Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków i odkryć XX wieku

telewizor

Wiek XX to okres, w którym względy polityczne i przemiany społeczne zdominowały całokształt epoki. Rozpadły się wielkie cesarstwa, a na ich gruzach odrodziły się państwa narodowe, narodziły się faszyzm i komunizm, a dwa konflikty globalne zdziesiątkowały populację, rzucając wielki cień na cały świat, który trzeba było budować na nowo i to pod każdym względem.

W wieku dwudziestym żyło jednak wielu wybitnych naukowców i odkrywców, którzy nie ustawali w pracy na rzecz lepszego jutra, nowych rozwiązań i udogodnień. Wynalazki okrutnego XX wieku miały wielki wpływ na cały świat.

1. W 1903 roku bracia Wright dokonali pierwszego lotu samolotem i choć dystans był niewielki, był to początek rewolucji w dziedzinie komunikacji i podróży. W kolejnym stuleciu nikt już nie wyobraża sobie, by podróże transatlantyckie pokonywać wyłącznie statkami. Ludzie w XXI wieku latają nawet w obrębie niewielkich państw, skracając znacznie czas podróży.

2. W 1913 roku Gideon Sunback wynalazł zamek błyskawiczny. Choć sam wynalazek może wydawać się błahy w porównaniu do wielkich odkryć w dziedzinie medycyny czy chemii, wystarczy zajrzeć do własnej szafy, by przekonać się jak powszechny i potrzebny się okazał.

3. W 1916 roku Ernest Swinton stworzył czołg. Pojazd ten odmienił oblicze wojen, a szczególnie wpłynął na drugą wojnę światową, która miała rozpocząć się ponad dwadzieścia lat później.

4. W 1922 roku Frederick Grant Banting wynalazł insulinę, która do dziś nie znalazła następcy w procesie pomocy cukrzykom na całym świecie.

5. John Logie Baird w 1925 roku stworzył telewizor. Sprzęt, dzięki któremu nie trzeba było chodzić do kina, a także oglądać wiadomości z całego świata, szybko skradł serca ludziom na całym świecie. Do dziś większość domów i mieszkań jest wyposażona w co najmniej jeden telewizor.

6. W 1928 roku Alexander Fleming wynalazł penicylinę, dając światu pierwszy w historii antybiotyk.

7. W 1945 roku J. Robert Oppenheimer stworzył bombę atomową. Jeszcze tego samego roku, w sierpniu, dwie bomby atomowe zostały zrzucone przez Stany Zjednoczone na Japonię. Kiedy pierwsza z nich spadła na Hiroszimę, w ułamku sekundy zginęło siedemdziesiąt tysięcy ludzi. W przypadku Nagasaki natychmiast zginęło trzydzieści tysięcy mieszkańców miasta. Zrzucenie bomb atomowych na Japończyków definitywnie zakończyło drugą wojnę światową.

8. W 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Nieco później Amerykanie po raz pierwszy wylądowali na Księżycu.

9. W 1968 roku powstała pierwsza myszka komputerowa, dzięki której obsługa komputerów stała się o wiele łatwiejsza.

10. W 1998 roku S. Brin i L. Page stworzyli wyszukiwarkę Google, z której korzystają miliardy ludzi. Dzięki niej Internet nie ma przed nami tajemnic, a wpisane hasło skutkuje wyszukaniem wszelkich stron, które mogą nas zainteresować.