Podróże

Wyjazd w Tatry – jak zorganizować, na co należy zwrócić uwagę?

tatry

Wyjazd w Tatry – dla kogo?

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach. Największa ich część leży na terytorium Polski, mniejszy obszar to ziemie Słowacji. Najwyższy szczyt polskiej części Tatr to liczące 2499 m.n.p.m. Rysy. Najwyższy wierzchołek gór to Gerlach o wysokości 2655 m.n.p.m., znajdujący się na Słowacji. Tatry dzielą się na  Zachodnie i Wschodnie. Z tych ostatnich wyodrębnia się jeszcze Tatry Wysokie i Bielskie. Tatry to wyjątkowo licznie odwiedzane przez turystów góry. Bogata baza turystyczna sprawia, że rocznie przybywa tu kilka milionów turystów. Zwiedzających zachęcają nie tylko piękne widoki i wysokie szczyty, ale przede wszystkim liczne szlaki turystyczne, dostosowane do kondycji i sił praktycznie każdego zwiedzającego. Tatry to doskonałe miejsce na całodniowe, wyczynowe wspinaczki i eskapady, ale także spokojne spacery po dolinach.

Co warto zobaczyć w Tatrach?

Wybierając się na wycieczkę w Tatry warto opracować plan zwiedzania, ponieważ w okolicy jest wiele miejsc atrakcyjnych dla turystów. Doświadczeni górscy podróżnicy mogą udać się w Tatry Wysokie, gdzie zdobędą najwyższe szczyty i trudno-dostępne przełęcze. O tym, jakie są najpopularniejsze szlaki w Tatrach Wysokich można więcej poczytać na https://goryaktywnie.pl/tatry-wysokie. Najpopularniejsza z nich to słynna Orla Perć, na której swoich sił rokrocznie próbują tysiące ochotników. Najpopularniejszą miejscowością w Tatrach jest oczywiście stolica polskich gór – Zakopane. Nieco mniej oblegane, ale również świetnie przygotowane i zlokalizowane są takie ośrodki turystyczne jak Kościelisko, Ząb, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska czy Poronin. Wśród obowiązkowych na liście dla każdego turysty atrakcji są: Morskie Oko, Gubałówka, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska.

Jak przygotować się do wyjazdu w Tatry?

Do wyjazdu w góry należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią odzież i obuwie, ze względu na nieprzewidziane warunki pogodowe. Pomimo wysokich temperatur panujących w kurortach turystycznych, należy mieć na uwadze to, że wysoko w górach możemy spodziewać się nawet opadów śniegu, a słupki termometrów oscylują niewiele powyżej zera. Oprócz typowo letnich ubrań należy zaopatrzyć się w cieplejszą bluzę i koniecznie nieprzemakalną kurtkę. Zmienność pogody sprawia, że wychodząc na szlak w słoneczny, bezchmurny dzień, po kilku godzinach możemy napotkać obfitą ulewę lub kilkunastostopniowe ochłodzenie. Jeżeli planujemy długie wędrówki po górach obowiązkowo należy wyposażyć się w duży, pojemny plecak. Zmieścić do niego powinny się ubrania na przebranie, zapasy prowiantu, wody, a także takie sprzęty jak latarka, czy osprzęt górski, jeśli zamierzamy z niego korzystać.

Tatry z dziećmi – czy to dobry pomysł?

Na wyjazd w góry bardzo często udajemy się całymi rodzinami, także z małymi dziećmi. Czy Tatry to dobre miejsce na wypoczynek dla najmłodszych turystów? Jak najbardziej warto wybrać się w Tatry wraz z dziećmi. Zanim udamy się na szlak należy jednak dostosować trasę do możliwości fizycznych i wytrzymałościowych dzieci. Zamiast długich i wyczerpujących wyjść w najwyższe partie gór można wybrać wycieczkę w doliny i niższe góry. Świetnym pomysłem jest zwiedzanie jaskiń, które ciekawią młodych adeptów turystyki. Aby dostać się  na wysokie szczyty można skorzystać z wjazdu kolejką górską. Warto sprawdzić atrakcyjne szlaki turystyczne w Tatrach Wschodnich, które są nieco niżej położone. Na stronie https://goryaktywnie.pl/tatry-wschodnie znajdą Państwo szczegółowy opis atrakcji Tatr Wschodnich i polecane trasy na górskie wędrówki. Wychodząc na szlak z dziećmi należy uwzględnić dodatkowy czas podczas zwiedzania, na nieprzewidziane postoje, odpoczynek czy posiłek. Jeżeli dziecko nie czuje się na siłach aby kontynuować trasę lepiej zawrócić ze szlaku i wybrać spokojniejszą atrakcję.

Wycieczka w Tatry to świetny pomysł na wakacyjny wyjazd dla całej rodziny. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio przygotować się do górskich wojaży. Choć góry są dostępne dla każdego, przed wyjściem na szlak warto ocenić swoje możliwości i siły fizyczne. Nie zapomnijmy także o odpowiednim wyposażeniu: wygodne buty, odpowiednie ubranie i pojemny plecak to podstawa przed wyjściem w góry. Wyjazd w Tatry, ze względu na dużą popularność regionu, warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby znaleźć miejsce noclegowe w popularnej miejscowości.