Ciekawostki

10 Niesamowitych ciekawostek o Witaminie B6

kasza gryczana

Witamina B6 jest kluczowym elementem wielu procesów zachodzących w organizmie.

Wpływa na ciśnienie krwi i decyduje o pracy układu nerwowego. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar w organizmie, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Gdzie występuje i co warto o niej wiedzieć?

1. Pirydoksyna

Inną nazwą witaminy B6 jest pirydoksyna. Jest wchłaniana do krwiobiegu przez układ pokarmowy, dlatego musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. W dalszym procesie jest magazynowana w nerkach, wątrobie, mózgu, mięśniach, a nawet w jelitach.

2. Występowanie

Pirydoksyna występuje w dużych ilościach w kaszy gryczanej, kurczaku oraz indyku. Znajduje się również w brokułach, ziemniakach, kiełkach, rybach czy jajach.

3. Mrożenie produktów

Mrożenie produktów może spowodować, że zawarta w nich witamina B6 straci nawet około 70 procent swojej wartości. Z tego względu warto zadbać o to, aby produkty bogate w tę witaminę spożywać na świeżo i unikać ich mrożenia, jeśli nie jest ono konieczne.

4. Produkcja hemoglobiny

Witamina B6 jest potrzebna do produkcji hemoglobiny, produkcji przeciwciał i zwiększania odporności organizmu oraz syntezy glikogenu.

5. Przyswajalność magnezu

Witamina B6 zwiększa przyswajalność magnezu nawet o 40 procent, dlatego w tabletkach i suplementach bardzo często jest z nim łączona. Jest również znanym wsparciem w leczeniu niedokrwistości i wielu chorób nerek.

6. Niedobór

Niedobór witaminy B6 skutkuje większą podatnością na wszelkie infekcje, problemami ze snem i z koncentracją, drętwieniem kończyn, wypadaniem włosów i zmianami skórnymi.

7. Kamica nerkowa

W skrajnych przypadkach niedobór witaminy B6 może doprowadzić do kamicy nerkowej, zaburzeń padaczkowych i neurologicznych czy niedokrwistości.

8. Nadmiar

Nadmiar witaminy B6 zdarza się bardzo rzadko i najczęściej spowodowany jest spożywaniem za dużych ilości suplementów. Jego skutkiem mogą być zwyrodnienie tkanki nerwowej czy kłopoty z koordynacją ruchową.

9. Maksymalne dawki

Najwięcej witaminy B6, bo około 2 mg dziennie, powinny spożywać kobiety karmiące piersią. Dzieci do szóstego roku życia powinny dziennie spożywać 0,6g pirydoksyny, a dorośli od 1,2 do 1,7 mg.

10. Bóle menstruacyjne

Witamina B6 łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle menstruacyjne.