10 Największych Kanionów na Świecie

kanion

Z perspektywy geologicznej kaniony są erozyjnymi dolinami odznaczającymi się dosyć wąskim dnem i stromymi zboczami. Są czymś, co pierwotnie było wypełnione wodą, choć na przestrzeni lat przepływające rzeki zdołały wyparować, pozostawiając po sobie świadectwo w postaci wyżłobionych skał. Jakie kaniony zaliczamy do największych na świecie?

1. Kanion Colca

Kanion Colca znajduje się w Arequipa w Peru. Uważa się, że jest najgłębszym kanionem na naszej planecie. Jego ściany od prawej strony przekraczają nieco 4000 metrów. Z lewej strony najwyższe odcinki wynoszą nieco ponad 3000 metrów. To kanion o długości 120 kilometrów.

2. Kanion Fish River

Kanion Fish River znajduje się w Namibii, czyli państwie leżącym w południowo-zachodniej Afryce. Długość kanionu wynosi 160 km, a najgłębszy punkt 550 metrów. Widok na kanion jest imponujący, dlatego miejsce stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych.

3. Kanion Samaria

Uważa się, że Kanion Samaria należy do jednych z piękniejszych. Znajduje się w Grecji i liczy sobie ponad 18 kilometrów długości. Można go zwiedzać od maja do września. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Samaria w Górach Białych.

4. Kanion Szaryński

Kanion Szaryński bardzo często jest porównywany do Wielkiego Kanionu Kolorado. Ten jednak znajduje się w Kazachstanie nieopodal gór Tienaszan. Jego długość wynosi ok. 150 km, ściany wznoszą się natomiast na 200 metrów.

5. Gorges du Verdon

Gorges du Verdon znajduje się we Francji. Ten niezwykle imponujący przełom rzeki jest głęboki na 21 kilometrów, co czyni go jednym z najgłębszych kanionów na naszym kontynencie.

6. Kanion Bicaz

Kanion Bicaz znajduje się w Rumunii. Miejscami jego głębokość przekracza 300 metrów. Wąwóz ciągnie się przez ponad sześć kilometrów. Jest jedną z najczęściej docenianych atrakcji w całym kraju.

7. Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado to przypuszczalnie jeden z najpiękniejszych przełomów rzek. Znajduje się w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Długość wynosi 446 kilometrów, a najgłębsze punkty przekraczają 1850 metrów.

8. Itaimbezinho

Itaimbezinho to wspaniały kanion znajdujący się w Brazylii. Jego długość szacuje się na ponad 170 kilometrów.

9. Wielki Kanion

Wielki Kanion rzeki Yellowstone to kolejny przełom znajdujący się na terenie Stanów Zjednoczonych. Najgłębsze miejsca sięgają 300 metrów. Kanion liczy sobie 32 kilometry długości.

10. Kanion Tary

Kanion Tary znajduje się w Czarnogórze oraz na terenie Bośni i Hercegowiny. Jest uważany za jeden z najgłębszych kanionów w całej Europie. Jego długość wynosi 82 kilometry. Głębokość dochodzi nawet do 1300 metrów.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.