Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Wróblach Dla Dzieci

wróbelek

Wróbel to gatunek ptaka, który można łatwo rozpoznać, ponieważ żyje bardzo blisko człowieka. Ten mały ptak pochodzi z Afryki Północnej, ale został z powodzeniem wprowadzony do Ameryki Północnej, Europy, Azji, Australii i Nowej Zelandii.  Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o wróblach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Wróble to jedne z bardziej pospolitych ptaków w Polsce. Występują również w Azji i w Afryce północnej. Do Afryki najczęściej przylatują z Azji Mniejszej i Półwyspu Arabskiego w poszukiwaniu jedzenia.

2. Wróble to dzikie ptaki, które zamieszkują okolice osad ludzkich. Żywią się głównie ziarnami i zbożem, które wyrasta na polach, a także jest składowane w okolicach domostw. W skład ich diety wchodzą też mole i inne owady występujące przy ludziach. Zadomowiły się przy ludziach już od początków rolnictwa, choć oficjalnie zostały opisane dopiero w XVIII wieku.

3. Wróble to bardzo małe ptaki. Ważą od 20 do 39 gramów. Długość ich ciała waha się od 16 do 18 centymetrów, zaś rozpiętość ich skrzydeł to około 21 centymetrów.

4. Gniazda wróbli mają bardzo charakterystyczny kształt – zwykle są owalne z jednym otworem. Często budują je w okolicy miejsc zamieszkania ludzi lub w gospodarstwie na przykład w szczelinach budynków, pod dachówkami, czy rynnami. Nierzadko zdarza się również, że budują w ścianach gniazd bocianów i czapli. Najczęściej do ich budowy wykorzystują trawę, słomę, papier, sznurki i kawałki materiałów.

5. Wróble to ptaki bardzo towarzyskie. Zwykle żyją w większych lub mniejszych stadach. Często razem śpiewają, i potrafią to robić cały rok. Na dodatek bardzo często żyją w stałych parach utworzonych w stadzie.

6. Zarówno samiec jak i samica wróbla opiekują się młodymi. Najczęściej to samica wysiaduje jajka, a samiec przynosi jedzenie. Potem oboje rodziców na zmianę przynosi jedzenie, podczas gdy drugie pilnuje piskląt.

7. Zwykle latają z prędkością 35 km/h. Potrafią jednak w nagłych wypadkach przyśpieszyć.

8. Wróble bardzo lubią wodę stojącą, na przykład wszelkie kałuże, czy małe oczka wodne. Często myją się w nich, albo piją wodę.

9. Wróble zamieszkałe w niewoli potrafią żyć od 12 do 14 lat, choć najstarszy znany wróbel żył aż 23 lata. Na wolności średnio przeżywają 4 do 5 lat.

10. Wróble to bardzo ciekawskie ptaki. Często, mimo zagrożenia ze strony kotów i psów, siadają na drzewach i krzewach, by obserwować co się dzieje na podwórku.