Ciekawostki

34 Ciekawostki o Planecie Neptun

Neptun

Neptun orbituje wokół naszego Słońca, gwiazdy, i jest ósmą planetą od Słońca w odległości około 4,5 miliarda kilometrów. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o planecie Neptun.

Ciekawostki o Neptunie

1. Jest to jedyna planeta, która jest niewidoczna dla nieuzbrojonego oka, dlatego też wymknęła się starożytnym astronomom, aż do momentu oficjalnego odkrycia jej w 1846 r. przez Le Verrier’a i Johanna Galle’a.

2. Neptun też ma system pierścieniowy tak jak Saturn? Niestety, jest on raczej trudny do zaobserwowania w porównaniu z jasnym pierścieniem Saturna.

3. Planeta ta jest około cztery razy szerszy od Ziemi. Gdyby Ziemia była dużym jabłkiem, Neptun byłby wielkości piłki do koszykówki.

4. Neptun jest ciemny, zimny i bardzo wietrzny.

5. Największym czynnikiem decydującym o odkryciu była planeta Uran, której astronomowie obliczali orbitę i obserwowali, że Uran nie podąża za ich modelami. Zakłócona orbita Urana zmusiła astronoma Urbaina Le Verriera do stwierdzenia, że winna jest kolejna nieodkryta planeta. Przewidział on, gdzie powinna być, a astronom Johann Galle znalazł ją o jeden stopień oddaloną od przewidywanego punktu, czyniąc Neptuna pierwszą planetą odkrytą za pomocą obliczeń matematycznych i przewidywań.

6. Rok na Neptunie trwa 165 lat na Ziemi.

7. Mimo, że Neptun jest najdalszą planetą od naszego Słońca, często pojawia się w popkulturze i fikcji. Planeta posłużyła jako tło dla horroru science fiction z 1997 roku, podczas gdy w kreskówkowej serii Futurama, postać Robota Santa Claus ma swoją bazę domową na północnym biegunie Neptuna.

8. Jest ponad 30 razy bardziej oddalony od Słońca niż Ziemia.

9. Neptun to kula gazu i lodu, prawdopodobnie ze skalistym rdzeniem. Nie ma mowy, abyś mógł stanąć na powierzchni Neptuna bez zanurzenia się w nim. Co ciekawe, siła grawitacji ściągająca cię w dół jest prawie taka sama jak siła grawitacji na Ziemi. Grawitacja Neptuna jest tylko 17% silniejsza od ziemskiej grawitacji.

10. Neptun został nazwany na cześć rzymskiego boga morza.

11. Pomimo tego, że jest mniejszy od Urana, Neptun ma większą masę.

12. Neptun ma sześć pierścieni, ale są bardzo trudne do zauważenia.

13. Odcinek zatytułowany „Sleep No More” w serialu Dr Who rozgrywa się na stacji kosmicznej orbitującej wokół Neptuna.

14. planeta ta jest lodowym olbrzymem. Większość jego masy to gęsta ciecz z „lodowatych” materiałów – woda, metan i amoniak – nad małym skalistym rdzeniem.

15. Neptun ma 14 znanych księżyców, które w mitologii greckiej nazywane są imionami bogów morza i nimf.

16. Neptun posiada co najmniej pięć głównych pierścieni i cztery kolejne łuki pierścieniowe, które są kępami kurzu i gruzu powstałymi prawdopodobnie w wyniku działania grawitacji pobliskiego księżyca.

17. Osoba ważąca 90 kilogramów na Ziemi ważyłaby 100 kilogramów na Neptunie. Grawitacja Neptuna jest bardziej podobna do tej na Ziemi niż na jakiejkolwiek innej planecie w układzie słonecznym.

18. Najsilniejsze wiatry na tej planecie osiągają prędkością aż 2100 km/h!

19. Neptun jest najmniejszym gazowym olbrzymem.

20. Z powodu eliptycznej orbity karłowatej planety Plutona, Pluton jest czasami bliżej Słońca i Ziemi niż Neptun.

21. Nie jest widoczny gołym okiem i po raz pierwszy został zaobserwowany w 1846 roku.

22. Jego pozycja została określona za pomocą matematycznych przewidywań. Został nazwany na cześć rzymskiego boga morza.

23. Neptun jest najmniejszym z lodowych gigantów i jest znany z pięknego niebieskiego koloru.

24. Na szczycie jej chmur temperatura na Neptunie może spaść do -221,45 stopni Celsjusza. To prawie trzy razy więcej niż najzimniejsza temperatura kiedykolwiek zanotowana na Ziemi która wynosiła -89,2°C.

25. Burze na Neptunie mogą trwać od kilku tygodni do setek lat.

26. W odcinku „Star Trek: Enterprise pilot”, „Broken Bow” widzowie dowiadują się, że przy prędkości warp 4,5, można polecieć do Neptuna i z powrotem na Ziemię w sześć minut

27. Neptun nie może podtrzymać życia tak, jak my je znamy.

28. Największy z 14 księżyców Neptuna, Tryton, jest jednym z tylko trzech obiektów w układzie słonecznym, o którym wiadomo, że ma atmosferę zdominowaną przez azot.

29. Voyager 2 jest jedynym statkiem kosmicznym, który odwiedził Neptuna. Żaden statek kosmiczny nie orbitował wokół tej odległej planety, by badać ją z bliska.

30. Neptun kręci się wokół swojej osi bardzo szybko.

31. Głęboko pod szczytami chmur, Neptun może mieć rozległy, rozgrzany do czerwoności ocean wody, który otacza jego skalisty rdzeń. Ale nie wszyscy naukowcy są zgodni co do tego, że planeta jest wystarczająco chłodna, aby taka ciecz mogła pozostać, nie wyparowując.

32. Najciekawszym księżycem jest Tryton, zamarznięty świat, który wypędza azotowe cząsteczki lodu i pyłu spod jego powierzchni. Został on prawdopodobnie schwytany przez grawitacyjne przyciąganie Neptuna. Jest to prawdopodobnie najzimniejszy świat w układzie słonecznym.

33. Neptun jest bardzo podobny do Urana pod wieloma względami. Oba te gazowe giganty mają atmosfery, które są głównie zbudowane z wodoru i helu, z mniejszymi ilościami metanu. Obecność metanu w atmosferze tych planet jest kluczowym czynnikiem, który nadaje im charakterystyczny niebieski kolor. Metan pochłania czerwone światło z widma słonecznego, a odbija niebieskie światło, co sprawia, że te planety wydają się niebieskie, gdy są obserwowane z Ziemi.

34. Chociaż Neptun i Uran mają podobne składniki atmosferyczne, różnią się one pod wieloma innymi względami, takimi jak temperatura, struktura atmosferyczna i pole magnetyczne. Neptun jest również znacznie bardziej aktywny pod względem pogodowym niż Uran, z najszybszymi wiatrami w Układzie Słonecznym, które mogą osiągać prędkości ponad 2000 km/h.