać kobiety karmiące piersią. Dzieci do szóstego roku życia powinny dziennie spożywać 0,6g pirydoksyny, a dorośli od 1,2 do 1,7 mg.
10. Bóle menstruacyjne
Witamina B6 łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle menstruacyjne.